Morawiecki mówił o "żydowskich sprawcach". Premier Izraela reaguje: Nie rozumie historii

Benjamina Netanjahu oburzyły słowa Mateusza Morawieckiego, które padły podczas konferencji w Monachium. Wypowiedź polskiego premiera odbiła się szerokim echem na świecie.

- Słowa polskiego premiera w Monachium były oburzające. To jest problem niezrozumienia historii i braku wrażliwości na tragedię naszego narodu. Zamierzam z nim wkrótce porozmawiać - powiedział Benjamin Netanjahu w specjalnym oświadczeniu, które umieszczono na Twitterze.

Premier Izraela odniósł się do zdarzenia, które miało kilka godzin wcześniej.  Dziennikarz żydowskiego pochodzenia, którego rodzina została wydana gestapo przez polskich sąsiadów, zapytał premiera o udział Polaków w Holokauście. 

W odpowiedzi Morawiecki zaczął mówić o "żydowskich sprawcach" (ang. "Jewish perpetrators"). - Oczywiście nie będzie to karane, jeżeli ktoś powie, że byli polscy sprawcy, tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, ukraińscy sprawcy, nie tylko niemieccy - mówił. Jego słowa spotkały się z krytyką dziennikarzy na całym świecie.

Czytaj też:

Ambasador USA o ustawie o IPN: Wolność słowa i edukacja to najlepsze antidotum na bolesne i nieprawdziwe słowa

Więcej o:
Komentarze (863)
Benjamin Netanjahu odpowiada na słowa Mateusza Morawieckiego
Zaloguj się
 • pener1986

  Oceniono 173 razy 29

  Czy można zaprzeczyć słowom Morawieckiemu? Czy powiedział nieprawdę? Czy cierpienia narodu żydowskiego są ważniejsze od cierpienia innych narodów? Przypominam, że w trakcie II WS zabito 5-6mln Polaków, z czego polowa to byli polscy żydzi. Za zatajenie informacji o lokalizacji żyda groziła śmierć dla ciebie i Twojej rodziny? Czy można wytykać innym narodom, że byli wśród nich gadziny, a gdy ktoś wytknięto Ci to samo reagować świętym oburzeniem? A jeśli tak, to jak takie zachowanie nazwać? Hipokryzja?

 • playingboy

  Oceniono 97 razy 27

  Pierwszy raz widzę żeby na portalu GW można było komentować pod artykułem na "wrażliwe" tematy. Krok w dobrą stronę Panie Redatorze!

 • kac

  Oceniono 45 razy 23

  Zgadzam się, premier Izraela nie rozumie (lub raczej udaje, że nie rozumie) historii. Żydzi z holocaustu zrobili centralny punkt na którym opierają swoją państwowość a w dużej mierze i samookreślenie. Bardzo do tego nie pasuje jak ktoś "śmie" wytknąć im, że tak jak w innych narodach tak i wśród nich w czasie wojny były ofiary ale tez i sprzedajne kanalie. Okaszanie wszystkich na około (nawet jeżeli czasem usprawiedliwione) nikogo nie wybieli.

 • pawelekok

  Oceniono 46 razy 22

  Co do jednego się przychylam do opinii wielu forumowiczów. Akurat Pan Premier Netanjahu nie ma moralnego prawa zabierać głosu.

 • la_bola

  Oceniono 42 razy 22

  "I intend to speak with him forthwith."

  Niezależnie od całego smrodu wokół tej ustawy, wypowiedź premiera Izraela to międzynarodowy skandal i świat na te słowa zareagować karcąco.
  Jakim prawem premier Izraela wzywa na dywanik premiera innego państwa (nieważne jakiego), jakby mówił o swoim podwładnym czy jakimś smarkaczu?

 • george19

  Oceniono 50 razy 22

  mam kilka przemyśleń.
  2. niedawno w gazecie wyborczej przeszła dyskusja na temat himalaistki francuskiej uratowanej przez polaków spod nanga parbat.
  dlaczego nie została z Mackiewiczem?
  dlaczego?
  po prostu, ze zwykłego ludzkiego strachu.
  czy mamy prawo ją oceniać? Bała się o własne życie. Czy to jest dziwne. Ludzki strach.

  Polacy ratujący żydów ryzykowali bez porównania bardziej:
  - byli pewni (nie przypuszczali), że ich Niemcy zamordują
  - byli pewni (nie przypuszczali), że Niemcy zamordują ich dzieci, wnuków, żony, matki i ojców a czasami nawet całą wieś
  - byli pewni (nie przypuszczali), że ślad po nich nie zostanie

  czy mamy prawo ich oceniać?
  czy nie ratując żydów byli antysemitami?

  a czy Polacy wydający Niemcom Polskich partyzantów byli antypolonistami?
  a czy Polacy wydający Niemcom Hubala byli antypolonistami? "W czasie obławy na „hubalczyków” Niemcy dopuścili się licznych zbrodni na ludności cywilnej. W 31 wsiach zamordowali łącznie 712 osób i spalili 620 zagród chłopskich (cztery wsie zostały przy tym kompletnie zniszczone)"-Wikipedia.

  Niemcy prowadzili w Polsce wojnę totalną. Ludzie byli przerażeni.

  pomyśl!
  co ja bym zrobił gdyby Niemiec przystawił pistolet do głowy mojej 3 letniej córeczki?
  czy nie wydał bym polskiego partyzanta, żyda, własnego brata i ojca?

  jakie prawo macie oceniać Polaków w czasie niemieckiej okupacji?!

  na koniec coś osobistego.
  jestem dumny z moich przodków, że ratowali żydów. Często o tym mówię publicznie. Ale czasami sobie myślę co by było gdyby mojego dziadka Niemcy nakryli.
  odpowiedź jest prosta.
  Mnie i moich dzieci i mego ojca by nie było.
  Pomyślcie o tym feruj ac wyroki.

 • george19

  Oceniono 40 razy 20

  mam kilka przemyśleń.
  1. jak nazwać ojca Jerzego Kosińskiego (Mojżesza Lewinkopf), który kilku chłopów ze wsi Dąbrowa Rzeczycka wydał NKWD na śmierć (bo byli w AK).
  -przecież chłopi z tej wsi ratowali, ukrywali przed Niemcami jego rodzinę (żonę i małego Jurka)
  -przecież narażali istnienie swoich rodzin (dzieci, wnuków) żeby ratować żydów, żeby ich uratować

  Jerzy Kosiński. Biografia, James Park Sloan

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 39 razy 17

  Hannah Arendt też nie rozumiała żydowskiej historii.
  A Finkelstein nie rozumiał izraelskiej wolności słowa i dlatego dostał bana na wjazd do Izraela na 10 lat = dzieciak rodziców, którzy przeżyli dwa obozy koncentracyjne.
  Tylko, że faktycznie w Izraelu to nawet w Konstytucji jest zapisane, że taki Glancwajch, Lejkin czy Szeryński to nie byli zwykłymi kolaborantami, którzy z lubością współpracowali z Niemcami, cwaniakami, którzy dla kasy sprzedaliby własną matkę, ale byli biednymi, przestraszonymi człowieczkami a każda inna opinia to antysemityzm.
  Zapewne ŻOB to byli straszni antysemici i zupełnie nie rozumieli historii w odróżnieniu od Benka skoro paru tych sk...ch żydowskich kolaborantów odstrzelili osobiście.
  Żydowscy kolaboranci, żydowscy sowieccy ludobójcy = temat tabu w Izraelu.
  Ale oczywiście będziemy sobie bredzić o wolności słowa.

 • D C

  Oceniono 15 razy 15

  4"Wokół mnie trwał Holocaust, a ja sprawiłem sobie oficerki. Inni marzyli o misce zupy, a ja żywiłem nadzieję, że któregoś dnia będę miał jedwabną koszulę" - w autobiograficznej książce "Podczłowiek. Wspomnienia członka Sonderkommanda" zwierza się Anatol Chari, policjant w łódzkim getcie"
  Cytat z Art GW z 2 listopada 2012

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX