Sprawca ataku miał należeć do rasistowskiej organizacji. Lider grupy: Cruz był na ćwiczeniach

Sprawca strzelaniny w USA należał do rasistowskiej grupy, twierdzi jej przywódca. 19-letni Nikolas Cruz usłyszał siedemnaście zarzutów dotyczących zabójstwa.

Przedstawiciel rasistowskiej organizacji Republic od Florida potwierdza, że podejrzany o dokonanie strzelaniny w amerykańskim liceum w Parkland Nikolas Cruz należał do ich grupy.

Członkowie grupy Republic of Florida chcą, by Floryda była autonomicznym, wyłącznie białym stanem USA. Przywódca grupy, Jordan Jereb w rozmowie z Associated Press powiedział, że Cruz brał udział w organizowanych przez grupę paramilitarnych ćwiczeniach.

Strzelanina w liceum w USA

19-letni Nikolas Cruz usłyszał 17 zarzutów dotyczących morderstwa. Do strzelaniny doszło w środę wieczorem w liceum w Parkland na Florydzie. Zginęło 17 osób, 14 znajduje się w szpitalu. Stan pięciu jest krytyczny. Cruz jest byłym uczniem tej szkoły, został z niej wyrzucony z powodów dyscyplinarnych.

Tuż po strzelaninie Cruz wymknął się z terenu szkoły udając jednego z uczniów. Został zatrzymany kilkadziesiąt minut później. 19-latek strzelał z samopowtarzalnego karabinu AR-15, miał przy sobie zapas amunicji, maskę gazową i granaty hukowe.

Dawni koledzy z klasy w rozmowie z dziennikarzami wspominali Cruza jako osobę zafascynowaną militariami i polowaniem, "raczej dziwną i nie nawiązującą kontaktu z innymi". W chwili strzelaniny w szkole znajdowało się około dwóch tysięcy osób.

O tym, że Cruz może planować atak na szkole, FBI było informowane we wrześniu ubiegłego roku. 

Donald Trump o masakrze

Donald Trump złożył kondolencje rodzinom ofiar. W krótkim wystąpieniu telewizyjnym amerykański prezydent zapowiedział zbadanie przyczyn tragedii i przygotowanie planu ograniczenia przemocy z użyciem broni.

Trump dziękował policjantom, ratownikom i lekarzom, którzy udzielali pierwszej pomocy ofiarom strzelaniny. Powiedział też, że ani dzieci, ani nauczyciele nie powinni być zagrożeni w amerykańskiej szkole. Prezydent USA zwrócił się bezpośrednio do uczniów, których zapewnił, że mają wokół siebie ludzi zawsze gotowych ich ochronić.
- Jeśli potrzebujecie pomocy, zwróćcie się do nauczyciela. kogoś z rodziny, policjanta albo duchownego. Na nienawiść odpowiadajcie miłością na okrucieństwo uprzejmością - mówił.

Swobodny dostęp do broni

Donald Trump nie wskazał jednak na łatwy dostęp do broni jako na źródło tej i podobnych tragedii. Zasugerował, że należy skierować uwagę na problemy zdrowia psychicznego. - Jesteśmy zdeterminowani działać wraz ze stanowymi i lokalnymi przywódcami, by uporać się z trudnym problemem zdrowia psychicznego - mówił Trump.

Strzelanina w liceum w Parkland jest osiemnastym przypadkiem otwarcia ognia z broni palnej w amerykańskiej szkole w tym roku. W sumie w Stanach Zjednoczonych przez pierwsze 45 dni roku zanotowano 6569 incydentów z bronią. Zginęło 1825 osób, w tym 96 dzieci do 111 roku życia i 332 nastolatków (do 17. r.ż.)

Więcej o:
Komentarze (70)
USA. Strzelanina w szkole. Sp
Zaloguj się
 • stach_79

  Oceniono 25 razy 17

  A u nas są narodowcy, zdelegalizować! Mieliśmy wojnę spowodowaną przez nazistów i wszelkie organizacje narodowo-socjalistyczne powinny nie mieć prawa istnienia w tym kraju.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 22 razy 14

  ano właśnie - mentalność narodowców, rasistów, zwolenników silnego państwa, jedynej religii, itd...

 • jxl82

  Oceniono 10 razy 8

  To tak samo jak chłopaki z lasu.

 • robznarnii

  Oceniono 12 razy 6

  Najlepsze jest jego zdjecie na Instagramie w czapce Make America Great Again.

 • stemp10

  Oceniono 18 razy 6

  No cóż, strzelaniny w szkołach to taka tradycja lub folklor w USA. Z wypowiedzi Trumpa też wynika że w zasadzie wszystko jest OK i nie należy nic z tym robić. Jak lubią takie imprezy mnie nic do tego.

 • ziggybum

  Oceniono 9 razy 5

  A Trump nadal modli się za ofiary?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 10 razy 4

  "Członkowie grupy Republic of Florida chcą, by Floryda była autonomicznym, wyłącznie białym stanem USA."

  Jak redneki wyjadą to może będzie biały...

 • kerry55

  Oceniono 3 razy 3

  Ta rasistowska grupa z Florydy to taka amerykańska rasa wszy polskiej.

 • kukunapniu

  Oceniono 5 razy 3

  "dzieci do 111 roku życia "

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX