Polka ma szanse zdobyć milion dolarów. Nauczycielka jest wśród 10. najlepszych na świecie

Barbara Zielonka ze Śląska, obecnie ucząca języka angielskiego w Norwegii, znalazła się w gronie 10. nominowanych do "nauczycielskiego Nobla". Polka ma tym samym szanse na zdobycie miliona dolarów nagrody. W tegorocznej edycji plebiscytu wzięło udział ponad 30 tys. osób.

"Kocham nauczanie ze względu na całą radość, różnorodność, ekscytację i wyjątkowość, jaką wnoszą do mojej klasy uczniowie. Nie ma lepszego uczucia na świecie jak wzmacniać swoich podopiecznych i tworzyć wspólną przyszłość razem z nimi" - tak o swoim zawodzie pisze Barbara Anna Zielonka ze Śląska, która uczy w Norwegii języka angielskiego. Nauczycielka z liceum w Nannestad została wybrana do pierwszej dziesiątki najlepszych nauczycieli świata.

 

"Nauczycielski Nobel", czyli światowa nagroda Varkey Foundation Global Teacher Prize, jest przyznawany od 2015 roku. Zwycięzca może liczyć nie tylko na tytuł najlepszego nauczyciela na świecie, ale także na niemałą nagrodę: milion dolarów. W tegorocznej edycji plebiscytu organizowanego przez Varkey Foundation wzięło udział 30 tys. zgłoszonych osób z ponad 170 krajów. Polka trafiła najpierw do finałowej 40., a 14 lutego ogłoszono, że znalazła się w gronie dziesięciu najlepszych nauczycieli.

Barara Anna ZielonkaBarara Anna Zielonka globalteacherprize.org

Jak czytamy w biogramie nauczycielki, stawia ona na innowacyjne metody nauczania, wykorzystuje nowe technologie, by pomóc uczniom w nauce języka angielskiego. Jeden z jej projektów "Genius Hour" polega na tym, by uczniowie wybrali sobie jeden temat do pojęcia, a następnie rozpoczęli szukania informacji w sieci, czy nawiązali kontakt z ekspertami poprzez Facebooka lub Twittera, a na koniec podzielili się wynikami swojej pracy z ludźmi spoza kraju. "Uczniowie Barbary są zaznajomieni z tworzeniem wideo, podcastów i szeroko rozumianą współpracą" - czytamy.

Jak wygląda codzienna praca nauczycieli w różnych stronach świata?

Więcej o:
Komentarze (22)
Nauczycielski Nobel 2018. Polka wśród 10. nominowanych
Zaloguj się
 • cezar85

  Oceniono 16 razy 12

  edukacja bez biblii?

  elbanowscy by ją spalili na stosie

 • dorry

  Oceniono 12 razy 10

  super:)

 • derylski

  Oceniono 11 razy 9

  Gdyby siedział w tym psychokatolskim grajdole to nawet na szczeblu szkoły by nie wygrała bo by przegrała z katechetką

 • chi-neng

  Oceniono 11 razy 9

  Moje uznanie dla kreatywnosci i zyczenia powodzenia.

 • Ula Zabia

  Oceniono 13 razy 9

  Pani Barbarze gratuluję i tylko jestem ciekawa, dlaczego nie mieszka i pracuje w Polsce. My tu mamy ponoć fantastyczną nową reformę i ... takie duże podwyżki dla nauczycieli. Zaiste dziwię się, że tutaj nie chce...

 • tetradrachma

  Oceniono 8 razy 6

  Pani Basiu, w Pani, można (się) zakochać ! A, co do Polski to niestety, "derylski" ma rację. Z nadzieja, a "derylskiemu" na przekór dodam, że w moim otoczeniu "entuzjastów" przybywa to nic że póki co, są nieliczni bo, jak mówił ruski poeta (Majakowski ?) ...."z iskry zazgarytsja płamia" !

 • jm1750

  Oceniono 8 razy 6

  serdeczne gratulacje :)

 • babajaga99

  Oceniono 5 razy 5

  Gorące gratulacje ! A derylski ma rację; w Polsce przegrałaby Pani do rozmodlonej katechetki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX