Saakaszwili zatrzymany w Kijowie. "Jeszcze dziś zostanie wydalony do Polski"

Były prezydent Gruzji i szef opozycyjnej ukraińskiej partii Ruch Nowych Sił został zatrzymany w Kijowie - poinformowali jego najbliżsi współpracownicy.

Informację o zatrzymaniu byłego prezydenta Gruzji zamieścił na Facebooku były zastępca prokuratora generalnego Ukrainy Dawid Sakwarelidze. 

Na facebookowym profilu Saakaszwilego pojawiła się informacja, że został zatrzymany obok biura Ruchu Nowych Sił w Kijowie przez "nieznanych ludzi w kominiarkach", którzy wywieźli go w niewiadomym kierunku trzema busami marki Volkswagen.

To nie pierwsze zatrzymanie gruzińskiego polityka przez służby graniczne i migracyjne Ukrainy. W grudniu ubiegłego roku został zatrzymany po tym, jak wbiegł na dach swojego mieszkania w Kijowie. Ukraińskie służby przeszukały wcześniej jego mieszkanie i wyprowadziły Saakaszwilego w kajdankach. 

Tym razem może on zostać wyrzucony z terytorium Ukrainy. Jak informują ukraińskie media, powołując się na źródła w urzędzie migracyjnym i najbliższych współpracowników byłego prezydenta Gruzji, jeszcze dziś odleci on samolotem do Warszawy. Ma trafić do naszego kraju, bo właśnie z terytorium Polski przedostał się na Ukrainę.

ZOBACZ TEŻ: Micheil Saakaszwili przedarł się z Polski na Ukrainę. Zapowiada "marsz na Kijów"

Współpracownicy twierdzą, że ma zostać wsadzony do samolotu startującego o 16.25 naszego czasu. 

W ubiegły poniedziałek sąd apelacyjny w Kijowie odrzucił wniosek o ochronę przed ekstradycją. Obrona zapowiedziała apelację. Ukrainie zależy na szybkim wydaleniu Saakaszwilego za granicę, a o ekstradycję ubiega się Gruzja.

Saakaszwili - człowiek bez obywatelstwa
 
Micheil Saakaszwili to były prezydent Gruzji oraz obecny lider ukraińskiej partii „Ruch Nowych Sił”. Jest w konflikcie z ukraińskimi władzami, które oskarża o wspieranie korupcji.

Saakaszwili nie ma w tym momencie żadnego obywatelstwa. Gruzińskiego paszportu zrzekł się w 2015 roku, kiedy Petro Poroszenko zaproponował mu urząd przewodniczącego Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Latem prezydent Poroszenko pozbawił Saakaszwilego ukraińskiego obywatelstwa.

Pomimo tego, Saakaszwili powrócił na Ukrainę i prowadził tam działalność polityczną. Kierowany przez niego Ruch Nowych Sił przeprowadził w Kijowie antyrządową demonstrację. W ostatnim czasie ukraińskie władze zatrzymały kilku współpracowników polityka.

Więcej o:
Komentarze (201)
Saakaszwili zatrzymany w Kijowie. Ma zostać wydalony do Polski
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 43 razy 31

  Powinni go dostarczyc bezposrednio do Jarka, jako ze maja wspolna 'historie' ...

 • beaviso

  Oceniono 32 razy 28

  Kumpel kartofla. Niech go jego brat, toże kartoszka, przenocuje - w willi na Żolyborzu.

 • vitruvius

  Oceniono 27 razy 23

  Kolega Lecha K. Ale nawet on na BAL 11 listopada 2008 nie chciał przyjść, bo wiedział, że to obciach. Trzeba być równie ciemnym jak PiS "prezydent", aby "nie wiedzieć" że 11 listopada przywódców europejskich na BAL się nie zaprasza. To Lech K. miał na historii w VII klasie podstawówki, ale i tak nie dotarło.

 • krytek-7

  Oceniono 29 razy 21

  Najlepszy kumpel prezydenta tysiaclecia.

 • tomtg123

  Oceniono 27 razy 19

  Uchodźca ! Ratuj się kto może ! Święty Jarosławie, BROŃ NAS !
  ;)

 • fakiba

  Oceniono 29 razy 19

  Pewnie prezio mu kwaterę zapewni , sam mieszka to lokator nie zawadzi , będzie kot miał towarzystwo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX