"Nigdy nie użyję suszarki do rąk" - deklarują po tym wpisie. Ale prawda jest skomplikowana

Trzy minuty pod suszarką do rąk, kilka dni czekania i szalka Petriego zapełnia się bakteriami i pleśnią. Po tym eksperymencie studentka przestrzegała na Facebooku przed korzystaniem z suszarek. Czy rzeczywiście jest to niehigieniczne?

Otwarcie szalki Petriego (szklane naczynie do hodowli mikroorganizmów - red.) na trzy minuty i sprawdzenie, co wyrośnie - tak brzmiało zadanie, które otrzymała od wykładowcy m.in. Nichole Ward. 

Mieszkanka Kalifornii postawiła swoje naczynie pod suszarką do rąk w publicznej toalecie. Po kilku dniach na szalce wyrosły bakterie i pleśń. "Nigdy nie używajcie tych suszarek" - napisała i zamieściła zdjęcie wyhodowanych mikroorganizmów. Wpis zdobył ogromną popularność - w niespełna dwa tygodnie udostępniło go prawie 600 tys. ludzi. Niektórzy w komentarzach zapewniali, że przestaną korzystać z suszarek do rąk. 

Suszarki higieniczne czy nie?

Sprawę podjęły media, w tym "New York Times". W rozmowie dziennikiem studentka opisała, że na zajęciach wszyscy studenci wyhodowali mikroby na szalkach Petriego po otworzeniu ich w innych miejscach  - jednak na jej próbce było ich dużo więcej. Na zajęciach nie wykonano jednak testów, aby stwierdzić, czy mikroorganizmy z suszarki są szkodliwe dla zdrowia. 

Amerykański dziennik zwraca uwagę, że naukowcy spierają się o to, czy suszarki są higieniczne, czy nie. Jeden z cytowanych naukowców mówi, że z jednej strony gorące powietrze zabija część bakterii, lecz z drugiej - może przenosić na dłonie mikroby z innych przedmiotów w łazience.

Producent suszarki, której użyła Ward, wydał w sprawie oświadczenie - podaje ABC. Firma jest "zaskoczona" wynikami eksperymentu i podkreśla, że niejasne są jego szczegóły. Firma zapewnia, że ich suszarki mają zainstalowane filtry powietrza, które wyłapują bakterie. "Wszystkie suszarki są higieniczne, co udowodniono w badaniach" - podkreślają. 

"NYT" cytuje też kilka badań, który pokazywały sprzeczne wyniki co do tego, czy suszarki są bardziej higieniczne od ręczników papierowych. Jedno badanie z 2014 roku wykazywało, że suszarki rozwiewają kilkukrotnie więcej bakterii, niż ręczniki. "Jednak było ono sponsorowane przez związek producentów papieru" - zwraca uwagę dziennik.

Inne badanie z 2010 roku pokazuje, że jest odwrotnie - i to ręczniki przyczyniają się do rozsiewania mikrobów. Tyle, że ufundował je... producent suszarek. 

Czy wiesz, z kim śpisz? Twoje łóżko zamieszkują miliony nieproszonych gości

Więcej o:
Komentarze (93)
"Nigdy nie użyję suszarki do rąk" - deklarują po tym wpisie
Zaloguj się
 • sector23

  Oceniono 58 razy 58

  Wstaję z łóżka pełnego roztoczy, wyjmuję wczorajszy chleb, na którym rozwijają się już małe ogniska pleśni dybiące na moją wątrobę. Po porannym prysznicu wycieram się ręcznikiem pełnym zarodników przeróżnych grzybów i pleśni. Wypijam poranną kawę pustoszącą florę bakteryjną mojego żołądka zjadam śniadanie składające się z samych szkodliwych składników, jak: gluten, laktoza, cukier, kofeina zmywając naczynie szczotką stanowiąca inkubator bakterii i innych tam drobnoustrojów.
  Przed wyjściem z domu odkażam się 50dcl spirytusu, zamykam drzwi i ruszam na dalsza batalię z tym wszystkim co nie widoczne a co wyłącznie dybie na moje zdrowie i życie.

 • chateau

  Oceniono 47 razy 45

  Śmiało można używać ręczników i suszarek, wystarczy po tym otrzepać ręce o własne sterylne spodnie. Bakterie pospadają i będziemy bezpieczni.

 • vontomke

  Oceniono 28 razy 26

  Używanie suszarki jest niehigieniczne, naukowcy zbadali że należy sikać na ręce i ich nie suszyć - mocz ma doskonałe właściwości antyseptyczne.

 • generationnext

  Oceniono 24 razy 22

  nie wychodźcie z domów, niczego nie dotykajcie, miejcie sie na baczności. Cały świat chce was - ludziów unicestwić.

 • parowka_z_puszki

  Oceniono 23 razy 19

  Najwięcej bakterii (kałowych!) znaleziono w wodzie święconej, pobranej przy wyjsciu z koscioła.
  Autentyk.

 • remo29

  Oceniono 27 razy 19

  Ja takich suszarek nie używam z innego powodu: można się prędzej pierydolca doczekać, niż suchych rąk.

 • 4ted

  Oceniono 19 razy 17

  szkoda że do szalki nie schowała smartfona...

 • poszum

  Oceniono 15 razy 15

  Bzdury. Bakterie nas otaczaja zawsze i wszedzie. Sa po prostu czescia otaczajacego nas swiata. Wrecz sa potrzebene zeby nieustannie wzmacniac czyli testowac nasz system odpornosciowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX