Sztorm na Islandii. Zamknięte drogi, służby ratowały dziesiątki uwięzionych turystów

12.02.2018 13:45
Ponad setka ratowników pracowała przez noc, by pomóc turystom uwięzionym na drogach. To skutki sztormu na Islandii. Wyspę nawiedził silny wiatr i śnieżyce.

Załamanie pogody na Islandii zaczął się już w piątek wraz ze sztormem na wschodzie kraju. Jednak w nocy z soboty na niedzielę i w samą niedzielę przyszła jeszcze groźniejsza pogoda. 

Większość dróg została zamknięta, a fatalne warunki: wichura, śnieg i bardzo ograniczona widoczność uwięziły na drogach dziesiątki turystów. 

Icelandmonitor.mbl.is podaje, że 100 ratowników w 30 zespołach pracowało przez noc, by pomóc uwięzionym na drogach. Otwarto specjalne centrum pomocy dla ludzi, których auta utknęły w śnieżycy na południu wyspy. Policja apeluje, aby osoby, które nie dysponują samochodami terenowymi przystosowanymi do takich warunków, zostały w domu.

"Od znajomego Polaka, który już 17 lat jest na Islandii usłyszeliśmy, że nie pamięta takich sztormów w zimie. Sami Islandczycy, mówią że podobne załamanie pogody w lutym, ostatni raz nawiedziło Islandię jakieś ćwierć wieku temu" - piszą na Facebooku autorzy strony IceStory. Udostępnili też oni filmik, na którym widać miasto w trakcie burzy śnieżnej.

Ostatnia taka sytuacja - ponad 20 lat temu

- W niedzielę międzynarodowe lotnisko w Keflaviku oraz krajowe lotnisko w Reykjaviku, zmuszone było do odwołania sporej części lotów. W całym kraju dzień wcześniej odwołano wiele planowanych wycieczek - napisali w odpowiedzi na nasze pytania autorzy IceStory.

- Ostatni raz sytuacja, gdy drogi były pozamykane prawie w całym obszarze metropolitalnym, o ile dobrze pamiętam, miała miejsce w 1995 roku - mówi w rozmowie z nimi Friðrik Guðmundsson, Islandczyk od urodzenia mieszkający w Reykjaviku. - Prawdę mówiąc pamiętam jednak gorsze sztormy w Reykjaviku. Dla wielu Islandczyków to całkiem normalna pogoda. Należy po prostu pamiętać o oponach zimowych - dodaje.

Autorzy IceStory opisują, że wiele osób spóźniło się lub nie dojechało dziś do pracy. - Pomimo tego, że drogi główne były odśnieżone, ciągle nie usunięto zwałów śniegu z dróg dojazdowych i bocznych ulic w okolicach Reykjaviku - dodają. 

- Ostatni weekend faktycznie dał w kość, prawie wszystkie drogi były pozamykane. Sypało mocno w niedzielę zwłaszcza - mówi nam z kolei mieszkająca na Islandii Polka Magda Lu Łukasiak.

- Tylko, że tutaj to raczej standard. Zwłaszcza zimą - dodaje.

Odwołane loty, dziś kolejny sztorm

W niedzielę ogłoszono pomarańczowy (czyli II stopnia) alert pogodowy m.in. w rejonie Rejkiawiku. Wiatr osiągał ponad 90 km/h. Fatalne warunki panowały na drodze ze stolicy kraju na międzynarodowe lotnisko. Wszystkie loty krajowe zostały odwołane. 

Ekstremalna pogoda nie odeszła wraz z końcem weekendu. Kolejny sztorm spodziewany jest na Islandii w nocy z poniedziałku na wtorek. Od dzisiejszego wieczora aż do końca dnia na prawie całej wyspie (poza regionem centralnym) obowiązują żółte alerty pogodowe. M.in. w Rejkiawiku spodziewana jest burza śnieżna i wiatr do 65 km/h. 

Rajski quiz. Sprawdź, co wiesz o krainie szczęśliwości
1/15Księga Rodzaju, w której jest opisany Eden, to inaczej:
Zobacz także
Komentarze (17)
Sztorm na Islandii. Służby ratowały dziesiątki uwięzionych turystów
Zaloguj się
 • mushkaplooyka

  Oceniono 8 razy 8

  Ludzie pozamykani w swoim wirtualnym, ajfonowym pseudoświecie zapominają, że wciąż istnieje świat realny. Piękny i nieokiełznany.

 • chrobrego

  Oceniono 2 razy 2

  Co to za sztorm? Samochody latają, dachy fruwają to jest sztorm.

 • wc-wartosci_chrzescijanskie

  Oceniono 2 razy 2

  piękna zima. Zwłaszcza kiedy się ją ogląda na monitorze

 • Cyryl Pawel

  Oceniono 1 raz 1

  "Tylko, że tutaj to raczej standard. Zwłaszcza zimą"

  Znaczy, że zdarza się i latem. Fantastyczny kraj :-)

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 3 razy 1

  Czytamy na głos. ICEland

 • amarga

  Oceniono 2 razy 0

  "Załamanie pogody na Islandii zaczął się już w piątek wraz ze sztormem na wschodzie kraju. Jednak w nocy z soboty na niedzielę i w samą niedzielę przyszła jeszcze groźniejsza pogoda."
  "Wyspę nawiedził silny wiatr i śnieżyce."
  "(...) międzynarodowe lotnisko w Keflaviku oraz krajowe lotnisko w Reykjaviku, zmuszone było do odwołania sporej części lotów"

  Matko, czy ktoś czytał ten artykuł przed publikacją?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje