Niemiecka marynarka wojenna ma kłopoty. "Okręty się psują, a remonty trwają długo"

Niemieckiej marynarce wojennej brakuje sprawnych okrętów - mówi w wywiadzie dla gazety "Bild am Sonntag", pełnomocnik Bundestagu do spraw obrony, Hans-Peter Bartels. Polityk SPD domaga się natychmiastowego wstrzymania udziału floty RFN w operacjach międzynarodowych NATO, Unii Europejskiej i ONZ.

"Naszej marynarce wyczerpał się zapas okrętów zdolnych do podjęcia takich misji" - powiedział Bartels w wywiadzie dla gazety.
Przyczyny takiej sytuacji są zdaniem pełnomocnika Bundestagu do spraw obrony złożone. Z jednej strony winne - jego zdaniem - są skomplikowane procedury biurokratyczne, niejasny podział kompetencji i kłopoty personalne. Z drugiej - brakuje części zamiennych w stoczniach, a firmy odpowiedzialne za remonty przeciągają prace poza wcześniej deklarowane terminy.

Brakuje części, remonty trwają długo
Polityk przytacza przykłady wskazujące na kiepska kondycję niemieckiej marynarki: Jeden z największych niemieckich okrętów wojennych, jednostka zaopatrzeniowa BERLIN, miała być w połowie tego roku - po ponad półtorarocznym remoncie - gotowa do użytkowania. Tymczasem już dziś wiadomo że termin nie zostanie dotrzymany - ujawnił Bartels.

Według polityka SPD w magazynach marynarki wojennej brakuje podstawowych części zamiennych, a średni czas oczekiwania na ich dostarczenie wynosi nawet sześć miesięcy. Bartels powiedział również, że przedłuża się proces modernizacji niemieckiej floty. Marynarka wycofała w prawdzie z użytku sześć najstarszych fregat, nie otrzymała jednak w zamian żadnej z obiecanych nowych jednostek.

Kim Dzong Un się zbroi. Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę nuklearną

Więcej o:
Komentarze (62)
Niemiecka marynarka wojenna ma kłopoty. "Okręty się psują a remonty trwają długo"
Zaloguj się
 • antares777

  Oceniono 26 razy 16

  1/ Polska marynarka nie ma takich problemów; u nas nie ma co się psuć.
  2/ Jeśli ktoś na co dzień pracuje na zmywaku, to nawet w marynarce wojennej statki dostrzeże.

 • justas32

  Oceniono 17 razy 9

  Polska jest biednym krajem który nie ma pieniędzy na nowoczesną armię. Ale to nie jest nasz największy problem. Największym problemem wojska jest to że tu NIKT nie myśli w jaki sposób dostosować wydatki do naszych finansowych możliwości i stworzyć nową doktrynę obronną, na którą by nas było stać. Od tego trzeba zacząć - a nie od wywalania pieniędzy na prawo i lewo - to otworzą obronę terytorialną, to kupią jakieś samoloty albo śmigłowce - wszystko bez ładu i składu. Ale my właśnie z myśleniem mamy największe problemy ...

 • yellow_tiger

  Oceniono 13 razy 7

  125 fregat dla Marine? Wow! A może chodziło o nowe fregaty typu 125?

 • kanonik-dzielnicowy

  Oceniono 9 razy 5

  jak to przyjemnie, gdy sąsiadowi coś się spie......
  zwłaszcza wojenne "statki"...to wszystko przez te marynarki ze złotymi guzikami...

 • oszrany

  Oceniono 18 razy 4

  Polska marynarka ma wiekszy klopot, za macierewicza dziwnym trafem splanal remontowany okret podwodny, jedyny przedsawiajacy jakas wartosc bojowa. Teraz morzemy baliami plywac :(

 • kastoripollux

  Oceniono 5 razy 3

  Antek może im te okręty wyremontować w stoczni w Radomiu rękami patriotów z WOT.

 • dziadekjam

  Oceniono 3 razy 3

  Szwajcaria nie ma takich problemów...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX