Izraelskie media po zestrzeleniu F-16: Właśnie rozpoczęła się otwarta wojna z Iranem

Izraelskie naloty na irańskie i syryjskie cele to "scena otwarcia potencjalnie szerszego konfliktu, który wybuchnie, jeśli Iran będzie nadal starał się umocnić swoją obecność w nowej Syrii" - pisze "The Jerusalem Post".

W sobotę syryjska armia zestrzeliła izraelski myśliwiec typu F-16. To jeden z najpoważniejszych incydentów zbrojnych między Syrią a Izraelem od początku wojny domowej w Syrii, która wybuchła przed siedmioma laty. Ale to nie Syria a wspierający Baszara Al Asada Iran jest tym konflikcie głównym przeciwnikiem Izraela. Od zestrzelenia irańskiego drona zaczęła się seria zdarzeń, która zakończyła się izraelskimi nalotami w Syrii. 

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ostrzegł kilka dni temu wrogów państwa, aby nie próbowali prowokacji. Zdaniem komentatorów, było to ostrzeżenie właśnie pod adresem Iranu.

Sobotni incydent jednoznacznie komentują izraelskie media. "The Jerusalem Post" ogłosił właśnie początek otwartej wojny z Iranem. "Lata temu Irańczycy przyszli na pomoc Baszarowi Al Asadowi i razem z Rosją zapewnili jego przetrwanie. Problemem jest, że nie odeszli. Wręcz przeciwnie - mimo tego, że Asad dziś kontroluje większość Syrii, Iran jest tam nadal i stara się zapewnić sobie jeszcze większą obecność. Wczoraj zobaczyliśmy, jak bardzo jest zdeterminowany, by to uczynić" - czytamy w gazecie.

Premier Izraela jeszcze w sobotę rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem. - Ponowiłem w rozmowie z prezydentem Putinem nasze zobowiązanie i prawo do obrony przeciwko atakom z syryjskiego terytorium. Uzgodniliśmy, że współpraca pomiędzy naszymi wojskowymi będzie kontynuowana - powiedział Netanjahu . 

Ta decyzja Donalda Trumpa może podpalić cały Bliski Wschód

Więcej o:
Komentarze (592)
Izraelskie media: Właśnie rozpoczęła się otwarta wojna z Iranem
Zaloguj się
 • lesnywladek1

  Oceniono 42 razy 26

  każdy kraj napadnięty przez żydów w momencie obrony swojego terytorium staje się antysemicki.

 • kniazwitold

  Oceniono 58 razy 22

  To już nawet nie jest śmieszne - Izrael napada, bombarduje, zabija obywateli ościennego państwa i jest zdziwiony, że ktoś zestrzelił im ten samolot, którym mordowali cywili w sąsiednim kraju?

  Najwyższa pora na sankcje ONZ wobec Izraela za rozpoczęcie wojny.

 • lesnywladek2

  Oceniono 62 razy 20

  Jezeli żydow bombarduja to jest antysemityzm a jeśli to żydzi bonbarduja to jest walka z antysemityzmem.

 • jabbaryt

  Oceniono 27 razy 15

  Że względu na obecny kryzys polsko izraelski , wszedłemwszedłem angielskojęzyczne fora prowadzone przez gazety izraelskie. Parokrotnie spotkałem się tam z żalem że w czasie II WS. Polska i Litwa nie zostały zbombardowane bombami atomowymi, ale nic straconego : let's nuke them. Takie komentarze budziły raczej poparcie niż oburzenie. Ci ludzie potrafią pielęgnować swoją nienawiść przez pokolenia, o to że nie są okrutni wynika głównie z ich słabości.

 • java77

  Oceniono 26 razy 14

  O ile wiem to Izrael nie mial zgody na przelot mysliwcow nad Syrią.Na miejscu Syryjczyków tez bym zestrzeliwal wszystko co nie ma mojej zgody na przelot nad moim niebem.To teren Syrii wiec wara.Podobnie uczynila Turcja kiedy ruski mysliwiec bombardujacy wlecial na teren Turcji.Turcy nawet sie nie zastanawiali i od razu poslali rakiete w tylek ruskich.I bardzo dobrze.Nikt nie bedzie panoszyć bezprawnie nad niebiem danego kraju.Izrael dostal lekcję.

 • tom-pek

  Oceniono 37 razy 13

  Żydzi wypędzani 47 razy w ciągu 1000 lat.Dlaczego tak często?

  Dlaczego z tak różnych narodów i kultur?

 • onduma

  Oceniono 19 razy 11

  Iran nie jest wrogiem Polski a Izrael jest. Co wlasnie ostatnio pokazal dobitnie. To nie Iran grozi warszawie "opcja Samson" a Izrael. To nie Iran zada od nas biliona zlotych ( dane z money.pl) a zydzi.

 • jazmig

  Oceniono 15 razy 11

  Kowal zabił, a Cygana powiesili. Syria zestrzeliła samolot bombardujący jej terytorium, a winien jest Iran. Zero logiki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX