Rosja i Estonia wymieniły się szpiegami. Scena jak z filmu rozegrała się na moście

Rosja i Estonia wymieniły między sobą skazanych za szpiegostwo. Scena niczym z filmu "Most szpiegów" rozegrała się w sobotę rano na jednym z przejść granicznych.

O akcji wymiany szpiegów poinformowały estońskie media, które zamieściły na swoich stronach nie tylko zdjęcia, ale także film z przebiegu akcji. Dzięki wymianie do Estonii powrócił biznesmen Raivo Susi, a do Rosji - zatrzymany za szpiegostwo Artiom Zinczenko.

Raivo Susi za Arioma Zinczenkę

Raivo Susi - współwłaściciel dwóch firm zajmujących się sprzedażą i naprawą samolotów - został aresztowany na jednym z moskiewskich lotnisk w lutym 2016 roku w trakcie podróży do centralnej Azji.

Zarzucono mu wówczas działalność szpiegowską w latach 2004-2007. Rok później, po procesie za zamkniętymi drzwiami, został skazany na 12 lat w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Również rok temu wyrok w sądzie w Tallinie usłyszał Artiom Zinczenko - za szpiegostwo na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Zinczenko mieszkał w Estonii od 2013 roku. Oskarżono go wówczas o gromadzenie i przekazywanie informacji wywiadowczych, które zagrażały bezpieczeństwu narodowemu.

Sobotnią wymianę przeprowadzono w miejscowości Koidula na południowym-wschodzie Estonii, gdzie znajduje się przejście graniczne z Rosją.

Kolejna taka wymiana szpiegów

Do podobnej wymiany oskarżanych o szpiegostwo doszło pomiędzy Rosją a Estonią ostatnio w 2015 roku. Moskwa wydała wówczas oficera Estona Kohvera, Tallin zaś - Aleksieja Dressena.

Więcej o:
Komentarze (31)
Rosja i Estonia. Wymiana szpiegów
Zaloguj się
 • derylski

  Oceniono 23 razy 15

  W Polsce ruscy szpiedzy zasiadają w rządzie i nigdy by sie nie dali wymienić bo gdzie im będzie lepiej

 • saviour

  Oceniono 25 razy 13

  W Wolsce takiej sceny nigdy nie zobaczymy, tutaj ruscy szpiedzy orzekają w trybunałach

 • e._

  Oceniono 15 razy 9

  Za komuny to nie była rzadkość. Między Berlinem Zachodnim a NRD (dziś między Berlinem a Poczdamem) jest most Glienicker Brücke. Tam to się dopiero działo. Co ciekawe, nie każdy szpieg złapany na Zachodzie chętnie zgadzał się wrócić do Polski na przykład! Warto o tym poczytać.

 • dante_waw

  Oceniono 5 razy 5

  Szkoda ze Antoni ochranial wszystkich rosyjskich szpiegow w Polsce, nie mamy nikogo na wymiane... a bylego ministra na wymiane nie wezma... bo nawet rosyjska armia Macierewicza by nie przetrzymala

 • rumb24

  Oceniono 6 razy 4

  a jest taki kraj który nie ma szpiegów chyba Polska bo Maciarewicz wszystkich fachowców wywalił i teraz ich następców Ruski uczą zawodu

 • chi-neng

  Oceniono 8 razy 4

  Ciekawe, co sie dzieje i gdzie sie podziewa szalony Antek?
  Czy w dalszym ciagu koczuje (albo cos innego...) w 'dawnej' siedzibie MON?

 • zawsze888

  Oceniono 1 raz 1

  ....."do Estonii powrócił biznesmen Raivo Susi, a do Rosji - zatrzymany za szpiegostwo Artiom Zinczenko"....przepiekna manipulacja.....biznesmen-cacy....szpig rosyjski bee.....

 • krynolinka

  Oceniono 9 razy 1

  Szpiedzy tacy jak my.. Do namiotu poszli sobie pewnie "powyjaśniać" międzynarodowe zawiłości..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX