Epidemia grypy w USA. Wiele ofiar wśród dzieci. W Polsce ponad 240 tys. zachorowań w ciągu 7 dni

W Stanach Zjednoczonych wciąż przybywa chorych na grypę. Jak alarmują amerykańskie służby medyczne, sytuacja wciąż się pogarsza. W tej chwili epidemia nie dotarła tylko do dwóch stanów. Także w Polsce mamy szczyt zachorowań na grypę - ponad 240 tys. w ciągu tygodnia.

Epidemia trwa już w USA dwa miesiące. Choroba zbiera śmiertelne żniwo. Z powodu powikłań po grypie, w tym sezonie zimowym, zmarło już ponad sześćdziesięcioro dzieci. W całym kraju liczba hospitalizowanych osób jest największa od blisko 10 lat. Spośród 50 amerykańskich stanów epidemia nie dotarła jedynie na Hawaje oraz do stanu Oregon.

Lekarze apelują, że wciąż nie jest za późno by się zaszczepić, co znacznie zmniejszy ryzyko zarażenia się grypą. Nie ma dokładnych danych, ale wiadomo jednak, że w ostatnich miesiącach na pogrypowe powikłania zmarło już około dwustu osób. Łącznie zanotowano kilkaset tysięcy zachorowań. W niektórych regionach z tego powodu czasowo zamknięto szkoły.

Zdaniem Amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób nic nie wskazuje na to, by sytuacja w najbliższym czasie miała się poprawić.

Lawinowo rośnie liczba zachorowań w Polsce 

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Polsce gwałtownie rośnie liczba zachorowań na grypę.

W okresie od 1 do 7 lutego 2018 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 242.959 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 90,3 na 100 tys. ludności. Na szczęście do tej pory nie odnotowano przypadków śmiertelnych z powodu grypy.

W poprzednim sezonie epidemicznym zarejestrowano ponad 4 miliony zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Z powodu powikłań zmarły w Polsce 140 osoby.

Czym jest grypa?

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus grypy, który atakuje drogi oddechowe. Okres wylęgania grypy wynosi średnio 2 dni, natomiast największa zakaźność występuje 1 dzień przed i 3 do 5 dni po ustąpieniu objawów.

Choroba przenosi się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą lub przez kontakt ze skażonymi powierzchniami i przedmiotami. Charakterystycznymi objawami klinicznymi są wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła, ból głowy, kaszel, katar oraz ogólne osłabienie. Najczęściej zachorowania mają przebieg lekki lub umiarkowany, jednak w najcięższych przypadkach, zwłaszcza u osób z istniejącymi schorzeniami, choroba może skończyć się ciężkimi powikłaniami lub nawet śmiercią.

Najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań jest profilaktyka pod postacią corocznego szczepienia. Szczepienia zalecane są szczególnie osobom z obniżoną odpornością, osobom z przewlekłymi chorobami krążenia oraz układu oddechowego, dzieciom powyżej 6 miesiąca życia, osobom powyżej 50. roku życia, kobietom w ciąży, pracownikom służby zdrowia oraz osobom narażonym na kontakt z dużą liczbą ludzi.

Więcej o:
Komentarze (47)
Epidemia grypy w USA. Z powodu powikłań jest już co najmniej 60 ofiar wśród dzieci
Zaloguj się
 • blablick

  Oceniono 10 razy 6

  Mam nadzieję że przybędzie lawinowo antyszczepionkowcòw i tych co zapobiegawczo spirytuozami grypie stawiają opór. Na ziemi panuje ogromne przeludnienie.

 • loneman

  Oceniono 13 razy 5

  Ehh jak zwykle tumany i paranoicy musza wypisywać swe brednie. Grypa to choroba wirusowa wiec antybiotyk ani piwo nie sluzy do jej leczenia, szczepionki daja za to szanse unikniecia zarazenia ale przed epidemia oraz koncerny zarabiaja na wszystkim wiec biadolenie o wypychaniu zapasow wiejskie madrale niech sobie w buty wsadza:/
  Przez takich ignorantow wiele osob moze umrzec bagatelizujac grypę, taka "hiszpanka" byla jak SARS grozna atakujac wlasnie odpornych bo zabijala ich gwaltowna reakcja na zarazenie.
  Poduczcie sie biologii bo zasmiecacie forum :-O

 • pregierz

  Oceniono 9 razy 5

  Grypa jak grypa, ale o gruźlicy i żółtaczce typu A to jakoś cisza.

 • zydgejmasoncyklista

  Oceniono 9 razy 3

  Czuję się zaszczuty przez antyszczepionkowców.

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 10 razy -2

  Ruch antyszczepieńkowców jaki się rozwija, jest tylko oznaką postępującej erozji stosunków społecznych w obecnym kapitalizmie, który sprowadził życie tak gdzieś po upadku komuny do jednej wartości pieniądza. W takim jedno wymiarowym świecie spadło zaufanie i całkiem słusznie do ludzi, którzy z racji posiadanego wykształcenia i pełnionych funkcji powinni być niekwestionowanym autorytetem. Problem w tym że nad władza polityczną, wykonawczą, nad tymi urzędnikami, którzy te szczepionki zatwierdzają stoją koncerny których jedynym celem jest zysk, czym większy tym lepszy. A to niestety się kłóci z tym do czego te koncerny zostały powołane, czyli do produkowania środków, które mają nam dać zdrowie, a na zdrowych osobnikach oni nie zarobią. Po za tym jeśli oni to robią dla zysku, to obniżają koszty produkcji, więc antyszczepieńkowcy słusznie się obawiają jakości szczepionek i wynikających z tego reperkusji. Nawet ten artykuł wygląda mi na jakąś kryptoreklamę, i to też jest oznaką spadku zaufania tym razem do dziennikarzy, którzy już dawno stracili swoją etykę, rzetelność i odpowiedzialność. Chociażby z tego względu, że ich być lub nie być jest w pełni zależne od nadredaktora, a ten jest o.... i znowu sprawa rozbija się o zysk.
  Dlaczego nikt nie alarmuje o epidemii cukrzycy i nie wiąże tego z wprowadzeniem syropu kukurydzianego do przemysłu spożywczego.

 • Oceniono 9 razy -3

  bóle mięśniowo-stawowe, ból gardła, ból głowy, kaszel, katar oraz ogólne osłabienie to ja mam codziennie rano....od lat :) ale jest na to cudowne lekarstwo - nazywa sie zimny browar a jeszcze lepiej jak dawke podwoic :))) wszystkie objawy ustępuja jak ręk odjąc w ciagu kwadransa i czlowiek znow czuje ze zyje i ma sie dobrze :P

 • hidromiel

  Oceniono 10 razy -4

  Czekam na artykuł o szczepionce "dzień po". :)

 • derp970

  Oceniono 26 razy -4

  Wczoraj brednie o epidemii grypy w Czechach i na Słowacji, w interii, dzisiaj w gó...e wyborczym "epidemia w USA" xD

  "Z powodu powikłań po grypie, w tym sezonie zimowym, zmarło już ponad sześćdziesięcioro dzieci."

  Podstawowa metoda wywierania wpływu odwołując się do ludzkich emocji: napisać coś o umierających dzieciach.

  Do propagandysty od tego artykuliku na zamówienie: ile osób zmarło, oprócz dzieci?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX