Ważna deklaracja kanclerz Merkel. "Ta odpowiedzialność trwa i każdy niemiecki rząd ją przejmie"

Niemcy są odpowiedzialni za wszystkie rzeczy, które wydarzyły się podczas Holokaustu w czasach narodowego socjalizmu - powiedziała w wywiadzie kanclerz Angela Merkel.

W wywiadzie opublikowanym na oficjalnej stronie urzędu kanclerz Niemiec została zapytana o polską nowelizację ustawy o IPN, która zabrania nazywania obozów koncentracyjnych wybudowanych w Polsce w czasie II wojny światowej "polskimi obozami".

Choć Merkel zaznaczyła, że nie chce "mieszać się w polskie prawodawstwo", powiedziała jednak o niemieckiej odpowiedzialności za Holokaust. "Były to obozy koncentracyjne, za które Niemcy ponoszą odpowiedzialność. Ta odpowiedzialność trwa i każdy niemiecki rząd tę odpowiedzialność przejmie" - mówiła kanclerz Niemiec.

Zapowiedziała, że w przyszłości strona niemiecka będzie też korzystać z miejsc pamięci w Krzyżowej i Auschwitz, by szczególnie młodym osobom z Niemiec pokazać w jaki sposób mogą przejąć współodpowiedzialność za historię ich kraju. "Tylko na tej postawie możemy stworzyć dobrą, wspólną przyszłość z Polską, ale też Europą i całym światem" - powiedziała Angela Merkel.

Angela Merkel w wywiadzie mówiła też o wizycie Mateusza Morawieckiego w Niemczech w przyszłym tygodniu. Kanclerz podkreślała, ze Polska i Niemcy zbudowały "stabilne partnerstwo", nawet jak pojawiały się różnice zdań. Kanclerz wyraziła nadzieję, że spotkanie z polskim premier będzie "nowym rozdziałem" współpracy między tymi krajami.

Pożar na linii Polska-Izrael. Kryzys wywołała nowelizacja ustawy o IPN

Więcej o:
Komentarze (187)
Ważna deklaracja kanclerz Merkel. "Ta odpowiedzialność trwa i każdy niemiecki rząd ją przejmie"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 29 razy 17

  Kontynuacja odpowiedzialności. Coś niespotykanego..Prezes od trzydziestu lat w sejmie a odpowiedzialności żadnej nie bierze. Śmierdzący tchórz. Wszystko złe to tamci i oni..

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 44 razy 16

  Angelko, PiSuar nie chce wspólnej przyszłości z Niemcami. PiSiorstwo nawet tych reparacji nienależnych nie chce - chce dymu!

  Ale pocieszające jest to, że gdy szczerbatego trafi szlag, ta banda się wzajemnie pozagryza.

 • senseiek

  Oceniono 28 razy 10

  Angela Merkel jest "dzieckiem europy".. w 25% jest polakiem, a w 75% niemcem..

  Dlatego tym bardziej boli ja serce gdy się od dwóch lat "rozpieprza" nowa polske..

 • eclipse23

  Oceniono 36 razy 8

  zamieniłbym merkel za wszystkich zdebilowaciałych polskich tzw. politykòw ,... ale niestety trzeba czekać na śmierć jadowitego karła

 • kali23

  Oceniono 21 razy 7

  O TYM WIE CAŁY ŚWIAT !!
  Łącznie z polskim ŚWIREM z PiSu, który wywołał tą aferę po to aby zdobyć głosy najbardziej prymitywnego polskiego plebsu.
  Nie zdawał sobie ten chory umysłowo człowiek na jakie koszty narazi Polskę swoim postępowaniem.
  Od tego czasu wszyscy mówią o " POLSKICH obozach koncentracyjnych".
  Od tego czasu można oszacować do ilu zbrodni na Żydach , Polacy dołożyli splamione
  krwią żydowską. łapy.
  Gratulacje PiSowska KLOAKO. Gorszej reklamy Polsce nie mogliście zrobić.

 • lewaczka_z_fejsbuczka

  Oceniono 18 razy 6

  Nie, proszę Pani.
  Za JEDNO Pani (i Niemcy) nie bierze odpowiedzialności. Za sygnalistów... znaczy za donosicieli. NIE MUSIELI TEGO ROBIĆ. Bez względu na cokolwiek. Mogli stać z boku. Po prostu stać z boku. Nie zrobili tego. I za nich odpowiedzialność powinna wziąć Polska, jeśli już w ogóle dzieci czy wnuki/prawnuki (obojętne jakiej narodowości) uczestników (!) IIWŚ (z całokształtem) mają brać jakąkolwiek odpowiedzialność.

 • chi-neng

  Oceniono 18 razy 6

  "Zapowiedziała, że w przyszłości strona niemiecka będzie też korzystać z miejsc pamięci w Krzyżowej i Auschwitz, by szczególnie młodym osobom z Niemiec pokazać w jaki sposób mogą przejąć współodpowiedzialność za historię ich kraju. "Tylko na tej postawie możemy stworzyć dobrą, wspólną przyszłość z Polską, ale też Europą i całym światem" - powiedziała Angela Merkel".
  -----
  Kaczynski!

  Ucz sie, ucz swoja sekte i swoje ograniczone marionetki, namaszczone ministrami, ktore zmieniaja historie Polski w szkolach, by Tobie sie przypodobac!

  Historii nie da sie zmienic i nikt nie ma prawa jej zmieniac! Tylko wlasnie ponosic odpowiedzialnosc i oddac jej nalezyty szacunek, respekt.

  Uczcie sie takze dyplomacji i dobrych relacji z sasiadami, ktore calkowicie zniweczyliscie w przeciagu 2 lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX