Ocaleni z Holocaustu przed polską ambasadą. "Wiadomości": Protest wyrwał się spod kontroli

- Powinniście się wstydzić - skandowali ocaleli z Holocaustu Żydzi przed ambasada RP w Tel Awiwie. Wg 'Wiadomości" demonstracja "wdarła się" na teren placówki. Tymczasem MSZ podaje, że niektórzy uczestnicy... przez pomyłkę znaleźli się na parkingu ambasady.

- Protest przed polską ambasada w Tel Awiwie wymknął się spod kontroli - stwierdziła Danuta Holecka zapowiadając materiał w "Wiadomościach". - Część demonstrujących wdarła się na teren placówki i otoczyła samochód ambasadora - opisywała. Już w samym materiale reporter potwierdził, że "demonstracja wyrwała się spod kontroli". 

Rzeczywiście w czwartek przed polską ambasada odbył się protest. Jak wynika z relacji izraelskich mediów, jej uczestnicy przez jakiś czas przebywali na terenie placówki, w tym wokół jednego z samochodów.

"Wiadomości" pominęły jednak jeden "szczegół". Uczestnikami demonstracji, która "wyrwała się spod kontroli" były w dużej części... osoby ocalone z Holocaustu. Do ambasady "wdarli" się bowiem 80-, a nawet 90-latkowie. 

- Powinniście się wstydzić. Uciekłem z Auschwitz i każdej nocy płaczę z powodu tego, przez co tam przeszedłem - mówił 95-letni Shalom Steinberg. 

Protest wszedł na teren ambasady... przypadkiem

Grupa około 30 osób, głównie Izraelczyków ocalałych z Holocaustu, demonstrowała przeciwko nowelizacji ustawy o IPN. Izraelski dziennik “Maariv” zamieścił w internecie film, który miał zostać nagrany w czasie demonstracji. Widać na nim grupę osób w podeszłym wieku w białych czapkach, z izraelskimi flagami i transparentami. "Żadne prawo nie wymaże historii", "Polskie prawo pluje w twarz Izraelczykom" - brzmiały niektóre z napisów. 

Według izraelskich mediów, protestujący to członkowie jednego ze stowarzyszeń ocalałych z Holocaustu z miasta Hajfa. W czasie protestu mieli krzyczeć w stronę polskich dyplomatów: “Powinniście się wstydzić”. Według polskiego MSZ, padały też hasła przypisujące Polsce współodpowiedzialność za Holocaust. 

Serwis "Times of Israel", na który powołują się "Wiadomości", opisuje, że protestujący weszli na posesję, na której znajduje się ambasada. Na zdjęciach widać, że stoją przed samochodem ambasady. 

Jednak szef biura prasowego MSZ Artur Lompart mówił Polskiemu Radiu, że protest był pokojowy i nie spowodował ani szkód, ani większych zakłóceń w pracy ambasady. - To były głównie osoby, które są świadkami historii, które - jak twierdziły - przebywały w Polsce w czasie II wojny światowej. Część tych osób przez pomyłkę znalazła się na terenie parkingu, który jest przy ambasadzie i po prośbach pracowników ambasady opuściła teren parkingu. Cały protest zakończył się po około 50 minutach - relacjonuje Artur Lompart.

Według relacji dyplomatów, protestujący przyjechali i odjechali sprzed ambasady autobusem. Zapowiedzieli, że będą również protestować przed ambasadą Niemiec. Pojawiły się też informacje, że mogą postawić namiot prze ambasadą RP.

Więcej o:
Komentarze (272)
"Wiadomości": Protest wyrwał się spod kontroli
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 40 razy 16

  Antypolonizm to np. przekładanie interesu obcego państwa nad polskie, np. watykańskie..

 • tomtg123

  Oceniono 59 razy 11

  PiS tą ustawą zepsuł wizerunek Polski wielokrotnie bardziej, niż wszystkie wypowiedzi o "polskich obozach" razem wzięte.
  Gdyby priorytetem PiSu byłoby karanie za szarganie dobrego imienia Polski, no to jeszcze dziś cały klub sejmowy PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele powinien czwórkami pomaszerować do więzienia i tam się zamknąć na te "ustawowe" 3 lata, a Ziobro powinien przekręcić im kluczyk w więziennej bramie ( ale od środka, bo on przeciez też jest w tej mafii nieudaczników).
  Wielkie portale internetowe i gazety piszą o nas jako o państwie, które próbuje cenzurować własną historię, bo tak się jej boimy.
  Ocaleni z zagłady ludzie protestują. Świat na to patrzy.
  PiS osiągnął cele dokładnie odwrotne od zamierzonych.
  Kaczyński zapaskudził dobre imię Polski.
  Od czasu Gomułki nie było czegoś takiego. Wstyd.

 • mer-llink

  Oceniono 18 razy 8

  Nie wiem, czy dobrze tłumaczycie tekst.
  Pan Steinberg mówi u Was "Uciekłem z Auschwitz..."
  Jeśli uciekł i przeżył, to:
  1. zapewne musiał być włączony w jakąś organizację ucieczek, a te z Oświęcimia organizowali polscy więźniowie, zatem uciec pomogliby mu Polacy
  2. jeżeli wydostał się z obozu,i - jak widzimy - szczęśliwie przeżył, to za obozem tez musiał uzyskać pomoc od polskich chłopów, od polskich konspiratorów, od Polaków, którzy ukryli go aż do wyzwolenia, albo przekazali do jakiegoś oddziału partyzanckiego, bo i tak bywało; chyba że go ukrywał jakiś "dobry gestapowiec"?
  3. po każdej ucieczce z obozu Niemcy organizowali wielogodzinne karne apele, podczas których ludzie z wyczerpania umierali; poza tym z takiego apelu NIemcy brali więźniów na chybił-trafił, którzy trafiali albo do karceru na śmierć głodową (patrz p. Gajowniczek i ks. Kolbe), albo od razu na miejscu "dla przykładu" byli mordowani; zatem po ucieczce p. Steinberga, jak po ucieczce każdego więźnia, musiało zginąc sporo ludzi; i być może to pamięć o tych przypadkowych współwięźniach, którzy swym życiem okupiliby ucieczkę p. Steinberga powoduje, że płacze nocami?

  Ale moze żurnalista niedokładnie przetłumaczył jego wypowiedź? I on powiedział "Przeżyłem Oświęcim" albo "Przetrwałem Oświęcim" (bo i tak było: w chwili wyzwolenia obozu było w nim jeszcze niemało osób narodowości żydowskiej)?
  Jesli pomyłka jest w tłumaczeniu, to nieco zmieniałoby perspektywę jego losów....

  P.S. W angielskojęzycznych serwisach z jego wypowiedzi cytowane jest "I escaped from Auschwitz...", co wskazywałoby jednak na ucieczkę. Ale moze on móiwł to po hebrajsku albo w jiddisz, i dopiero z tego powstał tekst angielski? No w każdym razie nie jest jasna ta jego wypowiedź.
  Gdzie indziej, w innym medium, mówił, że "w Warszawskim Gettcie...maiłem 13, 14 lat.." To znaczyłoby, że urodził się ca. 1930. A wtedy: nie może dziś mieć 95 lat. Ale może to inny p. Steinberg? CHoć ten, co mówił o Warszawskim Getcie też z Hajfy....
  W każdym razie: jest tu sporo niejasności.
  Obojętnie jak było: życzę p. Steinbergowi jeszcze wielu lat w zdrowiu!

 • thin_air

  Oceniono 22 razy 8

  PAD = mistrzostwo świata:
  Zdecydowałem się podpisac ustawę ale jednocześnie jej nie podpisywać...

 • cezar85

  Oceniono 18 razy 6

  co oni tam mogą wiedzieć?

  prezes... prezes to w życiu przeszedł i się nacierpiał

 • Janusz Kuszpit

  Oceniono 7 razy 5

  w 1942,w Krakowie,rozkręcono tory kolejowe w Prokocimu.uszkodzenie składu wojskowego-hitlerowcy aresztowali kilku polskich kolejarzy,spedzili na bocznicę stacji Płaszów,zbili szubienicę,sprowadzili kilku zydów-policjantów z krakowskiego getta i ci nieszczęśnicy,pod karabinami niemieckimi powiesili tych kolejarzy.czy to Zydzi wykonali wyrok?czy to Polacy zamordowali zydów w Jedwabnem?w Plaszowie -żydzi,w Jedwabnem Polacy.a ile takich incydentow było w czasie 2 wojny?

 • student_zebrak

  Oceniono 15 razy 5

  Faktem jest, ze grupa Zydow byla nielegalnie na terenie ambasady. Czy interweniowala izraelska policja? Dlaczego teren ambasady nie byl chroniony?
  Jak sie to ma do nadgorliwej akcji wojewody z PiSu?
  Gdyby cos podobnego stalo sie w Warszawie, NYT, Washington Post, nie wspominajac o czysto izraelskich mendiach by wydaly dodatki nadzwyczajne, byloby na glownej, na czerwono i tlustym drukiem.
  Od kiedy przetrwanie wojny/obozu daje wieksze prawa? I czy tylko okreslonej grupie?
  Nie dziwcie sie pozniej otwartej niecheci.

 • Van der Seck

  Oceniono 17 razy 5

  Zydzi zrobili z Holokaustu maszynke do robienia pieniedzy. Przy okazji nas nienawidza. Za co? Z paru powodow, o ktorych ponizej oraz za to, ze (trudno powiedziec, dlaczego) maja koncepcje, ze Polska to ICH nowa ziemia obiecana, wiec MY jestesmy tu zbedni. Reszta - ponizej.
  Zydzi nie pomogliby w 99% przypadkow ratowac innych. Zgodnie z Tora maja religijny obowiazek ratowania przede wszystkim siebie - nie tylko kosztem innowiercow (dlatego w czasie II. Wojny Swiatowej bez mrugniecia okiem wydawali na smierc polskie rodziny, ktore ich ukrywaly - sam znam jedna, ktorej czesc czlonkow zginela, wydana Niemcom przez ukrywanego przez nich Zyda). Zydzi moga tez wydawac na smierc nawet in. Zydow! To moze byc ich wlasna matka, brat, dziecko... I bedzie im odpuszczone, o ile sami wyjda calo z opresji. Zyc nie umierac. No wlasnie. Jakies dalsze pytania odnosnie etyki tego narodu?
  Maja tez religijny obowiazek robienia interesow, przy czym uczciwosc obowiazuje ich tylko w stosunku do wspolwyznawcow. Innych moga oklamywac i rznac na kase rowno. Na co to sie obecnie mialo przelozyc i dlaczego zewszad rozlega sie tak naprawde ten caly zydowski wrzask - ponizej. Generalnie, nie ma podstaw, by lubic Zydow i wynika to z zydowskiego - a nie z polskiego - stosunku do swiata. Amen.
  A tu nagle Polska zrobila ustawe, ze obozy byly niemieckie... I interes diabli wzieli: na darmo kilka lat wstepnego urabiania opinii swiatowej, ze to byly "polskie obozy smierci", na darmo uczenie wlasnej mlodziezy w szkole, ze Polacy sa wspolwinni Holokaustu... Juz nie da sie wydrzec od Polski ponad 60 mld USD zadoscuczynienia za majatki po tych, ktorzy nie pozostawili zadnych spadkobiercow i ktore to majatki - zgodnie z prawem - przeszly po wojnie  na panstwo polskie. A nie da sie tego zrobic, skoro Polska ustawia sie na pozycji, ze nie byla krajem-zbrodniarzem. Wiec na nic tez uchwalona ostatnio ustawa nr 447 w parlamencie amerykanskim, ze Zydzi beda mieli (ich zdaniem) prawo do takich roszczen na calym swiecie (!) - mimo tego, ze w czasie wojny Zydzi byli obywatelami Polski, a panstwo zydowskie jeszcze w ogole nie istnialo... Zapomnialbym: wszystko to zas z powodu tego, ze Niemcy w koncu maja dosc placenia Zydom za Holokaust, co im dobitnie oswiadczono: ze 70 lat placenia wystarczy. Potrzebny byl wiec nowy jelen do dojenia, a tu goje przechytrzyli Zydow. I o to caly ten wrzask - o  kase, ktorej nie beda mogli wydrzec. I dlatego nasza ustawa o IPN zostala uchwalona w ekspresowym tempie, mimo wszelkich niescislosci - zeby uprzedzic ew. nieprawne (ale jednak) dzialania Zydow w sprawie przedwojennych majatkow. Chwala Bogu, ze zdazylismy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX