Z tego zdjęcia żartował kiedyś cały internet. Jeden z chłopaków właśnie wystrzelił rakietę u Muska

Tomasz Czajka, polski programista, był jedną z osób zaangażowanych w wystrzelenie rakiety Falcon Heavy, należącej do prywatnej firmy Elona Muska. Wielu Polakom jest dobrze znany dzięki zdjęciu, które kilka lat temu obiegło portale społecznościowe i stało się źródłem memów.

"6 lutego SpaceX wystrzeliło w kosmos Falcona Heavy. W tym osiągnięciu ma także udział Polak- Tomasz Czajka" - poinformowało na Twitterze Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Tomasz Czajka jest obecnie pracownikiem firmy Space Exploration Technologies Corporation, znanej jako SpaceX, należącej do Elona Muska i zajmującej się projektowaniem oraz budowaniem rakiet orbitalnych. Jak czytamy na profilu LinkedIn, stanowisko Czajki to "Flight Software Engineer". 

Wcześniej Czajka był związany m.in. z firmą Google. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Purdue w Stanach Zjednoczonych. Był również laureatem prestiżowych konkursów matematycznych i informatycznych.

Czajka zyskał jednak szczególną popularność dzięki zdjęciu, które kilka lat temu obiegło internet. Na fotografii wykonanej podczas obozu naukowego w Zwardoniu w 1997 r. widać programistę (drugi od lewej, bez okularów) wraz z trzema znajomymi na stołówce. 

https://om.edu.pl/stara_wersja/zdjecia_zwardon_1997.html

Wystrzelenie rakiety Falcon Heavy

Rakietę Falcon Heavy wystrzelono we wtorek wieczorem z przylądka Canaveral na Florydzie. Na jej pokładzie znajduje się auto marki Tesla Roadster oraz specjalna płyta zawierająca dane.

Z bezpiecznej odległości jej odpalenie oglądały tłumy ludzi, a bezpośrednią transmisję przeprowadziły najważniejsze amerykańskie stacje telewizyjne. Z powodu silnego wiatru start został opóźniony o ponad 2 godziny.

Misja rakiety kosztowała 90 milionów dolarów, trzykrotnie mniej niż dotychczasowe podobne przedsięwzięcia. Falcon Heavy, dzięki zamontowanym dwudziestu siedmiu silnikom, może wynieść w kosmos ponad 60 ton ładunku. Lot jest testem możliwości rakiety.

Znajdujący się na pokładzie samochód Tesla służy jako balast oraz, jak podkreślają amerykańskie media, jest reklamą firmy Elona Muska. Za kierownicą auta umieszczono manekin kierowcy z kosmicznym skafandrze.

Więcej o:
Komentarze (173)
Tomasz Czajka pomógł w wystrzeleniu rakiety Falcon Heavy
Zaloguj się
 • boooolek

  Oceniono 77 razy 35

  Polskie prostaczki śmieją się z innych, w ten sposób ujawniają prawdę o swoim malkontenctwie i bezradności życiowej. Przeważnie śmieją się z tych co mają talent i osiągają sukcesy w życiu, oczywiście srodze też ich nienawidzą, bo im się udało, a tym leniom trolom nie!

 • pafnusia

  Oceniono 37 razy 33

  ,,Teoria wielkiego podrywu'' - tak mi się skojarzyło.....a poza tym gratulacje dla naszego mózgowca.

 • kiss-my-arse

  Oceniono 33 razy 25

  @boooolek
  Wlasnie, te cebulaki dokladnie tak mysla jak wielu na tym forum: "Im sie udalo". Nie, ze na swoj sukces ciezko zapracowali.

 • sierota79r

  Oceniono 21 razy 11

  Mam niezłą bekę z tych dzisiejszych komentarzy...
  Wszyscy teraz próbują się przedstawiać jako tolerancyjni, bogobojni, poprawni itd. itp. ...
  Za chwile w necie pojawi sie inny przesmiewczy news i ponownie pokażą jacy są na prawdę ...

  Żenua ...

 • daga_1

  Oceniono 14 razy 10

  A kmiotki umiały tylko zrobić memy w komputerze. I na tym ich wiedza się skończyła.

 • odowk

  Oceniono 11 razy 9

  Cholera, fajnie sie dowiedzieć, że "cały internet żartował" z jakiegoś zdjęcia, hehe...

  Poza tym, jak chłopak odniósł sukces to tylko gratulacje i powodzenia dla wszystkich.

 • student_zebrak

  Oceniono 11 razy 9

  i to cieszy, zajmie sie czym pozytecznym, nie pier.niem w bambus przez prezesunia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX