Papież-emeryt żegna się z wiernymi w liście. "Myślami pielgrzymuję już do domu"

Emerytowany papież Benedykt XVI ma już 90 lat i uznał, że to odpowiedni moment na pożegnanie się z wiernymi. W liście do włoskiego dziennika napisał, że "myślami pielgrzymuje już do domu".

Benedykt XVI przesłał list do włoskiego dziennika "Corriere Della Sera". Poinformował w nim, że jest "w ostatniej fazie swojego życia", jego siły fizyczne mogą być coraz mniejsze, ale jest otoczony miłością i dobrocią, jakiej nigdy by się nie spodziewał". Były papież podziękował też za modlitwy o jego stan zdrowia.

Mogę tylko powiedzieć, że moje ciało jest coraz słabsze, ale myślami pielgrzymuję już do domu

- napisał Ratzinger. - Wspaniale jest mieć takie otoczenie podczas ostatniej drogi, która jest zwykle męcząca - dodał. 

List jest zaadresowany do dziennikarza "Corriere della Sera" Missimo Franco, który przekazywał emerytowanemu papieżowi listy i zapytania o stan jego zdrowia, które przychodziły do redakcji. Benedykt był zaskoczony, że tak wiele osób pyta "jak spędza ostatnie momenty swojego życia". - Jestem ogromnie wdzięczny i zapewniam, ze jesteście wszyscy w moich modlitwach - napisał.

Papież Benedykt XVI ustąpił ze stanowiska 28 lutego 2013 roku. Jak ogłosił, ze względu na wiek nie czuje się wystarczająco na siłach, by w adekwatny sposób wypełniać swoje obowiązki. 

Papamobile tratuje konną policjantkę. Papież Franciszek zatrzymuje przejazd, by jej pomóc

Więcej o:
Komentarze (49)
Benedykt XVI. Papież żegna się z wiernymi
Zaloguj się
 • g.lesio

  Oceniono 15 razy 13

  Poglądy miał mniej więcej z XIX wieku ale za decyzję o rezygnacji z funkcji z powodu choroby trzeba go naprawdę cenić, Większość ludzi trzyma się kurczowo stołka ile się tylko da i takie coś jak niemożność wykonywania funkcji z powodu zdrowia im w tym zupełnie nie przeszkadza,

 • meg_mag

  Oceniono 12 razy 8

  "Papież ustąpił ze stanowiska 28 lutego 2013 roku. Jak ogłosił, ze względu na wiek nie czuje się wystarczająco na siłach, by w adekwatny sposób wypełniać swoje obowiązki. Konklawe odbędzie się w marcu." - eeeee, ze co? ktos to czyta po przekopiowaniu?

 • Cyryl Pawel

  Oceniono 9 razy 5

  Stefan Kisielewski w Dziennikach chirchał się z proroctwa, że "papież poda się do dymisji". I co?

 • tomasz.rze

  Oceniono 3 razy 3

  Ojciec dyrektor dodałby gazu.

 • sytuacja_jest_troche_inna

  Oceniono 11 razy 3

  Uwolnił ludzkość od kłamstwa dogmatu: extra ecclesiam nulla salus (poza kościołem nie ma zbawienia).
  Nieomylny w prawach wiary i magisterium kościoła papież Benedykt XVI orzekł (marzec 2016), że każdy bez względu na drogę życiową, kolor skóry, wyznanie lub jego brak, będzie zbawiony li tylko z racji urodzenia.

 • munaciello

  Oceniono 19 razy 3

  W tekście jest błąd.
  Konklawe odbędzie się w kwietniu, a nie w marcu.
  Wówczas na Krakowskim Przedmieściu zostanie ogłoszony papież nowej religii.
  Religii smoleńskiej.

 • loneman

  Oceniono 2 razy 2

  Pielgrzymuje czyli starzeje sie i czeka na smierc po ktorej nic nie ma - jacy te ksiezulki to naiwniaki, ktos ma wierzyc im jesli zyja w przepychu i robia co im sie podoba - bez wzgledu na obowiazujace prawo :D?
  Sami nie wierza w bajdy a domagaja sie szacunku i ciezkiej kasy, to juz iluzjonisci sa uczciwi bo mowia ze oszukuja, ludzie o tym wiedza a bilety nie sa drogie i nie zakladaja sekt by dreczyc ofiary do smierci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX