Stany Zjednoczone reagują na decyzję Dudy. "Jesteśmy rozczarowani podpisaniem ustawy"

Krótko po tym, jak Andrzej Duda podpisał kontrowersyjną ustawę o IPN, komunikat w tej sprawie wydał amerykański Departament Stanu. W komunikacie padają słowa o "ograniczeniu wolności słowa".

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Jak poinformował szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski, zgodnie z decyzją Andrzeja Dudy nowelizacja w ciągu tygodnia powinna trafić do Trybunału Konstytucyjnego.

Strona izraelska dość dobrze przyjęła decyzję o skierowaniu ustawy do TK, co jest odbierane jako pole do złagodzenia nowelizacji. 

Tymczasem Departament Stanu USA opublikował oświadczenie sekretarza Rexa Tillersona.

"Stany Zjednoczone są rozczarowane tym, że prezydent Polski podpisał prawo, które kryminalizuje przypisywanie nazistowskich zbrodni państwu polskiemu. Rozumiemy, że ustawa zostanie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. Wejście tego prawa w życie znacznie odbije się na wolności słowa i pracy badawczej"

- czytamy w komunikacie.

Departament Stanu powtórzył, że zwroty takie jak "polskie obozy zagłady" są "bolesne i mylące", jednak walka z nimi musi brać pod uwagę "podstawowe wolności".

O sprawie mówiła też rzeczniczka departamentu stanu na konferencji prasowej. Zapowiedziała, że poza komunikatem amerykańscy dyplomaci będą przekonywać stronę polską w "prywatnych rozmowach".

Duda skieruje ustawę do TK

Nowelizacja przewiduje, że "każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką (...) będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech". Taka sama kara ma grozić za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Izraelskie władze twierdzą, że może to być fałszowaniem historii i apelowały do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał nowelizacji.

Prezydent Andrzej Duda, ogłaszając decyzję o podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN powiedział, że rozumie wrażliwość osób, które sprzeciwiały się jej podpisaniu i dlatego - w trybie następczym - skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał ma stwierdzić zgodność ustawy z artykułem 54. konstytucji gwarantującymi wolność słowa oraz jej zgodność z tak zwaną "określonością prawa" - opisaną w artykułach 2. i 42. konstytucji.

Więcej o:
Komentarze (599)
Stany Zjednoczone reagują na decyzję Dudy
Zaloguj się
 • edekedek73

  Oceniono 115 razy 81

  Ale te Amerykańce głupie! Oczekiwać od PiSu debaty i edukacji, to jak spodziewać się że świnia zacznie latać...

 • krynolinka

  Oceniono 103 razy 79

  Wolność słowa jest przereklamowana. Niedługo za negowanie "zamachu" smoleńskiego będą kary.

 • oloros11

  Oceniono 73 razy 55

  za ta ustawe trzeba bedzie zaplacic - zaplacimy wszyscy - nie wiadomo jeszcze tylko ile
  co by tu jeszcze rozwalic = ale wstajemy z kolan - zeby pasc na pysk zaraz

 • jerzysm42

  Oceniono 72 razy 52

  Duda wypełnił rozkaz szalonego kurdupla. Podpisał to, co miał podpisać i skierował ustawę do jakiegoś trybunału, który ma orzec, że ta ustawa jest zgodna z wolą Świrosława.
  Nie wzięła tylko pod uwagę ta duda, że Amerykanie dobrze wiedzą, co się w Polsce dzieje.
  Wiedzą czym jest ta duda, czym jest szalony kurdupel i co warte są wyroki reżymowych trybunałów.

 • czechy11

  Oceniono 52 razy 40

  Towarzyszka Przyłębska na straży wolność słowa czeka na faks z Nowogrodzkiej jak ma ja rozumieć. Biedny ten kraj głupota narodu.

 • ochujek

  Oceniono 46 razy 34

  Podła zmiana nie będzie liczyć się z jakimiś USA. Już pokazali amerykańskim agentom z TVN że mogą ich finansowo rozłożyć. Wielki Jarosław w swej łaskawości anulował tę karę, ale niech Jankesy wiedzą że w Polsce i Polsce nie podskoczą.

 • jurek4491

  Oceniono 48 razy 26

  Stany Zjednoczone nie powinny się tak pier.olić z PiSem tylko wycofać swoje wojska z naszego kraju i zerwać rozmowy na temat PATRIOTÓW , wtedy PiS dzielom by KOPARY opadły na 3 m pod ziemię .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX