Światowe media o decyzji prezydenta. "Podpisał ustawę o IPN, pomimo zaniepokojenia za granicą"

Decyzja Andrzeja Dudy o wysłaniu ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego może w pewnym stopniu uspokoić krytyków - oceniają światowe media. Jednak nie zapominają o tym, że TK kontrolują obecnie sędziowie wybrani przez PiS.

Izraelski "Haarezt" w informacji o tym, że Andrzej Duda podpisze ustawę o IPN, podkreśla, że prezydent skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. "Wystąpienie Dudy przed ogłoszeniem decyzji było wyważone, wrażliwe i brało pod uwagę złożoność tematu" - ocenia gazeta. 

"Jerusalem Post" kilka godzin po poinformowaniu o decyzji Dudy cytowało izraelską wiceminister w MSZ Cippi Chotoweli, która zapowiedziała "dalsze rozmowy z Polską w celu złagodzenia ustawy". - Izrael pokazał jasno, że nie zaakceptuje żadnego prawa, które ucisza historię i udział Polaków w mordowaniu Żydów - powiedziała. Dodała, że dialog będzie prowadzony w czasie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. 

Wśród polityków spoza rządu pojawiły się ostrzejsze komentarze, w tym wezwania do wydalenia polskich dyplomatów z kraju.

O wystąpieniu Dudy informowały nie tylko izraelskie, ale też największe światowe media, w tym Agencja Reutera. "New York Times" zwrócił uwagę, że według krytyków ustawa o IPN ograniczy wolność słowa, oraz że prezydent zapowiedział podpisanie ustawy "pomimo tygodni ostrej krytyki". Amerykański dziennik dodaje, że sceptycznych wobec ustawy nie uspokoi fakt, że trafi ona do TK, w który jest "kontrolowany przez sędziów wybranych głosami partii Dudy".

"Polski prezydent podpisał ustawę ws. Holocaustu pomimo międzynarodowego zaniepokojenia" - poinformował z kolei "Washington Post". Gazeta podkreśla, że wysłanie ustawy do TK może nieco uspokoić zagranicznych partnerów, jednak wejście nowelizacji w życie zamknie możliwości negocjacji ze stroną izraelską. 

"Wspólną odpowiedzialność za badanie historii Holokaustu"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela odniosło się na Twitterze do decyzji prezydenta: "Mamy nadzieję, że w wyznaczonym do zakończenia obrad trybunału czasie uda nam się uzgodnić zmiany i poprawki" - czytamy.

Izraelski MSZ dodaje także, że "Izrael i Polska ponoszą wspólną odpowiedzialność za badanie i ochronę historii Holocaustu."

Kontrowersje wokół nowelizacji ustawy o IPN

Nowelizacja ustawy o IPN przewiduje kary za przypisywanie państwu lub narodowi polskiemu udziału lub współudziału w zbrodniach popełnionych przez III Rzeszę. Sejm uchwalił ją 26 stycznia, Senat - w nocy 31 stycznia.

Przepisy wywołały mocny sprzeciw Izraela, który obawia się, że w ten sposób  ograniczona zostanie możliwość mówienia o krzywdach wyrządzonych Żydom przez Polaków. Obawy co do ustawy wyraził nie tylko Izrael, ale też amerykański Departament Stanu czy władze Ukrainy. Nowelizacja przewiduje kary również za negowanie zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów.

Więcej o:
Komentarze (174)
Ustawa o IPN. Światowe media o decyzji prezydenta
Zaloguj się
 • jego-wysokosc

  Oceniono 51 razy 45

  PREZYDENT Andrzej Duda PODJĄŁ decyzję o podpisaniu ustawy.
  Dowcip goni dowcip.

 • swientyjacenty

  Oceniono 47 razy 37

  Podpisał i skierował do Trubunału Konstytucyjnego który został powołany niezgodnie z Konstytucją.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 46 razy 34

  PiS rozpoczął światową dyskusję o antysemityzmie w Polsce i współodpowiedzialności Polaków w holokauście.

  Szkoda tylko, że PiS nie jest w stanie tej dyskusji wygrać.

 • emery47

  Oceniono 34 razy 30

  Kaczyńskiemu kończy się paliwo smoleńskie, socjalne ( 500+), uchodźcy. Zbłaźnił się demolką TK i systemu sądownictwa. Skonfliktował Polskę z całym światem i zniszczył reputację Polski na świecie. A wybory za pasem i to już za kilka miesięcy.
  Cel Kaczyńskiego to uzyskanie większości konstytucyjnej. Liczy w tym na niezawodnego pisowskiego suwerena bo wie, że dopóki jego suweren ma kiełbasę to nic innego go nie interesuje. Ale wie, że i dla kiełbasy mogą nadejść gorsze czasy jak UE przykręci kranik z kasą.
  W tej sytuacji Prezes Tysiąclecia wpadł na „genialny” pomysł, żeby zagrać niezawodną kartą żydowską i ukraińską. Uruchomił swoje kukiełki w osobach Ziobro i Jakiego, którzy wysmażyli wg jego receptury pasztet z IPN. I teraz każe nam go jeść zachwalając, że to pasztet patriotyczny, bohaterski, wstający z kolan, niezłomny, stojący na straży honoru i samodecydowania pisowskiego państwa Prezesa.
  Pisowski suweren bez wątpienia i bez mrugnięcia okiem pasztet by przełknął zagryzając go pisowską kiełbachą wyborczą.
  Problem w tym, że Prezes Tysiąclecia chciał tym pasztetem uraczyć cały świat. A świat powiedział, że pisowski pasztet wg receptury Prezesa Tysiąclecia jest śmierdzący i niejadalny. Świat każe Prezesowi zmienić przepis tak aby pasztet był jadalny. I tak po raz kolejny Prezes Tysiąclecia wyszedł na durnia a Polska reputacja sięgnęła dna.
  Jedyne na co biedny Prezes może niezawodnie liczyć w swoim planie, to tvpis info kierowane przez marionetkę Kurskiego, na pisowską szczujnię, która obsiadła media i na sparaliżowaną opozycję.
  Nie mam żadnych złudzeń, że po obecnej aferze Prezes Tysiąclecia zafunduje Polsce kolejną kompromitację, bo ten model tak ma.
  Czas powiedzieć jasno: Polska nie jest potęgą militarną, ekonomiczną ani polityczną. Naszym jedynym kapitałem była reputacja. Kaczyński ze swoim PiS-em zniszczył tak ciężko wypracowaną przez cały Naród reputację Polski. Zniszczył na wiele lat opinię naszej Ojczyźnie.
  Tak postępują tylko zdrajcy Ojczyzny.
  Tak, powiedzmy to głośno: Kaczyński i kierownictwo PiS to zdrajcy Polski.
  Dla jasności powiedzmy, że Polski Suweren tak się ma do pisowskiego suwerena jak Polski Patriota do pisowskiego patrioty jak krzesło zwykłe do krzesła elektrycznego.
  W normalnej rodzinie, jeśli ktoś celowo niszczy jej reputację, to niech się spyta ludów Kaukazu co go czeka.

 • robsonac222

  Oceniono 29 razy 23

  Mały brat powiedział długopisowi taktycznemu:
  - chcesz jechać na narty?
  - Tak największy
  - No to podpisz ustawę i przekaż moim towarzyszom.
  Co by tu na Czechów zmajstrować - pomyślał mały brat

 • polakadam

  Oceniono 32 razy 22

  Ta ,,ustawa" napisana przez byle kogo, niechlujnie, pod stołem powinna trafić na przemiał a jeśli pisowi tak zależy na prawdzie, powinni taki zapis skonstruować w porozumieniu z historykami z różnych państw. Prawnicy nie maja prawa grzebać w historii i zmieniać jej biegu. To jest skandal!!

 • polakadam

  Oceniono 29 razy 21

  Duda jak zwykle potwierdzil swoje nieudacznictwo i marionetkowosc wobec Gartenzwerga. Nie chodzi w tej ustawie o tresc a o poprawnosc prawna. Z tego punktu widzenia jest to bubel, ktory powinien byc przez niego jako "prawnika" zawetowany i oddany do poprawki. No ale taki z niego prawnik. A teraz ustawa idzie do TK. Czyli do klaunow kierowanych przez jeszcze lepszego "prawnika" niejaka Przybledzka. Rownie dobrze mozna by wyslac ta ustawe do swietego Mikolaja.

 • zsm-5

  Oceniono 28 razy 20

  Wschodząca gwiazda światowego "formatu". Jeszcze trochę i będzie jak Kim.

 • duck102

  Oceniono 23 razy 17

  Jedno jest pewne.Zbrojne moherowe ramię pisu na razie lepiej niech zrezygnuje z pielgrzymek do Ziemi Świętej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX