Netanjahu w sprawie ustawy o IPN: "Oczekuję mówienia prawdy o Holokauście, także od Polski"

Od wszystkich krajów oczekuję mówienia prawdy o Holokauście, także od Polski - mówił premier Izraela Benjamin Netanjahu w Jerozolimie podczas uroczystości upamiętniającej dyplomatów, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

"Prawdę o Holokauście należy nieustannie zgłębiać, należy zawsze o niej pamiętać" - powiedział Benjamin Netanjahu. "Izrael współpracuje z partnerami na całym świecie, aby bronić i głosić prawdę o Holokauście. Oczekujemy tego od każdego innego państwa, również od Polski" - dodał Netanjahu, którego słowa przytacza "Times od Israel".

Przyszłe pokolenia - powiedział izraelski premier - muszą wyciągać wnioski z Holokaustu. Podkreślił, że najważniejszą kwestią dla ludzkości jest świadomość tego, że nienawiść i wszelkie skrajne ideologie należy odpowiednio wcześnie rozpoznać i zdusić w zarodku.


Przegłosowana przez Sejm i Senat nowelizacja zakłada kary grzywny lub więzienia dla osób, które przypisują Polsce współodpowiedzialność za zbrodnie hitlerowców w czasie II wojny światowej. Izraelskie władze, intelektualiści oraz historycy twierdzą, że może to być fałszowaniem historii i apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał nowelizacji.
Zaniepokojenie wyraził też amerykański Departament Stanu.

Więcej o:
Komentarze (196)
Netanjahu w sprawie ustawy o IPN: "Oczekuję mówienia prawdy o Holokauście, także od Polski"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 40 razy 10

  Zaczyna naprawdę niebezpiecznie pachnieć. Niemcy zrobili na terenie Polski kaźń a my się z tego tłumaczymy przed światem. Może panie Netanjahu trzeba zmienić kierunek. Kierunek oskarżeń.

 • darek.1306

  Oceniono 20 razy 8

  panie netanjahu .prawda o holokauście dla pańskiego kraju moze byc bolesna .Ale strach co kolwiek pisac bo wasze prawo moze wsadzic mnie do wiezienia

 • dekomunizator

  Oceniono 20 razy 8

  Pan Netanjahu chce prawdy o holocauscie to mu dostarczmy - Judenraty, zydowska policja w gettach Przede wszystkim nalezy powiedziec, ze zginelo 6 mln Polakow, nie Izraela. Polsce wiec naleza sie odszkodowania za holocaust, za co nieistniejacy wtedy Izrael zainkasowal odszkodowania? Rozumiem indywidualny rozdzial odszkodowan. Niech Izrael sie pochwali, czy przekazal srodki placone przez Niemcy poszkodowanym Zydom, ktorzy udali sie do Izraela po Shoah. Czekamy na prawde, panie Netanjahu. Na dokumenty przelewow dla tych ktorzy dosrwiadczyli ludobojstwa. Potem mozemy pogadac o odszkodowaniach od Zydow za handel niewolnikami w Ameryce, bo ten biznes Zydzi wrecz zmonopolizowali.

 • piotrm74

  Oceniono 18 razy 8

  Najsłynniejszy kronikarz warszawskiego getta Emanuel Ringelblum tak pisał o żydowskiej policji, która nawet jednym zdaniem nie została wspomniana w "naukowym dziele" Grossa: "Policja żydowska miała bardzo złą opinię jeszcze przed wysiedleniem. W przeciwieństwie do policji polskiej, która nie brała udziału w łapankach do obozu pracy, policja żydowska parała się tą ohydną robotą. Wyróżniała się również straszliwą korupcją i demoralizacją. Dno podłości osiągnęła ona jednak dopiero w czasie wysiedlenia. Nie padło ani jedno słowo protestu przeciwko odrażającej funkcji, polegającej na prowadzeniu swych braci na rzeź. Policja była duchowo przygotowana do tej brudnej roboty i dlatego gorliwie ją wykonała. Obecnie mózg sili się nad rozwiązaniem zagadki: jak to się stało, że Żydzi - przeważnie inteligenci, byli adwokaci (większość oficerów była przed wojną adwokatami) - sami przykładali rękę do zagłady swych braci.

 • arara barara

  Oceniono 20 razy 8

  „O bólu mój”: Icchak Kacenelson

  Jam jest ten, który to widział, który przyglądał się z bliska,
  Jak dzieci, żony i mężów, i starców mych siwogłowych
  Niby kamienie i szczapy na wozy oprawca ciskał
  I bił bez cienia litości, lżył nieludzkimi słowy.
  Patrzyłem na to zza okna, widziałem morderców bandy –
  O, Boże, widziałem bijących i bitych, co na śmierć idą…
  I ręce załamywałem ze wstydu… wstydu i hańby –
  Rękoma Żydów zadano śmierć Żydom – bezbronnym Żydom!
  Zdrajcy, co w lśniących cholewach biegli po pustej ulicy
  Jak ze swastyką na czapkach – z tarczą Dawida, szli wściekli
  Z gębą, co słowa im obce kaleczy, butni i dzicy,
  Co nas zrzucali ze schodów, którzy nas z domów wywlekli.
  Co wyrywali drzwi z futryn, gwałtem wdzierali się, łotrzy,
  Z pałką wzniesioną do ciosu – do domów przejętych trwogą.
  Bili nas, gnali starców, pędzili naszych najmłodszych
  Gdzieś na struchlałe ulice. I prosto w twarz pluli Bogu.
  Odnajdywali nas w szafach i wyciągali spod łóżek,
  I klęli: „Ruszać, do diabła, na Umschlag, tam miejsce wasze!”
  Wszystkich nas z mieszkań wywlekli, potem szperali w nich dłużej,
  By wziąć ostatnie ubranie, kawałek chleba i kaszę.
  A na ulicy – oszaleć! Popatrz i ścierpnij, bo oto
  Martwa ulica, a jednym krzykiem się stała i grozą –
  Od krańca po kraniec pusta, a pełna, jak nigdy dotąd –
  Wozy! I od rozpaczy, od krzyku ciężko jest wozom…
  W nich Żydzi! Włosy rwą z głowy i załamują ręce.
  Niektórzy milczą – ich cisza jeszcze głośniejszym jest krzykiem.
  Patrzą… Ich wzrok… Czy to jawa? Może zły sen i nic więcej?
  Przy nich żydowska policja – zbiry okrutne i dzikie!
  A z boku – Niemiec z uśmiechem lekkim spogląda na nich,
  Niemiec przystanął z daleka i patrzy – on się nie wtrąca,
  On moim Żydom zadaje śmierć żydowskimi rękami!

  Icchak Kacenelson, Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie, Warszawa 1982, s. 23.

 • anonim_ka

  Oceniono 15 razy 7

  Netanjahu zaprzecza sam sobie <<oczekuję prawdy o Holokauście, także od Polski >>
  Otóż przez kilka setek lat zanim nastapił Holokaust Żydzi zamieszkali w kraju moich przodków, nie byli zbyt lubiani z przekazów rodzinnych wiem , że ich mottem było " wasze ulice nasze kamienice" . Kiedy wybuchła wojna wielu Żydów usiłowało schronić się w domostwach mojej rodziny . Przy braku zgody byli ogromnie namolni i w nocy podkradali sie do stogów obór itd. wiadomo czym to groziło . Wszyscy chcieli przeżyć ,, tylko , że moi dziadkowie nie byli winni tej sytuacji. I teraz w 2018 r . okazuje sie , że to Polacy mordowali Żydów . Szok.

 • kreciarobota59

  Oceniono 12 razy 6

  . Panie Nataniachu Czy nie można w 21 wieku żyć w prawdzie i szacunku?Tylko napędzać Antypolonizm i Antysemityzm.

 • piotrm74

  Oceniono 18 razy 6

  Szczególnie haniebną rolę w wysyłaniu własnych żydowskich rodaków na śmierć odegrał Chaim Rumkowski, prezes Rady Żydowskiej w Łodzi, "król" getta łódzkiego na usługach Niemców. Był on absolutnym władcą getta, w którym kursowały specjalne pieniądze "chaimki" i "rumki" oraz znaczki pocztowe z jego podobizną. Rumkowski urządził sobie harem w jednej willi i wciąż sprowadzał nowe piękne kobiety. W zamian za przyzwolenie Niemców na jego tyranię nad mieszkańcami getta arcygorliwie wykonywał wszystkie niemieckie rozkazy i wyekspediował olbrzymią większość swych poddanych do obozów zagłady.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX