Eksperyment BBC. Anglicy spróbowali pracy, jaką wykonywali m.in. Polacy. "Mam za małe ręce!"

O tym, jak ciężka jest praca obywateli Europy Wschodniej, przekonała się grupa młodych osób z Wielkiej Brytanii. Na potrzeby eksperymentu przeprowadzonego przy udziale BBC mieli zbierać warzywa. Podobnej pracy podejmowały się wcześniej tysiące Polaków, Rumunów czy Słowaków. I szło im o wiele lepiej!

Jak bardzo trudna może być praca za granicą, przekonały się tysiące emigrantów zarobkowych z Polski. Teraz sami mieszkańcy Wielkiej Brytanii postanowili sprawdzić, jak poradzą sobie z pracą, jaką do tej pory wykonywali migranci. Nietypowy eksperyment nagrała telewizja BBC.

Praca w Wielkiej Brytanii za ciężka dla miejscowych?

Greville Richards, który jest właścicielem farmy, na której młodzi z Wielkiej Brytanii próbowali swoich sił, przyznaje, że zatrudnia ponad 500 pracowników - głównie z Europy Wschodniej. Jak poradzili sobie u niego młodzi Brytyjczycy? Dziewczyny od razu zaczęły narzekać na brak możliwości nałożenia makijażu. Nie minęła godzina, a ochotnikom zgrabiały ręce.

22-letnia Hettie Burrows, która w zeszłym roku przebiegła dwa maratony przyznała przed kamerami BBC, że czuła podczas pracy ogromny ból, którego się nie spodziewała. Z kolei 23-letnia Jennifer Brunt narzekała, że za żadne pieniądze nie zatrudniłaby się na plantacji, bo "ma za małe ręce".

Polacy też rezygnują z pracy

Sam Richards w czasie programu wyznał, że w ostatnim czasie zatrudnia coraz mniej Polaków i Litwinów, którzy nie chcą pracować za proponowane stawki. Na ich miejsce przychodzą Bułgarzy i Rumuni, którzy nie odmawiają powierzonych obowiązków. Sam jednak obawia się Brexitu, ponieważ wie, że zwykli Brytyjczycy nie będą chcieli pracować za taką samą pensję, a obcokrajowcy będą obawiać się licznych utrudnień.

Obawa przed Brexitem

Co ciekawe młodzi Brytyjczycy okazali się dziesięciokrotnie mniej wydajni niż ich rówieśnicy ze Wschodu. Mimo że mieli uzbierać "jedynie" 2000 worków kapusty, co daje około 10 tysięcy sztuk, z trudem osiągnęli wyznaczony cel.

- Co o tym myślicie? - pyta na Twitterze producentka BBC.

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czyli tzw. Brexicie, na tamtejszym rynku pracy mogą nastąpić zmiany. I choć rząd Teresy May zapewnia, że nie ma się czego obawiać, to sami Brytyjczycy zauważają, że już po referendum ws. Brexitu brakuje rąk do pracy na farmach.

Praca sezonowa za granicą - zagrożenia

Znalezienie zatrudnienia w godnych warunkach za granicą nie należy do łatwych. Nie brakuje bowiem oszustów, którzy żerują na szukających pracy Polakach. Czytaj więcej: "Edek" i "Saso" zmuszali Polaków do niewolniczej pracy w Anglii >>>

Zdarzają się też uprowadzenia i przypadki utraty zdrowia. Jednym z takich przykładów jest historia Krzysztofa, który przez cztery lata był przetrzymywany w obozie pracy w Niemczech >>>

Brytyjski minister spóźnił się na spotkanie z uznaną profesor. Było mu tak głupio, że złożył dymisję

Więcej o:
Komentarze (129)
Wielka Brytania. Praca Polaków za ciężka dla Anglików
Zaloguj się
 • naz_niepoprawna

  Oceniono 35 razy 29

  Młode pokolenie to są takie lebiegi, że do WC bez aplikacji nie trafią.

 • vomiting_frog

  Oceniono 21 razy 15

  Szkoda że tvp nie współpracuje już z BBC bo BBC właśnie udowodniła ze nauczyliśmy jeść Brytyjczyków kapustę bo mieli do tego za małe ręce.
  Po prostu Brytyjczykom nie chce się wykonywać pracy wykonywanej przez Polaków. Dla tego troszkę się po brexicie zdziwią. Zróbcie ten sam film w Polsce o Ukraińcach wyjdzie tak samo. Problem jest inny w UK zniszczone jest prawie całe pokolenie u nas tylko część tych co zostali w kraju.

 • marcinmarcin12

  Oceniono 19 razy 11

  Tak bylo przed Brexitem, gdzie indziej. Holandia lata 90, na polu Holendrzy - farmerzy i tubylcze lepki. Polscy studenci na wakacjach przez pierwsze 2, 3 tygodnie robili we dwoch co tamci pojedynczo. Po nabranu wprawy w poslugiwaniu sie motykami czy nozami szli rowno. Wszedzie troche wprawy i motywacji. Po za tym za stawki zanizone przez nas, Anglik sie nie utrzyma. Po prostu nie chce mieszkac w dziesieciu.

 • vito60

  Oceniono 19 razy 11

  Nie utrwalajcie opinii, że Polacy to jedynie zmywak albo farma. Mieszkam w UK kilkanaście lat i wiem, że takie prace wykonują ci, którzy w Polsce robiliby to samo. Polska emigracja skutecznie walczy o społeczny awans, tylko polski rząd czasem nam szkodzi, utrwalając negatywny stereotypy Polaka.

 • monoekann

  Oceniono 14 razy 10

  kwestia motywacji.
  Panienka, co przebiegła dwa maratony, miała by dwójkę dzieci na utrzymaniu, matkę potrzebującą leków, mimo małych rączek tak by zapierniczała że by się kurzyło.
  Wiele osób nie lubi swojej roboty, ale wizja głodu smrodu i ubóstwa skutecznie ich motywuje by ruszać doopy i uśmiechać się kiedy trzeba.

 • winifred

  Oceniono 13 razy 9

  A ja bym im dała szansę. Niech pracują tydzień, albo miesiąc. Trochę się wyrobią i wtedy niech sprawdzą czy im zimno, albo czy ich bolą plecy, czy to ciężka praca. Ps: Nasi młodzi też nie lepsi.

 • goodwater1

  Oceniono 12 razy 8

  Co to za "ekspreryment"Jeżeli brakuje motywacji do pracy to jak można porównać wydajność pracowników? Jakby Angole nie mieli co do gara włożyć to byliby tak samo wydajni jak Polacy.

 • hubba-hubba

  Oceniono 6 razy 6

  Pitolenie takie. Każdy prawie urzędnik, nauczyciel, naukowiec, farmaceuta czy inny osobnik niepracujący na co dzień fizycznie będzie po dniu roboty w polu połamany, niezależnie od narodowości. Do ciężkiej roboty fizycznej trzeba się przyzwyczaić, a tego się nie da zrobić w jeden dzień.
  Wiem, bo na wykopki kiedyś jeździłem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX