Rosyjski samolot zestrzelony nad Syrią. Pilot, który się katapultował, nie żyje

Rosyjski samolot szturmowy Su-25 został zestrzelony przez siły rebeliantów nad północno-zachodnią prowincją Idlib - podają niezależne źródła w Syrii. Jak poinformowało ministerstwo obrony Rosji, pilot został zabity przez terrorystów.

Pilot zdołał się katapultować, ale został schwytany przez rebeliantów. Przez jakiś czas nie było jasne, czy został przez nich zabity czy zmarł w wyniku obrażeń. Informację o jego śmierci, podaną przez Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, potwierdziło rosyjskie ministerstwo obrony. Jak podano w komunikacie, pilot został zabity przez terrorystów.

Dotąd żadne ugrupowanie nie przyznało się do przeprowadzenia ataku.

Do zestrzelenia maszyny doszło w regionie, w którym siły rządowe i ich sojusznicy prowadzą intensywne naloty przeciwko siłom opozycji. Biorą w nich udział rosyjskie samoloty bojowe. Ostra ofensywa rozpoczęła się pod koniec grudnia właśnie w regionie Idlib.

 

Aleppo Media Center, które jako jedno z pierwszych źródeł podało informację o zestrzeleniu, informowało, że chodzi o Su-25, ale nie precyzowało, czy była to maszyna rosyjskich sił powietrznych.

Później Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka potwierdziło, że strącony samolot to jednostka typu Su-25. Ze względu na mocne opancerzenie i uzbrojenie ten dwusilnikowy samolot szturmowy jest nazywany "latającym czołgiem".

 

Na jednym z filmów zamieszczonych na Twitterze widać szczątki samolotu z rosyjskimi oznaczeniami.

Więcej o:
Komentarze (370)
Rosyjski samolot zestrzelony nad Syrią. Pilot nie żyje
Zaloguj się
 • vomiting_frog

  Oceniono 45 razy 17

  Informację o zestrzeleniu myśliwca należącego do Rosji podała także agencja AFP.
  Su 25 to nie myśliwiec tylko samolot szturmowy.

 • kapitandragan

  Oceniono 37 razy 9

  Jak przeczytałem info, to od razu wiedziałem, że kolega zigzaur doda kilka idiotycznych komentarzy. Nie zawiódł mnie. Zigzaur, człowieku, nienawiść jest uczuciem, którego przenoszenie na płaszczyznę polityki międzynarodowej świadczy o - najdelikatniej mówiąc - niskim IQ. Akurat w Syrii Rosjanie wykonują bardzo pożyteczna pracę, szkoda że tego nie widzisz. Ile Ty masz lat? Zachowujesz się jak dzieciak z przedszkola. Ewentualne zwycięstwo radykałów islamskich w Syrii będzie początkiem bardzo niebezpiecznego dla zachodniej cywilizacji procesu, a prawda jest taka, że w chwili obecnej skutecznie walczą z nimi jedynie Rosja, Asad i Kurdowie. Wydoroślej człowieku

 • mr.knox

  Oceniono 36 razy 8

  Ataku na rosyjski samolot? Chyba odwrotnie, to rosyjski samolot atakowal nad obcym terytorium.

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 33 razy 7

  Zamordowanie pilota dowolnej strony to zazwyczaj był wstyd i zdziczenie obyczajów.

 • yerry46

  Oceniono 37 razy 7

  Jedno jest pewne.. zemsta będzie okrutna - nie za zestrzelenie samolotu, tylko za zamordowanie pilota. Rosjanie takich zachowań nie puszczają płazem.

 • blekota6666

  Oceniono 41 razy 7

  "Na jednym z filmów zamieszczonych na Twitterze widać, jak szczątki samolot z rosyjskimi oznaczeniami."

  Chyba zacznę newsy czytać na portalach zagranicznych bo tutaj i tak coraz rzadziej są po polsku...

 • tomasz.rze

  Oceniono 8 razy 6

  "pilot został zabity przez terrorystów"
  "został schwytany przez rebeliantów"
  To może niech się Autor zdecyduje... bo to jednak różnica.
  Rebelianci (wspierani przez Amerykanów) walczą z siłami rządowymi Bashara -al -Assada (wspieranymi przez Rosjan) - o władzę w Syrii.
  Natomiast i jedni i drudzy walczą z terrorystami z ISIS.
  Zatem...
  KTO, strącił putinowski samolot?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX