Dziś zaćmienie Księżyca. Czy będzie można je obserwować w Polsce?

Dziś mieszkańcy zachodniej półkuli ziemskiej będą świadkami wyjątkowego zaćmienia Księżyca. Zjawisko nazywane jest w zagranicznych mediach "Super Blue Blood Moon". Ostatnim razem miało miejsce 150 lat temu. Czy to oznacza, że Księżyc będzie niebieski? Nic bardziej mylnego!

Określenie dzisiejszego zaćmienia Księżyca "Super Blue Blood Moon" wzięło się z tego, że w języku angielskim terminem "once in blue moon", określa się coś bardzo rzadkiego, co w wolnym tłumaczeniu na język polski można przetłumaczyć jako "od wielkiego dzwonu".

Niebieski księżyc to określenie na drugą pełnię Księżyca zachodzącą w ciągu tego samego miesiąca.

A o co chodzi z "Blood Moon", czyli krwawym Księżycem? Właśnie taką barwę będzie miał naturalny satelita Ziemi w czasie całkowitego zaćmienia.

Zaćmienie Księżyca (Super Blue Blood Moon) NA ŻYWO:

Zaćmienie Księżyca 2018

Jak wyjaśniają eksperci, do zaćmienia Księżyca dochodzi wtedy, gdy znajduje się on po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, a także wtedy, gdy Księżyc wejdzie w cień Ziemi. W środę 31 stycznia zjawisko zaćmienia Księżyca zbiegnie się w czasie z tzw. superpełnią, czyli pełnią Księżyca, która przypada, gdy satelita znajdzie się najbliżej Ziemi. Dzięki temu tarcza Księżyca będzie wyglądała na jaśniejszą niż zazwyczaj. Jak podaje NASA, tym razem o ok. 14 proc.

Czy zaćmienie Księżyca będzie widoczne w Polsce?

Ostatnim razem, zjawisko "Super Blue Blood Moon" można było obserwować na tej półkuli 31 marca 1866 roku. 31 stycznia 2018 zaćmienie Księżyca rozpocznie się o godz. 11:51 (czasu polskiego), kiedy to zacznie się zaćmienie półcieniowe.

 • 12:48 - rozpocznie się zaćmienie częściowe,
 • 13:52 - nastąpi zaćmienie całkowite, 
 • 14:31 - maksimum zaćmienia Księżyca
 • 15:08 - koniec zaćmienia całkowitego.

Zgodnie z zapewnieniami astronomów, koniec zaćmienia częściowego nastąpi o 16:11, a koniec zaćmienia półcieniowego o 17:08.

Czy są szanse na obserwowanie tego zaćmienia Księżyca w Polsce? Niestety, tylko w ograniczonej postaci. W Polsce Księżyc zacznie wschodzić około godziny 17, dlatego będzie można dostrzec zaledwie koniec zaćmienia półcieniowego. Aby zobaczyć krwawy Księżyc, należy obserwować naturalnego satelitę Ziemi w Stanach Zjednoczonych lub na wschodzie Rosji. Dla osób, które nie mogą doświadczyć tego rzadkiego zjawiska w tych miejscach, specjalną transmisję przygotowała NASA. Udostępniamy ją powyżej i na Facebooku Gazeta.pl.

Dlaczego ludzie nie latają już na Księżyc?

Więcej o:
Komentarze (24)
Zaćmienie Księżyca 2018. Nadchodzi Super Blue Blood Moon
Zaloguj się
 • karolhenryk

  Oceniono 17 razy 13

  "Określenie "Super Blue Blood Moon" wzięło się z tego, że w języku angielskim terminem "once in blue moon", określa się coś bardzo rzadkiego, co w wolnym tłumaczeniu na język polski można wytłumaczyć jako "od wielkiego dzwonu"." - no dobrze tak się okteśla po angielsku, ale co o znaczy ten Blue Moon? Redaktorowi nie chciało się poszukać?

  Blue Moon to druga pełnia księżyca w tym samym miesiącu. Normalnie pełnia księżyca występuje raz w miesiącu, ale ponieważ pełnia księżyca jest co 29,5 dnia, a miesiąc może mieć 31 dni, to gdy pełnia wypadnie na samym początku miesiąca, to pod koniec tego samego miesiąca może wystąpić druga pełnia księżyca nazywana dla odróżnienia od tej pierwszej Blue Moon.
  Jest to zdarzenie rzadkie, występujące średnio raz na 2,5 roku, stąd powstało to powiedzenie cytowane na początku.
  Ale rok 2018 jest bardzo nietypowy, ponieważ to rzadkie zjawisko (które normalnie występuje raz na 2,5 roku) wystąpi w nim 2 razy, w styczniu i marcu.

 • kataryniarski

  Oceniono 18 razy 8

  U nasz ksiundz już mówił, że na tace za mao dajemy i że Pan Bóg się gniewa i że jak się nie poprawimy, to nam ksinzyc zagasi, by pokazać swe moce!

 • maxthebrindle

  Oceniono 10 razy 4

  Notatka powyżej wprowadza w błąd sugerując, że będzie to niezwykłe zjawisko, które po raz ostatni można było obserwować w XIX wieku:
  'Dziś mieszkańcy zachodniej półkuli ziemskiej będą świadkami zaćmienia Księżyca. Ostatnim razem miało ono miejsce 150 lat temu.'
  Tymczasem tak to zjawisko wyglądało w 2015 roku. Zdjęcia zrobiłem w Irlandii, czyli jak najbardziej na Półkuli Zachodniej:
  www//www.flickr.com/photos/peterapas/21585474800/in/album-72157658784715958/
  www//www.flickr.com/photos/peterapas/21747561366/in/album-72157658784715958/
  Owszem, w 1866 roku było to pełne zaćmienie superksięzyca tzw. Blue Moon, czyli podczas drugiej pełni Księżyca w tym samym miesiącu kalendarzowym, i taka właśnie kombinacja wystąpi obecnie. Jednak wizualnie zjawisko niczym się nie będzie różnić od tego, które fotografowałem w 2015 roku - jeśli nie liczyć pory doby, w której dojdzie do zaćmienia. Inaczej pisząc - superksiężyć i 'Blue Moon' superksieżyc niczym się nie różnią z astronomicznego punktu widzenia, różnica jest ściśle kalendarzowa. A samo zjawisko, zwłaszcza obserwowane na bezchmurnym niebie w nocy - wspaniałe.

 • Michał CZ

  Oceniono 5 razy 1

  "Dziś mieszkańcy zachodniej półkuli ziemskiej będą świadkami zaćmienia Księżyca. Ostatnim razem miało ono miejsce 150 lat temu."
  Wikipedia: " Ostatnie całkowite zaćmienie było widoczne w Polsce 28 września 2015 roku, "

  kto pisał ten artykuł? stażysta?

 • welcometopoland

  0

  en.wikipedia.org/wiki/Blood_moon_prophecy

 • welcometopoland

  0

  Pie...nie w bambus. 2,5 roku temu też był Blood Moon.
  w w w .independent.co.uk/news/science/supermoon-and-blood-moon-2015-will-be-last-time-two-lunar-events-coincide-for-18-years-a6669231.html

 • mrblix

  Oceniono 2 razy 0

  Poziom n-tego artykułu jest żenujący. Jako sympatyk Wyborczej od początku jej powstania, mam już dość dzisiejszej gazety-tandety. Jest coraz gorzej. Szkoda czasu i oczu. Adieu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX