Komentarze (211)
Zielone Buty, czyli szlak umarłych na Mount Everest
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • kontonaspam44

  Oceniono 15 razy 5

  Teraz na Nanga Parbat dojdzie drogowskaz Mackiewicz. Beda go traktowac z takim samym szacunkiem jak tych na Everescie. czekam na fotki.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 4 razy 4

  Na jakiej wysokości najwyżej da się prowadzić bar i schronisko z lądowiskiem dla helikopterów?

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 4 razy 4

  A gdzie krzyże? Kiedy wyprawa zimowa na Nanga Parbat w celu postawienia Krzyża?

 • plafar

  Oceniono 4 razy 4

  Kiedyś podobno barbarzyńcy układali kamienne na ciałach zmarłych.... może by tak każdy kto przechodzi tam kolo tych zwłok położy jeden kamień (których tam nie brakuje) w końcu powstanie mogiła... .

 • zebrzec

  Oceniono 6 razy 4

  szkoda... tylko rodzin

 • titta

  Oceniono 3 razy 3

  Taka jedna uwaga: zamarzniete cialo ma dokladnie taki sam ciezar jak rozmrozone.

 • 1pirat2

  Oceniono 3 razy 3

  Jeśli tą górę nazywa się najwyższym grobem świata, tą tych co tam idą powinni nazywać samobójcami.

 • ubudubu4

  Oceniono 7 razy 3

  Co ta za przyjemność jak się wspinasz i co kawałek mijasz jakieś zwłoki...brrrrr

 • feurig59

  Oceniono 5 razy 3

  silneo ego ni zadowoli żaden szczyt i żadna głębia, żadna szybkość i żadna brawura, ilość czy jakość.
  zawsze będzie głodne.

 • siekieraaxe

  Oceniono 3 razy 3

  Bardzio ładne widoki!

 • dziadekjam

  Oceniono 3 razy 3

  "Zwłoki leżą na górze od ponad 20 lat. Ułożone w zagłębieniu skalnym, stanowiły punkt orientacyjny dla pozostałych wspinaczy. W 2014 roku pojawiły się informacje, że zniknęły. Ciało ponownie zlokalizowano w 2017 roku."
  =========================================================================
  Zlokalizowano w tym samym miejscu czy w innym?

 • pigeon_shit_dust

  Oceniono 5 razy 3

  To pokazuje, jak pierd..ietym trzeba byc by isc w te gory. Wspinac sie spokojnie gdy obok lezy trup.
  Bulwersuje to drugie zdjecie, z kanadyjska flaga. Ot, lezy sobie w "himalaisci" kreca sie obok jak kolo zabitego wrobla .

 • czarnydoktor

  Oceniono 5 razy 3

  Na Mt. Everest stanelo juz ponad 5tys ludzi. Szlak tam prowadzi pomiedzy smieciami, ekskrementami i walajacymi sie trupami. Wszyscy ci "zdobywcy" zostawiaja po sobie tony smieci i odpadow. Zobaczcie te "malo komercyjne" zdjecia to uswiadomicie sobie jaki syf pozostawiaja po sobie ludzie.

 • yslsl

  Oceniono 3 razy 3

  Zaraz zaraz, ale nawet był dokument o Sherpach (dla mnie prawdziwych bohaterach), którzy wybrali się posprzątać Everest i pozbierali i znieśli wiele ciał.
  www.imdb.com/title/tt1999130/

 • comberjagniecy

  Oceniono 3 razy 3

  Zobaczcie, co się dzieje bliżej, na Kaukazie. Może Kazbegi nie jest usłany trupami, ale teren wokół stacji meteo us*rany tak, że naprawdę nie ma ani jednego czystego kamienia, na którym można by postawić nogę.

 • Ewa St

  Oceniono 2 razy 2

  Smutna jest historia Davida Sharpa. Tylu ludzi przeszło właściwie po nim do góry a potem w dół. Siedział tam parę dni. Nawet był moment, że wstał i przedstawił się mijającym go wspinaczom. Oby im się śnił po nocach( tym, którzy przeszli po nim aby zdobyć szczyt "bezdusznosci"
  Dla porównania jest podobna historia ekipy, która mimo iż zapłaciła grubą kasę za zdobywanie szczytu to postanowiła przerwać drogę i zawrócić ponieważ natkneli się na człowieka, który potrzebował pomocy. Tak jest, poświęcili swoje marzenia i grube tysiące dolarów dla obcego faceta. Teraz za to mogą spać spokojnie. Równie dobrze mogli stwierdzić, że typ ledwie dyszy, cóż właściwie prawie nie żyje, oj tam najwyżej umrze jutro albo pojutrze- my musimy zdobyć szczyt a potem nie bedziemy juz miec dla niego sily przeciez.

 • kinio101

  Oceniono 2 razy 2

  Himalaizm - głównie ten zimowy: przyjemny, bezpieczny i zdrowy.

 • Gwiżdż Janina

  Oceniono 2 razy 2

  "Już po czterech godzinach od śmierci ciało jest zamarznięte na kamień, przez co staje się bardzo ciężkie" - co za brednie...

 • 1pirat2

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli tą górę nazywają cmentarzem, to tych co na nią się wspinają, powinno się nazywać samobójcami.

 • pijanymarynarz

  Oceniono 2 razy 2

  Nie zwykłem wypominać głupot w komentarzu, ale jak można napisać coś takiego:
  "Już po czterech godzinach od śmierci ciało jest zamarznięte na kamień, przez co staje się bardzo ciężkie,"

  no jak?

 • Piotr P.

  Oceniono 4 razy 2

  Proszę zauważyć, że wspinacz nazwany "zielonymi butami" nie został moim zdaniem przez szacunek dla śmieci ograbiony ze sprzętu i ma na nogach buty a nawet wciąż zapięte raki, które mogłyby komuś się przecież przydać. Mnie tłumaczenie Witkowskiej przekonuje - tam walczy się o życie, a nie o godny pochówek. Nikt nie będzie w ciężkim i niebezpiecznym terenie narażać niepotrzebnie swojego życia i zdrowia, żeby znieść czyjeś zwłoki tylko dlatego, żeby można je było gdzieś godnie pochować. Ale tego nie zrozumie nikt, kto ze śmiercią spotyka się tylko w mieście, gdzie jest dogodna komunikacja i nie ma żadnych zagrożeń.

 • Ayin Işi?i

  Oceniono 2 razy 2

  Rozumiem pasję ale nie róbmy z nich bohaterów bo to że przepłynę kajakiem najdłuższą rzekę nie oznacza że będę bohaterem! Powinni zakazać im tam łazić bo syf zostaje na górach co powoduje pogorszenie klimatu a już nawet nie chcę myśleć o tych 300 ciałach rozkladajacych się w cieplejsze dni...

 • wagadudu

  Oceniono 2 razy 2

  Teraz cała prasa polska będzie sie podniecac trupem w zielonych butach. Tymczasem artykuł o trupach na Mount Everest był na portalu BBC jakies półtora roku temu...

 • internauta2013

  Oceniono 2 razy 2

  coś jak oglądanie sportów walki typu MMA w klatce, gdzie najważniejszy jest widok krwi.

 • captain_planet

  Oceniono 2 razy 2

  Hieny, musicie epatować zdjęciem tego człowieka? To takie fajne, zabawne, interesujące, że rodzina nie może go godnie pochować? Kogoś ze swojej rodziny też pokazalibyście tak chętnie?

  A pozostawianie tam zwłok w miejscu "ktore ukochali" to żadna tradycja, to zwykła, smutna konieczność. Tak jak tragiczną koniecznością jest pozostawienie żyjącego towarzysza, kiedy nie daje rady sam iść. Ciężki sport, ciężkie konsekwencje, ciężkie przeżycia.

 • Black Swan

  Oceniono 2 razy 2

  Poszla w Himalaje i utonela? Bog ma niezle poczucie humoru...

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 2

  W sumie to niegłupi pomysł, żeby trupami oznaczać szlaki. Raczej ich nie braknie...

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 2

  Dobrze, że tam nie ma czarnobyli z waty, bo zaraz by chcieli kasę za pochówek...

 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 2 razy 2

  Lubię góry, przeszedłem wszystkie szlaki w Tatrach, łącznie z Orlą Percią i szczerze powiedziawszy, nie mogę się oprzeć wrażaniu, że ten himalaizm to jakaś popier dolona mania.

 • sarkafarka0

  Oceniono 10 razy 2

  drogie hieny z czerskiej, przestancie grzac temat i odcinac kupony od smierci czlowieka

 • frywolnym_truchtem

  Oceniono 8 razy 2

  Idioci, ciężcy, nieuleczalni idioci. I nie chodzi o swobodę realizacji swoich pragnień, tylko o krzywdzenie swoich bliskich, rodzin, żon, mężów, dzieci. Obrzydliwe.

 • bratjolki

  Oceniono 6 razy 2

  Możeby tak w Tatrach?
  Bylby spadek e ilościach atakow na Rysy przez klapkarzy i laski w kozaczkach.

 • ochujek

  Oceniono 6 razy 2

  Buty zabierze Jojo, a ciała kanibale.

 • pull_up

  Oceniono 4 razy 2

  Jakby nie ginęli to byłyby wyprawy piknikowe. Musza ginąć żeby następni którzy wracają mieli trochę dobrego samopoczucia.

 • wagro56

  Oceniono 6 razy 2

  "Tak naprawdę nikt nie zna dokładnej liczby ciał, która zalega na Mount Everest..."
  To liczba zalega, czy ciała zalegają?

 • deco.derr

  Oceniono 14 razy 2

  Cialo ludzkie staje sie ciezsze po zamarznieciu? Watpie.

 • wenge1

  Oceniono 16 razy 2

  Trudno znieść zwłoki z takiej góry! Wszystko ładnie pięknie, ale przy tej ilości wspinaczy, każdy mógłby zostawić na nich 1 kamyczek, których pełno dookoła, usypując prowizoryczny grób! Chrześcijańska zasada: chorych odwiedzać, umarłych grzebać na Evereście nie obowiązuje? Inaczej to za chwilę droga ta będzie wyglądać jak ulice w Getcie Warszawskim z II WŚ!

 • Joanna *****

  Oceniono 1 raz 1

  Pasja ?!, Zaczynam się niepokoić, kiedyś zostałam z 8,5 letnim wnukiem podczas wakacji w mieście, który sobie biegał z kolegami pod domem (przed domem jest trawnik i ulica a za domem plac zabaw) a ja przekonana o jego bezpieczeństwie " bo to już przecież duży i rozsądny chłopiec" i może się sam pobawić pod domem na placyku, gotowałam spokojnie obiad, on od czasu do czasu meldował się w domu. A tu wpadają po pracy roztrzęsieni rodzice i okazuje się, że smarkaty z koleżkami wpadli na pomysł by przebiegać ruchliwą ulicę pod domem, tuż przed nadjeżdżającymi samochodami, tak dla "adrenaliny" i tylko cud sprawił, że nic się nie stało, bo prawie został potrącony gdy jakiś kierowca zahamował przed nim z piskiem opon i aż wysiadł z samochodu, tak był zdenerwowany. Świadkiem wydarzenia była pani, która ma sklepik po drugiej stronie ulicy i zna rodziców. Myślałam, że dostanę zawału,do dziś mam wyrzuty, że się nim nie opiekowałam jak trzeba. Byłam przekonana, że prawie 9-letniego chłopca nie trzeba trzymać na smyczy i pilnować jak oseska a tu upsss.. Pytany dlaczego tak bezmyślnie postąpił kręcił, że " to koledzy wymyślili tą zabawę i pomimo to, iż wiedział, że nie wolno tak robić nie chciał być w ich oczach tchórzem "..Boję się, że taki brak granic może być w genach.

 • rysiek.53

  Oceniono 1 raz 1

  Zwłoki ludzi leżące przy szlakach jak śmieci i razem ze śmieciami... Czy to jednak nie wskazuje na utratę czegoś ważnego przez ludzi ze środowiska wspinaczy wysokogórskich.

 • kulszowa

  Oceniono 3 razy 1

  Wspinaczka w wysokich górach Azji to : już setki pozostawionych ton śmieci , różnorakiego plastikowego gnoju u podnóża gór oraz towarzystwa zalegających na zboczach gór trupów ! Co to ma wspólnego z romantyzmem ? Ponoć płacą lokalnym za usuwanie śmieci ,ale tyle ,że ilość zostawionego syfu przez himalajskich brudasów rośnie w coraz szybszym tempie .Zamiast wyrzucać ogromne pieniądze na zabawę w zdobywanie i zasyfianie gór przez towarzystwo himalajskich brudasów lepiej bezie przeznaczyć je na ratowanie umierających z głodu dzieci w Afryce - przynajmniej będzie z tego korzyść !

 • amry34

  Oceniono 1 raz 1

  "David Sharp umierał na oczach około 40 osób. " - więc wchodząc na górę możemy przestać być ludźmi. Tego tam szukają?

 • sovelo11

  Oceniono 3 razy 1

  Nie rozumiem ale "róbta co chceta". Nie poszłabym tam za żadne pieniądze a jednocześnie zdjęcia gór mnie zachwycają. Nie rozumiem też pasji do gry na skrzypcach, pasji do zbierania znaczków pocztowych, pasji do wielu innych rzeczy. Ktoś pewnie nie rozumie mojego zamiłowania do chodzenie po lesie. Nie rozumiem ... ale popieram.

 • Piotr P.

  Oceniono 1 raz 1

  Dziennikarze szukają sensacji, tam gdzie jej nie ma wg zasady, że nic tak nie ożywia szpalty gazetowej, jak kilka trupów.

 • beor

  Oceniono 7 razy 1

  Złośliwy chochlik sprawił, że przed 18 ostatnie zdanie pierwszego akapitu brzmiało:
  " choć większość badaczy utrzymuje, że liczba poległych dobija do trzeciej setki".

  Jak to jest, że pracownik gazety potrafi powiedzieć o alpinistach zmarłych w górach "polegli", a dostaje torsji i ciężkiej niestrawności gdy 96 ofiar ze Smoleńska zostanie określonych jako "polegli"?
  Schizofrenia?

  Należy ubolewać, że pracownik ukrywający się jako MM nie dostanie w tym kwartale premii.

 • Marcin Rzepecki

  0

  tak czytam te komentarze i jestem przerażony, kochani internauci siedzenie na forum i wylewanie jadu nie pcha cywilizacji do przodu, wejścia na wysokie góry, nurkowanie w głębinach, eksplorowanie koła podbiegunowego czy loty w kosmos już tak. wiec troszkę szacunku !

 • Krystyna Mazurek

  Oceniono 4 razy 0

  Ti nie adrenalina.To miłość do gór. To trzeba czuć. ....Nie wszystko można racjonalnie wytłumaczyć. Dlaczego maratonczycy skazują się na taki wysilek? Dlaczego naukowcy spędzają czas na Arktycez? Dlaczego wielu wybiera pasję i pracuje za grosze? ....

 • thin_air

  Oceniono 12 razy 0

  trzeba być wybitnym degeneratem i prymitywem żeby zamieszczać takie zdjecia...
  MM - odwagi zabrakło, zeby się podpisać, wstyd...
  nie dziwię się, że notujecie ponad 20% spadki sprzedaży...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX