Milosz Zeman pozostanie w fotelu prezydenckim. Czesi wybrali go na drugą kadencję

Milosz Zeman wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Czechach - informują czeskie media powołując się na dane komisji wyborczej. Prezydent ubiegający się o reelekcję zdobył ponad 51 proc. głosów.

Milosz Zeman ponownie wybrany na prezydenta Czech. Uzyskał 51,95 procent głosów, a jego rywal, były prezes czeskiej Akademii Nauk Jirzi Drahosz - 48,04 procent. Czeska telewizja podała te dane powołując się na komisję wyborczą po przeliczeniu głosów z prawie 100 procent okręgów.

W Czechach odbył się drugi dzień głosowania

W sobotę w Czechach trwał ostatni dzień drugiej tury wyborów prezydenckich. Lokale były otwarte od ósmej rano do czternastej. Uprawnionych do głosowania było 8,4 mln obywateli.

Pierwszą turę wyborów 12 i 13 stycznia wygrał ubiegający się o reelekcję prezydent Milosz Zeman, który uzyskał ponad 38 procent głosów. Na jego głównego konkurenta oddało głosy nieco ponad 26 procent. Trzej kandydaci, którzy zajęli kolejne miejsca, po pierwszej turze przekazali swoje głosy Jirzemu Drahoszowi - łącznie prawie półtora miliona głosów.

Przedwyborcze sondaże wskazywały na wyrównany wynik. Według jednego z nich na Drahosza chciało głosować 47, a na urzędującego prezydenta 43 procent pytanych. Podczas pierwszego dnia głosowania - w piątek - nie zanotowano ważniejszych incydentów. W Czeskich Budziejowicach na południu kraju zamiast dwóch wydano trzy karty do głosowania. Na jednej z nich widniało nazwisko Pavla Fischera - kandydata, który odpadł z wyścigu wyborczego w pierwszej turze.

W Czechach nie obowiązuje cisza wyborcza.

Więcej o:
Komentarze (60)
Czechy: Milosz Zeman prezydentem na drugą kadencję
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 32 razy 8

  A podobno Czesi to taki mądry naród.
  Druga kadencja człowieka o wyglądzie i mentalności powiatowego sekretarza partyjnego z czasów głębokiej komuny. I takim samym podejściu do Matuszki Rosii...

 • polakadam

  Oceniono 33 razy 5

  Prorosyjski polityk wygrał w Czechach. To tak jak u nas. Kolejny sukces putina.

 • morgenroth

  Oceniono 8 razy 4

  Fake news, ruskie trolle, Putin - gotowiec na każdą porażkę liberalnego lub lewackiego pajaca

 • mlehc

  Oceniono 5 razy 3

  To jedyny prezydent (oprócz Janukowycza!
  ), który głośno mówił o marszach neobanderowców świętujących urodziny Bandery i SS Galizien i , niestety, nie był to prezydent Polski.

 • ukos

  Oceniono 16 razy 2

  Kacapy zacierają łapska.

 • iremus

  Oceniono 11 razy 1

  Na południu lewica a na północy klerofaszm.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX