To, co Morawiecki zobaczy dziś w Davos, może mu się nie spodobać. Gazeta przypomina wpadkę

"Najsłynniejszy polski opozycjonista XX w. - Lech Wałęsa - jest wyskrobywany z oficjalnej pamięci przez partię" - taki tekst ukazał się na pierwszej stronie dziennika "Wall Street Journal". Gazeta jest rozdawana w Davos, gdzie rozpoczyna się światowe forum gospodarcze.

Do Szwajcarii dotarł już prezydent Andrzej Duda. Bezpośrednio po wylądowaniu w Zurychu prezydent udał się do Davos, gdzie weźmie udział w 48. Światowym Forum Gospodarczym. W drodze na forum jest też premier Mateusz Morawiecki.

Polską delegację może czekać niemiłe zaskoczenie. Jak poinformował na Twitterze dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, uczestnikom forum rozdawano darmowe egzemplarze dziennika "Wall Street Journal". Na pierwszej stronie przypomniano wygłoszone przez premiera w grudniu expose i napisano o tym, że Morawiecki wymieniając nazwiska wybitnych Polaków nie wspomniał o byłym prezydencie i legendarnym przywódcy "Solidarności" Lechu Wałęsie.

"Praca i walka dla Polski, to też historia zwyczajnych, ale niezwyczajnych, ludzi. Ludzi, którzy w obliczu dramatycznych wydarzeń wykazali się niezłomną postawą, odwagą i męstwem. Jak setki tysięcy Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie drugiej Apokalipsy, jak gimnazjaliści walczący z komunistami w 1920 roku, czy jak tysiące bezimiennych drukarzy walczący w czasach stanu wojennego z komunizmem" - mówił w grudniu Morawiecki.

Wymienił m.in. Danutę Siedzikównę "Inkę", Hieronima Dekutowskiego, Ryszarda Kowalczyka, Annę Walentynowicz, swoją ciocię Wacławę. Nic o Lechu Wałęsie.

"Najsłynniejszy polski opozycjonista XX w. - Lech Wałęsa, pracownik stoczni, lider "Solidarności" i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - jest wyskrobywany z oficjalnej pamięci przez partię, która, tak jak inne w Europie, przebudowuje demokrację, jaką pomógł budować" - komentuje "WSJ".

Dziennikarze dodają, że Prawo i Sprawiedliwość "kwestionuje dziedzictwo", by "stworzyć nowy rodzaj demokracji służącej populistycznym, nacjonalistycznym wizjom".

Światowe Forum Gospodarcze w Davos

Udział w 48. Światowym Forum Gospodarczym w Davos zapowiedziało około 3 tysięcy polityków, biznesmenów, przedstawicieli instytucji finansowych i pozarządowych.

Przyjadą między innymi: prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Światowe Forum Ekonomiczne zaczyna się w śnieżnym Davos

Więcej o:
Komentarze (192)
Światowe Forum Gospodarcze w Davos. W gazecie tekst o Polsce
Zaloguj się
 • tilow3

  Oceniono 89 razy 77

  Widzisz banksterze? Europa jest mądrzejsza niż ci się wydaje. Możesz bajki o komunistycznych zbrodniarzach w Sądach sprzedawać na pchlim targu w Pekinie. I tak nikt i w nic ci nie uwierzy, bo "pisowskość" to synonim kłamstwa. Możesz z Adrianem udawać i sprzedawać do Polski idiotyzmy o "podnoszeniu z kolan" ojczyzny. Póki co, to leżycie na wszystkich frontach .... Może wyślijcie Czarneckiego do rozmów, podobno ma ostatnio dobre notowania!

 • def11

  Oceniono 73 razy 59

  To co piszą w "Wall Street Journal" , w tym brukowcu, to fake news. Przywiozłem i zaraz rozdam "Gazetę Polską" i Świat się dowie prawdy, mogę też w PowerPoincie pokazać.

  Mateuszek sama prawda Morawiecki

 • czechy11

  Oceniono 66 razy 54

  Taki wysiłek w fałszowaniu historii a ten paskudny świat rzuca kłody pod nogi. Nie daj Boże nie da sobie jeszcze wcisnąć bajki o skorumpowanych sędzia i ubeckim sądzie najwyższym!!! Jeszcze mu jakaś totalna opozycja przypomni o jakiś Piotrowicza h ci to opozycjonistów fo wizie. Pchali aby ich ratowacalbo innych dobrych ubekach z PiS. Wtedy to już trzeba będzie obrazić się na świat i pożyczyć od KRLD idee Dżucze.

 • chi-neng

  Oceniono 60 razy 50

  "Lech Wałęsa - jest wyskrobywany z oficjalnej pamięci przez partię"
  -----
  Dzieki JK i zaprzedanemu mu IPN!

  JK I JEGO WSZYSTKIE MARIONETKI POZUJACE NA WLADZE POLSKI ORAZ INNE PRZYDUPASY, TOWRZA NOWA HISTORIE POLSKI, Z SITWA KACZYNSKICH JAKO KLAN WIODACY!

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 55 razy 49

  i znów cały dziki świat przeciw najjaśniejszej. Zupełnie jak w stanie wojennym

 • marek_prus

  Oceniono 52 razy 48

  Z zagranicy lepiej widać co się w Polsce wyrabia. Bolszewicy wracają.

 • krynolinka

  Oceniono 59 razy 47

  Gdy pan Mateusz zostawał premierem pierwszą osobą, która wręczała mu kwiatki i gratulowała była pani posłanka Zwiercan. Taka miła pani od głosowania na dwie ręce. Mnie to wiele wyjaśnia.

 • 99venus

  Oceniono 47 razy 43

  Morawiecki-mały człowiek.Nie ten rozmiar kapelusza i na Dawos i na męża stanu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX