Tafla jeziora stanęła w ogniu, z pożarem walczyły tysiące żołnierzy. Nie pierwszy raz

Bellandur to jezioro położone na południu Indii w pobliżu silnie zaludnionego miasta Bengaluru. Jego powierzchnia stanęła w piątek w ogniu, co wywołało wśród okolicznych mieszkańców panikę.

Pożar na powierzchni jeziora Bellandur wybuchł w piątek po południu lokalnego czasu. W walkę z ogniem zaangażowano oprócz strażaków także 5 tys. wojskowych. Płomieni nie udało się ugasić przez ponad kilka godzin. Następnego dnia rano wciąż trwała akcja "schładzania" tafli jeziora za pomocą piany.

W jaki sposób dochodzi w ogóle do takich sytuacji? Wszystkiemu winny jest człowiek. Jezioro Bellandur jest bowiem silnie zanieczyszczone ściekami, w tym chemikaliami i najróżniejszymi odpadami - nawet gruzem budowlanym. Zagrożeniem był więc nie tylko sam pożar, ale również unoszący się nad jeziorem toksyczny dym.

Mieszkańcy okolic Bellandur skarżą się, że to nie pierwszy pożar jeziora w ciągu ostatnich dwóch lat. - To się dzieje już po raz trzeci. Tym razem ktoś musi za to wziąć odpowiedzialność i podać się do dymisji - mówi lokalnym mediom Seema Sharma.

 

Władze przyznają, że problem jest skutkiem katastrofy naturalnej. - Ale to efekt zaniedbań, do jakich dochodziło przez ostatnie pół wieku - powiedział jeden z przedstawicieli rządu, Prakash Javadekar. - Bezczynność doprowadziła do tego, w co teraz zamieniło się to miasto, nazywane kiedyś "miastem jezior" - dodał.

Więcej o:
Komentarze (42)
Pożar jeziora Bellandur w Indiach
Zaloguj się
 • pisyf

  Oceniono 24 razy 14

  Ziemia i środowisko są zrujnowane w niewiarygodnej skali. Chiny, Indie, Bliski Wschód - a o rozrytej Afryce to nie warto nawet mówić, bo to jedna wielka kopcąca dymem kopalnia odkrywkowa ... A Szyszko z przygłupami za dołożenie wielkiej cegły do tego muru ma uwielbienie Ciemnego Ludu i poparcie KATOLIKÓW! Wstyd, ku.wa wstyd i chu. wam w dudę PiSiory .. Po co robicie te dzieci jak króliki, skoro umrą na raka w wieku 10 lat przez ten syf? Ma to sens, te wasze kopalnie wungla? NIE ma - a wy jak ćmy do świecy ...

 • faustxyz

  Oceniono 14 razy 12

  Ludzie kończą na wysypisku, we własnych odchodach, zarżnęli najpiękniejszą planetę, Matkę...

 • druit

  Oceniono 13 razy 11

  2018- plonace jeziora... kiedys mielismy powiedzienie- czlowiek to brzmi dumnie. dzis... najgorszy szkodnik jaki tylko ta planeta widziala. zniszczy, zasmieci, zdewastuje, wytnie, wybije... pora Bogu chyba oglosic kleske projektu "ludzkosc" i wymazac ziemie jeszcze raz.

 • wichura

  Oceniono 10 razy 10

  "(...) silnie zanieczyszczone ściekami, w tym chemikaliami i najróżniejszymi odpadami - nawet gruzem budowlanym (...)" Myślę, że akurat gruz budowlany jest najmniej problematycznym ze znajdujących się tam odpadów.

 • miikz

  Oceniono 8 razy 8

  przestańcie syfić na każdym kroku sami a nie szukajcie odpowiedzialnych!!!!! konieczna jest jakaś dżuma 21 wieku, żeby jakaś połowa ludzkości w szybkim tempie poszła do piachu, to jedyna szansa dla planety Ziemi w takim kształcie!!!!

 • krunghtep01

  Oceniono 9 razy 5

  A Wy tu piszecie o wspaniale rozwijajacej sie gospodarce Indii ! To chyba najbardziej 'zasyfiony' kraj , ktory widzialem !! Pierwszy raz bylem 11-cie lat temu ,ostatnio w czerwcu ub. roku.Chiny,ktore tez znam to kraj o wyjatkowej czystosci !! Oczywiscie w porownaniu z Indiami a nie Islandia !!

 • anmur-49

  Oceniono 8 razy 4

  "Płomieni nie udało się ugasić przez ponad kilka godzin." Szanowna Redakcjo, rozumiem, że względy oszczędnościowe, że dobry dziennikarz musi dobrze zarabiać, a stażystę można zatrudnić za grosze. Ale jak ktoś próbujący uprawiać zawód dziennikarza nie umie pisać we własnym języku, to już nawet do zatrudnienia jako stażysta się nie nadaje. "Ponad kilka" to ile? Kilkanaście, kilkadziesiąt? Na dobrą sprawę trzy też pasuje, bo kilka to mogą być i dwie godziny. Więc jeśli używamy niedokładnego wszak określenia "kilka godzin", to "ponad" jest po prostu głupie. Jak ktoś ma ambicję nie knocić swej roboty, to najpierw uważnie czyta co napisał. No ale jak kto ambicji nie ma... P.S. Zanim kliknąłem "skomentuj" znalazłem i usunąłem literówkę.

 • angelus-silesius

  Oceniono 16 razy 4

  Indie wcale nie są tak daleko. Np. cygańskie osiedle w Koszycach:

  Http://yourshot.nationalgeographic.com/u/fQYSUbVfts-T7odkrFJckdiFeHvab0GWOfzhj7tYdC0uglagsDNWGPbh-RHdiIBhNyPaNBL9ke8pjhx9ycMPTL89aB2sfekKDT7eE7WBiDpSsYD_F5mNIGJfr1M4Cb9i4bwCV1p0vy9MOHv6avjt6mPITw4k44k1W-FZgafKK2iJd-4s02sl4BUvnWPSh8-EV6GfUG297wYCFzCNLrJleN_Cxws/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX