"Shutdown" w USA. Wielkie problemy w całym kraju. Tysiące osób wysłanych na przymusowe urlopy

Amerykański Kongres nie zdołał osiągnąć porozumienia w sprawie budżetu. Oznacza to zawieszenie działania instytucji rządowych, czyli tak zwany "shutdown", który będzie dziś odczuwalny dla milionów Amerykanów.

"Shutdown" w Stanach Zjednoczonych staje się dziś faktem. W amerykańskim Senacie nie udało się osiągnąć zgody co do przedłużenia prowizorium budżetowego. Negocjacje trwały do ostatniej chwili, czyli do godz. 6 polskiego czasu w sobotę. Biuro prezydenta Donalda Trumpa wydało wtedy oświadczenie o braku porozumienia. Winą za kryzys budżetowy obarczono Partię Demokratyczną.

Brak porozumienia skutkuje zawieszeniem rządowych instytucji.

W weekend paraliż administracji był praktycznie nieodczuwalny. W poniedziałek jednak będzie inaczej. Setki tysięcy pracowników federalnych zostanie wysłanych na przymusowy urlop. Kluczowa dla funkcjonowania państwa działalność administracji musi być kontynuowana.

ZOBACZ TAKŻE: Jest pierwsza ofiara 'zawieszenia rządu' w USA. Statua Wolności zamknięta dla turystów>>>

Wypłacane będę emerytury i zasiłki, wojsko i służby graniczne będą pracować normalnie, poczta będzie dostarczać przesyłki. Urzędy skarbowe nie będą jednak wysyłać czeków ze zwrotem podatku, zamknięte będą państwowe muzea i część parków narodowych.

Shutdown. Republikanie oskarżają Demokratów

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders powiedziała, że porozumienie ws. budżetu uniemożliwiły naciski Demokratów na objęcie ochroną nielegalnych imigrantów, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych jako dzieci.

- Przedłożono politykę nad bezpieczeństwo narodowe i możliwość służenia wszystkim Amerykanom - podkreśliła Sarah Sanders. Rzeczniczka ostrzegła, że nie będzie negocjacji w sprawie statusu nielegalnych imigrantów w momencie, gdy "Demokraci biorą za zakładników obywateli, aby zrealizować swoje lekkomyślne żądanie".

Kryzys budżetowy ma miejsce dokładnie rok po inauguracji prezydentury Donalda Trumpa. Po raz ostatni doszło do "shutdownu" w 2013 roku.

Niewykluczone, że sytuację uda się szybko opanować. W weekend trwały negocjacje między politykami. Pierwsze proceduralne głosowanie w tej sprawie zaplanowano na poniedziałek na południe czasu waszyngtońskiego, czyli godz. 18 czasu obowiązującego w Polsce.

Więcej o:
Komentarze (106)
Shutdown w USA. "Demokraci wzięli za zakładników naszych obywateli"
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 24 razy 18

  W czasie poprzedniego shutdownu byłem na Florydzie, lokalni mieszkańcy o dziwo o niczym nie słyszeli, sprawy toczyły się jak codzień, na żadnym z pierdyliona stacji telewizyjnych nikt nawet o tym nie wspomniał... i jedyną niedogodnością było to że Park Narodowy Everglades był przez tydzień zamknięty dla zwiedzających... Tym mniej więcej tam na prowincji zajmuje się rząd federalny

 • dziadekjam

  Oceniono 26 razy 14

  Taka sytuacja by się Polsce przydała, bo by się wtedy okazało, że ta cała sfora urzędasów jest w zasadzie zbędna...

 • porannakawa01

  Oceniono 17 razy 11

  I już niejednokrotnie widzieliśmy, że podczas takich sytuacji państwo działało, przedsiębiorstwa działały, rząd jedynie nie działał.
  I wszystko toczyło się normalnym trybem.
  Jak widać - wystarczy rząd dopuścić do rządzenia przez jeden miesiąc rocznie i niech zrobią co potrzeba a potem na zieloną trawkę.
  Ludziska sami sobie bez rządu dają radę. I mniejsze podatki bo jednak tych urzedników i ich skutki rządzenia, błędy trzeba opłacić. Im mniej rzadu tym lepiej zwykłym ludziom się żyje.
  Jaki z tym problem?
  Jest OK!

 • superpolpol

  Oceniono 26 razy 10

  Na wiesc o tym Rusin i Chajzer sa zdruzgotani, Rozenek cala w nerwach, Majdan grozi wycofaniem sie zycia publicznego, Mafaszyn grozi fochem na Insta. Sytuacja jest naprawde powazna.

 • senioryta13

  Oceniono 9 razy 7

  DACA program, w swoim pierwotnym zalozeniu, dawal tylko 2 lata na legalne pozostanie w USA.
  Po uplywie tego terminu, mozna bylo sobie przedluzyc jeszcze pobyt, rowniez na limitowany okres.
  Nie sadze, aby wszyscy ustawili sie w kojejce uregulowac swoj status.
  Za Obamy, tysiace dzieci zostalo wysylane przez rodzicow autobusami do USA, z Hondurasu,
  Gwatemali, Salwadoru. Ten program kosztowal 26 bilionow , amerykanscy obywatele zaplacili
  ze swojej kieszeni, teraz odbija im sie to czkawka. Dla Demokratow wazniejsi sa nielegalni
  emigranci, Latynosi, Czarni, ostatnio na liscie znalezli sie rowniez 'muslim',
  o zwyklych amerykanach nigdy nie wspomnieli, jesli to tylko jako 'white trash'.
  Demokraci sprzedali wlasnych obywateli ! Mieli 5 lat na uregulowanie statusu,
  dlaczego robia to wlasnie teraz ?

 • chi-neng

  Oceniono 21 razy 7

  Ciekawa jestem jak dlugo jeszcze USA wytrzyma i beda tolerowaly kretynizm tego wybranego przez pomylke 'pseudo-prezydenta'?

  Podobne pytanie skierowane do suwerena mam zreszta takze pod adresem polskich marionetek wybranych przez JK do grania rol 'pseudo- wladz'.

 • benek231

  Oceniono 8 razy 6

  Gdyby prezydent nie byl idiota to sprawa budzetu byla bardzo prosta. Ale ten chce przy okazji usatysfakcjonowac swoje rasistowskie uprzedzenia. Bez zwazania na to, ze w ten sposob Stany Zjednoczone jeszcze bardziej straca w swiecie na wiarygodnosci.

 • cinexoi

  Oceniono 12 razy 6

  Charakterystyczne dla pewnej grupy charakterologicznej rządzących na całym świecie jest to, że za niepowodzenia obwinia opozycję lub szerzej - przeciwników politycznych,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX