"Kwestie reparacyjne zostały uregulowane do końca" - usłyszał w Berlinie szef polskiego MSZ

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział w Berlinie, że dyskusja na temat reparacji wojennych powinna trwać na poziomie ekspertów. Szef polskiej dyplomacji spotkał się dziś z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Sigmarem Gabrielem.

Minister Czaputowicz podkreślił, że w kwestii reparacji nadal poszukiwane jest rozwiązanie. - Nie jest to kwestia, która stanowi jakiś balast w stosunkach między rządami, uważamy, że powinny odbyć się dyskusje na poziomie ekspertów i przyjmuję propozycję pana ministra Sigmara Gabriela, by eksperci dyskutowali na ten temat - powiedział szef resortu dyplomacji.

"Kwestie reparacyjne zostały uregulowane do końca"

Szef niemieckiej dyplomacji mówił z kolei, że pod względem prawnym kwestie reparacyjne zostały uregulowane do końca. Zaznaczył, że potwierdził to "wybrany demokratycznie rząd" na początku lat 90. Jednocześnie Sigmar Gabriel przyznał, że zdaje sobie sprawę, że w Polsce toczy się debata na temat.

Ministrowie mówili też o sporze Polski z Komisją Europejską w kwestii uruchomienia art. 7. Jacek Czaputowicz powiedział, że Polska jest otwarta na dialog i chce najlepiej, jak to możliwe, zaprezentować swoje argumenty. - Chcę podkreślić otwartość Polski do prezentowania argumentów, premier Mateusz Morawiecki pracuje nad białą księgą, w której Polska ustosunkuje się do wszystkich kwestii przedstawionych we wniosku Komisji Europejskiej - zaznaczył Czaputowicz.

Minister Czaputowicz dodał, że prawdopodobnie w niedzielę spotka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, by rozmawiać na ten temat. Dziś szef polskiego MSZ spotka się też z przewodniczącym Bundestagu, Wolfgangiem Schäuble. Po południu, około godziny 17 poleci do Stanów Zjednoczonych.

Rekonstrukcja rządu. Morawiecki: Polska jest pięknym żaglowcem, płynącym po coraz bardziej nieznanych morzach i oceanach

Więcej o:
Komentarze (190)
Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz z wizytą w Berlinie
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 29 razy 23

  Balast to już zrzuciliście. Witold poleciał na aut . Co do samych reparacji to teraz nie zasłaniajcie się ekspertami. Poseł Mularczyk wędruje po Polsce i obiecuje nie wiadomo co. No wstawać z tych kolan i dusić Niemca żeby się jak najszybciej rozliczył.

 • evergreen111

  Oceniono 39 razy 21

  Ciekawe że Kanalia nie każe występować do Rosji o reparacje! Cichy bolszewik nie chce ruszać swoich?

 • piciu6000

  Oceniono 19 razy 11

  Tyle Czaputowicza, co zjadł i wypił, a z resztą na drzewo, banany prostować.:- ))

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 12 razy 10

  "Kwestie reparacyjne zostały uregulowane do końca"...
  przestańcie nas błaźnić na arenie międzynarodowej pisowskie bolszewiki, np jak chcecie zmusić trzecia potęgę światową żeby nam wypłaciła 70 lat po wojnie jakieś wydumane biliony dolarów, jak się rozliczycie za Wrocław, Gdańsk, Gliwice czy Szczecin?
  rzad od jojczenia, do roboty się weźcie a nie tylko łapa wyciągnięta do UE albo Niemiec a w kraju rozdawanie publicznej kasy bez żadnych inwestycji! następny minister pojechał jojczeć - jak jesteście tacy bohaterscy "wstawacze z kolan" to może wytłumaczcie jak to się stało, ze w trzy tygodnie przegraliśmy z kretesem wojnę, przeważnie chowając się po lasach, nie zadając Niemcom żadnych istotnych strat?

 • caryca.suska

  Oceniono 17 razy 9

  Czy mi się zdaje, czy Ciaputowicz usłyszał od Niemców w kwestii reparacji słodkie "s p i e r d a l a j"?

 • dziadekjam

  Oceniono 18 razy 8

  Czekam kiedy wreszcie Polska upomni się o reperacje od Szwedów za Potop. To ta wojna przyczyniła się do bezpowrotnego upadku Polsk, a skala rabunków przerosła wszystkie wcześniejsze i późniejsze.

 • antypiss

  Oceniono 10 razy 8

  A czy nasz nowy minister rozmawiał już z premierem Morawieckim o nieprzestrzeganiu prawa w jednym z krajów UE?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX