Umówiła się na wywiad. Fragmenty jej ciała wypływały tygodniami. Śledczy rozwiązali zagadkę śmierci

Peter Madsen, duński wynalazca, został oskarżony o morderstwo i zbezczeszczenie zwłok szwedzkiej dziennikarki Kim Wall. Grozi mu dożywocie. Wcześniej przyznał się do rozczłonkowania jej ciała i wyrzucenia do zatoki Koge. Zaprzecza jednak, by zabił.

Fragmenty ciała dziennikarki odnaleziono 21 sierpnia ubiegłego roku, 11 dni po tym, jak była umówiona z Peterem Madsenem na wywiad na pokładzie Nautiliusa - jego prywatnej łodzi podwodnej. 10 dni po tym, gdy uznano ją za zaginioną.

Nautilius grozy - co się stało na pokładzie?

Peter Madsen, który został zatrzymany na chwilę przed zatopieniem swojej łodzi, twierdził najpierw, że odstawił dziennikarkę na ląd.

Nie uwierzono mu, więc przedstawił wersję, w której Kim Wall miała umrzeć w wyniku wypadku. Uderzyła głową we właz Nautiliusa - mówił Madsen, dodając, że sam spanikował i wyrzucił zwłoki do wody.

Tę wersję policja odrzuciła w październiku, kiedy z wyłowiono odciętą nogę, a także głowę Kim Wall. Jej czaszka nie nosiła śladów uderzenia. 

Pojawiła się więc kolejna wersja Madsena: 14 października zeznał, że kobieta zatruła się we wnętrzu łodzi tlenkiem węgla, podczas gdy on przebywał na powierzchni. Tej wersji wynalazcy także nie dano wiary.

NautiliusNautilius Jacob Ehrbahn/Ritzau Foto, File via AP

Śledczy: Peter Madsen zabił z premedytacją

Prokuratura uważa bowiem, że 46-latek albo podciął Kim Wall gardło albo ją udusił. Podkreśla też, że wszystko wskazuje, że było to morderstwo z premedytacją - podaje BBC. 

Policja podkreślała też "bardzo nietypowe i wyjątkowo wulgarne" zachowanie napastnika. Wokół narządów płciowych dziennikarki odkryto 14 ciosów zadanych nożem. Peter Madsen został ostatecznie również oskarżony o brutalną napaść seksualną, ale bez obcowania płciowego.

O sprawie mówiła cała Dania.

Dramat Kim Wall

W sierpniu wyłowiono korpus kobiety z odciętymi członkami i głową. Okazało się, że należał właśnie do Kim Wall. Zwłoki były obciążone metalem, by łatwiej poszły na dno. 

30-letnia Szwedka przygotowywała reportaż o Peterze Madsenie i 10 sierpnia weszła na pokład "Nautiliusa" w kopenhaskim porcie. Wówczas widziano ją po raz ostatni. Wcześniej robiła reportaże m.in. z Korei Północnej, Ugandy czy Haiti. Była uznaną dziennikarką - pisała dla "New York Timesa", "Guardiana" czy "South China Morning Post".

Początek procesu Petera Madsena zapowiedziano na 8 marca, a werdykt mamy usłyszeć 25 kwietnia. Oskarżyciele chcą dla niego dożywocia. 

Więcej o:
Komentarze (78)
Morderstwo Kim Wall. Wynalazcy grozi dożywocie
Zaloguj się
 • arius9

  Oceniono 26 razy 20

  "z zatoki Kobe wyłowiono..."
  O, to doplyneli az do Japonii ?
  Bo ta dunska zatoka nazywa sie Køge, ewentualnie Koge lub Koege, jak sie nie ma dunskich liter.

 • krystin9

  Oceniono 24 razy 16

  Słynny wynalazca jest albo ułomny fizycznie (!), albo jakaś kobieta (matka?) wyrządziła mu krzywdę w dzieciństwie. (jak nasz krakowski "kuśnierz", nad którym matka się znęcała, gdy był dzieckiem).
  Patologia ma zwykle swoje źródło...

 • micor

  Oceniono 12 razy 10

  Dla mnie warta odnotowania jest inna kwestia. Morderstwo miało miejsce 10 sierpnia, śledztwo nie było chyba specjalnie proste ale proces ruszy już 8 marca, a wyrok ma zapaść 25 kwietnia. Czyli całość zajmie 8,5 miesiąca.
  Teraz pozostaje mieć nadzieję że wypadek limuzyny Szydło zostanie rozwikłany do 2020 roku.

 • darek334

  Oceniono 11 razy 7

  nie zabiła ją Korea północna, Uganda, Haiti ale zginęła z ręki ziomka...

 • Markus Q.

  Oceniono 10 razy 6

  Palusinski zapomniał napisać że jego komentarze są sponsorowane bo niestety 500+ na tabletki nie starcza a w Tworkach z kasą krucho

 • anders76

  Oceniono 3 razy 3

  "Fragmenty jej ciała wypływały tygodniami. "
  Samorzutnie to chyba wyplynela noga, reszte pracowicie wyszukali pletwonurkowie.
  Ciekawy przypadek, dotychczas normalnie zyjacy czlowiek staje sie zwyrodnialym morderca. Na dzisiaj nie ma na ten temat zadnej teori jak to sie moze stac.

 • efedra

  Oceniono 3 razy 3

  Pan (pani) KDJ, autor(ka) tego tekstu – jeżeli nie spotkał się z bardzo popularną, choćby z Verne'go nazwą Nautilus – powinien przez pisaniem zajrzeć do encyklopedii albo słownika wyrazów obcych.
  Pisanie "Nautilius" świadczy o podstawowej ignorancji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX