Mówił, że chce "zabić muzułmanina" i "robi to dla Brytanii". Polak skazany za atak na sprzedawcę

Londyn

Londyn (MATEUSZ SKWARCZEK / Agencja Gazeta)

33 tygodnie w celi spędzi Marek Z. polski imigrant, który w północnym Londynie wjechał samochodem w lokal z jedzeniem i próbował staranować jego właściciela.

Czterdziestoośmioletni mężczyzna powiedział wcześniej policjantom, że chce "zabić muzułmanina" i "robi to dla Brytanii".
Do zdarzenia doszło w czerwcu zeszłego roku. Marek Z. wsiadł do samochodu i próbował "przygwodździć" do ściany właściciela lokalu. Przedtem wznosił okrzyki "biała siła". Wykonał też nazistowski salut.

Prokurator podkreślał, że mężczyzna był sympatykiem skrajnie prawicowej partii Britain First. W jego domu znaleziono potem ulotki i gazety tego ugrupowania. Wydając wyrok sędzia stwierdził, że pewną rolę odgrywały tu motywacje rasistowskie. Dodał jednak że decydującym czynnikiem było nadużywanie przez niego alkoholu.

Pobił też żonę 

"To było przerażające przeżycie dla świadków i niedoszłej ofiary. Mężczyzna trzykrotnie przekroczył dopuszczalny limit alkoholu. Łut szczęścia sprawił, że nikt nie ucierpiał w wyniku jego szału" - stwierdziła Georginia Acuna z Metropolitan Police. Policja nie ukrywa, że miała nadzieje na wyrok bardziej surowy. Wyrok to 33 tygodnie więzienia. Marek Z., skazany też za pobicie żony, wyjdzie teraz na wolność. Na poczet wyroku zaliczono mu czas, jaki spędził w areszcie, czekając na rozprawę.

Kultowe ikony lat 90. Ciekawe, czy jeszcze je pamiętasz?
1/12Ta supermodelka występowała w teledyskach George'a Michaela i Prince'a. Wyróżnia ją charakterystyczny pieprzyk. To:
Zobacz także
  • Głosowanie nad uchwałą antysmogową Smog we Wrocławiu, 2018-10-24. Sprawdź jakość powietrza w mieście
  • Smog w Szczecinie, 2018-10-24. Sprawdź jakość powietrza w mieście
  • Pogoda na środę: deszcz i silny wiatr. IMGW wydał ostrzeżenia dla całego kraju Pogoda w środę: deszcz, maksymalnie 11 stopni. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Najnowsze informacje