Tankowiec u wybrzeży Chin może płonąć przez miesiąc. Na pokładzie jest 150 tys. ton ropy

Tankowiec Sanchi przewożący irańską ropę, który uległ katastrofie u wschodnich wybrzeży Chin może płonąć przez miesiąc - oceniają eksperci. Nadal nie odnaleziono kilkudziesięciu członków załogi.

Czwarty dzień trwają próby ugaszenia pożaru, który wybuchł po zderzeniu tankowca Sanchi z hongkońskim frachtowcem. Wciąż nie odnaleziono 31 członków załogi tankowca pływającego pod banderą Panamy. Według urzędników południowokoreańskiego ministerstwa ds. oceanów i rybołówstwa, na których powołuje się agencja Reutera, pożar tankowca może trwać nawet miesiąc.

Irańska firma, do której należy tankowiec, ma wciąż nadzieję na uratowanie załogi. Zdaniem rzecznika przedsiębiorstwa członkowie załogi mogli ukryć się w maszynowni, której nie objął pożar. Dotychczas odnaleziono ciało jednego mężczyzny. Na pokładzie znajdowało się 30 obywateli Iranu i dwóch Bangladeszu.

Pożar tankowca Sanchi

Mający w swoich ładowniach 150 tysięcy ton ropy tankowiec, w sobotę w nocy zderzył się z przewożącym zboże frachtowcem. Tankowiec zmierzał z Iranu do Korei Południowej. Po kolizji wybuchł pożar. Eksperci uważają, że pożar może doprowadzić do eksplozji, w wyniku której tankowiec pójdzie na dno.

Wciąż nie jest jasne jak duża jest groźba skażenia środowiska. Chińskie władze podają, że dotąd nie stwierdzono żadnego dużego wycieku ze zbiorników tankowca. Według ekspertów zagrożenie dla środowiska stanowi znajdujący się wewnątrz tankowca olej napędowy, który w przypadku zatonięcia jednostki mógłby wydostać się do morza.

Prowadzisz? Nie korzystaj z telefonu. Stwarzasz zagrożenie dla siebie i dla innych

Więcej o:
Komentarze (17)
Pożar tankowca u wybrzeży Chin. Może płonąć przez miesiąc
Zaloguj się
 • kocurxtr

  Oceniono 12 razy 4

  śmiało ! zmieścisz się !

 • salcesonowyskrytozerca1

  Oceniono 11 razy 3

  Trzeba odpalić nad nim bombę termobaryczną i po kłopocie. Ze specjalistami nie będzie problemu. W samej Polsce jest kilka milionów.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 2

  Wysłać naszych złomiarzy. Ropę sprzedadzą bez akcyzy a statek w kawałkach na złom oddadzą...

 • poochojek

  Oceniono 6 razy 2

  tyle tlenu sie zmarmuje i tyle trujacego co2 naprodukuje a eurokolchoz dalej wymysla jakies pakiety klimatyczne

 • spamboy

  Oceniono 2 razy 2

  Kto zapłaci i jak za szkody ekologiczne?

  Smog? A kto by się tym przejmował kiedy w powietrze wbijają się właśnie niewyobrażalne ilości palonego syfu...

 • kocurxtr

  Oceniono 7 razy 1

  " Chińskie władze podają, że dotąd nie stwierdzono żadnego dużego wycieku ze zbiorników tankowca"

  taaaa
  a są mniej więcej tak wiarygodni, jak PiS ...

 • zigzaur

  0

  Różne spekulacje:
  1. Kontrabanda ropy z Iranu do Kima. Być może akcja czyichś sił specjalnych.
  2. Celowe podpalenie przez kimowców. Aby utrudnić widoczność dla lotnictwa USA, Japonii czy Korei Południowej.

  Jak wiadomo, w Niemczech za czasów ichniego "podnoszenia z kolan" (powersalskich) zbudowano zakłady uwodorniania węgla i produkcji ersatzu benzyny, bez czego prowadzenie wojny było w ogóle niemożliwe. Ersatz benzyny produkowano z najcięższych frakcji ropy naftowej oraz ze smoły z węgla kamiennego i brunatnego. Największe zakłady były w Leuna - Schwarze Pumpe ale mniejsze zachowały się na ziemiach polskich: Police, Kędzierzyn, Blachownia.
  Otóż, zakłady te musiały być szczególnie dobrze chronione przed nalotami. Miały własną artylerię przeciwlotniczą, która miała prawo otworzyć ogień tylko w razie pewności, że alianckie bombowce rozpoznały cel. Dla lepszego zamaskowania zakłady cały czas produkowały dym. Nie znalazłem danych, ile ton wyngla brunatnego (nomen-omen) trzeba było zużyć (jako surowca i paliwa) do wyprodukowania i oczyszczenia litra benzyny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX