Atak zimy w USA. CNN ostrzega: ma być zimniej niż na Marsie. Obawy przed bombogenezą

U nas brak śniegu, a w USA zima jest wyjątkowo sroga. Na Florydzie spadł pierwszy śnieg od blisko 30 lat. Mieszkańcy wschodniego wybrzeża obawiają się bombogenezy. Mrozy też dadzą się we znaki.

Burza śnieżna oraz siarczyste mrozy nadciągnęły nad wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Taką pogodę niektórzy mieszkańcy widzą pierwszy raz w życiu. W najcieplejszym stanie w kontynentalnej części USA, czyli na Florydzie, śnieg spadł pierwszy raz od 1989 roku. To nie koniec opadów - ostrzegają synoptycy. 

Śnieg zamienia się w lód, a w tej części Stanów Zjednoczonych nie ma specjalistycznego sprzętu do posypywania nawierzchni dróg solą czy piaskiem. Czasowo trzeba zamykać lokalne drogi.

Bombogeneza i rekordowe opady śniegu

Amerykańscy meteorolodzy ostrzegają przed nadchodzącą bombogenezą, czyli obszarem, na którym dochodzi do bardzo gwałtownego spadku ciśnienia o co najmniej 24 hPa w ciągu doby. Silnemu niżowi towarzyszą najczęściej silne podmuchy wiatru oraz śnieżyce. Bombogeneza ma uderzyć w północno-wschodnią część Stanów Zjednoczonych w tym tygodniu, najpewniej jeszcze w czwartek.

A tak to zjawisko wygląda z kosmosu. Spektakularny widok:

Prognoza dla regionu Nowa Anglia (stany Maine, Connecticut, New Hampshire, Rhode Island, Vermont, Massachusetts) przewiduje nawet 30 cm opadów śniegu oraz wichury do prawie 100 km/h. Do tej pory w tym rejonie USA padał na zmianę zamarzający deszcz, deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Aż do 15 cm śniegu ma spaść wkrótce w Georgii, Karolinie Południowej, Karolinie Północnej, Wirginii i Florydzie.

Pogoda w USA: zima w natarciu

Media w USA podają kolejne rekordy temperatur: w miejscowości Aberdeen w Dakocie Południowej termometry pokazały ostatnio aż -36 stopni Celsjusza. Tak zimno nie było tam od 1919 roku. W Omaha w stanie Nebraska też mroźno: prawie -30 st. Celsjusza, co było rekordową temperaturą od 1884 roku. W Indianapolis w Indianie było -24 stopni.

Ale to nie koniec mrozów. CNN zwraca uwagę, że jeszcze przed końcem tego tygodnia na północnym wschodzie USA będzie zimniej niż... na Marsie, gdzie kilka dni temu temperatura w najcieplejszym miejscu wyniosła nieco poniżej -16 st. C. Warto jednak zaznaczyć, że wahania temperatur na Marsie są ogromne.

Z powodu ataku zimy w Stanach Zjednoczonych zamknięto wiele lokalnych dróg. W niektórych sklepach na wschodzie kraju zabrakło piecyków elektrycznych. Zamknięto także wiele szkół w stanie Indianapolis, Iowa, Massachusetts i Ohio. W wyniku gwałtownego spadku temperatury zmarło 12 osób, głównie bezdomnych.

Amerykanie na wszelki wypadek gromadzą zapasy:

Zobacz też: wodospad Niagara zamienił się w krainę lodu >>>

Więcej o:
Komentarze (220)
Atak zimy w USA. Nadciąga bombogeneza
Zaloguj się
 • qqbek

  Oceniono 53 razy 43

  Szanowna Gimbazo!
  Nie "bombogeneza" a "bomba niżowa".
  I nie "New Anglia" tylko "Nowa Anglia" (zwłaszcza jak już decydujecie się tłumaczyć nazwy własne stanów".
  "Cenisz dobre dziennikarstwo? - Popraw dziennikarza!"

 • mooore

  Oceniono 58 razy 18

  No teraz to już Trampek i jego prostacki elektorat niewątpliwie uznają ze efekt cieplarniany to lewackie wymysły.

 • 3miastoorg

  Oceniono 23 razy 17

  Bombogeneza jest chyba gorsza niż gender?

 • hanklo

  Oceniono 13 razy 11

  Ale zima.Kiedy i w Polsce bywało -30 °C.Zakladalo sie cieple kalesony, podkoszulki ,swetry i ... na sanki (jak był śnieg. było to coś normalnego i człowiek (dziecko) się cieszył jak było zimno i śniegu do jednego metra a słonce świeciło. Teraz to byłaby tragedia bo baterie w komórkach by padły

 • dublet

  Oceniono 16 razy 10

  Ta bombogeneza to po naszemu bomba termobaryczna i potrafi nawet strącić samolot oraz zniknąć TAWS-38. Straszna rzecz!

 • optymus58

  Oceniono 12 razy 10

  Nie ma stanu INDIANAPOLIS....to miasto w STANIE INDIANA...ale na pewno TEZ NIE INDIANA JONES...

 • nurzwidelec

  Oceniono 11 razy 9

  Bombogeneza. Oczywiście najgłupsze z możliwych określeń tego zjawiska - kalka z amerykańskiego żargonu.
  Za wikipedią:
  Explosive cyclogenesis (also referred to as a weather bomb, meteorological bomb,explosive development or bombogenesis).

  Używanie żargonowego słowa do nieznanego u nas zjawiska, to nie jest dobry pomysł, a nawet można powiedzieć, że jest to idiotyzm. Proszę sobie wprost przetłumaczyć tę "bombogenezę" - bombowe pochodzenie, pochodzenie bomby? Brak słów. Niestety, takie kretyństwa się czasem przyjmują i wchodzą do obiegu.
  Podpowiadam: pogodowa bomba cyklonowa - taki termin jako tako funkcjonuje.

  ...Drobiazg. Nie ma za co.

 • waldemar591

  Oceniono 11 razy 9

  "... w stanie Indianapolis ..."
  ...............................................
  To taki stan na Marsie czy stan umysłu "ałtora"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX