Iran: podwyżki wypchnęły ludzi na ulice. Teraz mają dość państwa wyznaniowego. Są ofiary

Jeden policjant zginął, a trzech innych zostało rannych podczas protestów w Iranie - podała miejscowa policja. To pierwsza ofiara śmiertelna ze strony sił bezpieczeństwa od czasu rozpoczęcia antyrządowych demonstracji w zeszłym tygodniu. W niedzielę zginęło 10 cywilów.

Rzecznik irańskiej policji powiedział, że zabójca policjanta wykorzystał sytuację w mieście Nadżaf Abad i strzelił w kierunku policji z karabinu myśliwskiego.

Demonstracje spowodowane podwyżkami cen rozpoczęły się przed czterema dniami w Meszhedzie i rozszerzyły się na inne miasta, w tym na stolicę kraju, Teheran.

W nocy protesty odbyły się między innymi w liczącym 200 tysięcy osób mieście Ize w zachodnim Iranie. Tam, według deputowanego regionalnego parlamentu Hedajatollaha Chademiego, dwie osoby zostały zastrzelone.

W mieście Ahwaz na ulice wyszło 50 tys. Irańczyków. Protestowali m.in. przeciwko islamskiemu reżimowi.   

To największe protesty w Iranie od ośmiu lat. Żądaniom ekonomicznym towarzyszą postulaty polityczne. I tak symbolem tych protestów stała się kobieta, która zdjęła z głowy hidżab, by w ten sposób zaprotestować przeciwko islamskiemu ubiorowi, który narzucono kobietom w wyniku rewolucji islamskiej w 1979 roku. Od tamtej pory Iran przestał być monarchią konstytucyjną, a stał się państwem wyznaniowym.

W niedzielę informowano o około 200 aresztowanych osobach. Prezydent Iranu Hasan Rouhani powiedział, że obywatele jego kraju mają prawo protestować i krytykować rząd, ale ich działania nie powinny prowadzić do przemocy, ani szkodzić własności publicznej.

Więcej o:
Komentarze (145)
Protesty w Iranie. Zginęli cywile, jest pierwsza ofiara wśród policji
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 25 razy 19

  W Polsce tez drożyzna a państwo wyznaniowe równie obrzydliwe.

 • ireksz

  Oceniono 29 razy 17

  o tam juz sie zaczelo, teraz juz niedlugo bedzie tak u nas, dosc panstwa wyznaniowego!!

 • ajg62

  Oceniono 14 razy 12

  Tak się zawsze kończy - religianci się obławiają a ludzie biedują - u nas tez tak będzie. KK skończy niewesoło oby nie tak jak we Francji jak za rewolucji francuskiej .

 • xzyzzy

  Oceniono 31 razy 11

  "Demokracja albo będzie religijna, albo nie będzie jej w ogóle" -tako rzecze jeden ważny koleś z pisu. wnet b. ważny minister.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 16 razy 10

  ciekawe...

  u nas też panstwo wyznaniowe, a podwyżki ostatnio przybierają na sile...

 • coelka

  Oceniono 23 razy 9

  U nas skończy sie tak samo tylko wczesniej zaliczymy katolicki Iran przez 40 lat niestety.A później na latarnie ich , chociaz zanim ich powywieszaja nastepne z 10 moze jeszcze minąć.

 • Oceniono 10 razy 8

  U nas też może się kiedyś naród obudzi i wygna wreszcie tych watykańskich uchodźców-nierobów, którzy okupują, łupią i zniewalają nasz kraj.

 • warszawa1967

  Oceniono 10 razy 6

  Saszki, Sierioże i Wańki, walą komenty aż im się klawiatura pali😁 Za rodinu, za Putleru! Uraaaaa😁

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX