Polskę czekają częstsze wizyty sąsiadów z Litwy? Wszystko przez przepisy dot. alkoholu

Od 1 stycznia na Litwie zaczynają obowiązywać bardziej restrykcyjne niż dotychczas ograniczenia w sprzedaży alkoholu. Eksperci ostrzegają, że może to wpłynąć na wzrost szarej strefy oraz częstsze wyjazdy po alkohol do Polski.

Litewskiej władze zaostrzyły przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu. Wchodzące w życie od 1 stycznia zasady są wynikiem czerwcowej nowelizacji ustawy o kontroli alkoholu.

Do końca ubiegłego roku napoje alkoholowe można było kupować codziennie od godziny 8 do 22. Zgodnie z nowymi przepisami można nabyć je tylko w godzinach od 10 do 20, a w niedzielę od 10 do 15.

Również od 1 stycznia alkohol mogą kupić tylko osoby, które ukończyły 20. rok życia. Alkoholu nie wolno spożywać w samochodach, w miejscach publicznych oraz komunikacji miejskiej i międzymiastowej. Od 2018 r. obowiązuje także całkowity zakaz reklamy alkoholu.

Są to już kolejne zmiany, mające na celu ograniczenie spożycia alkoholu w tym kraju. W ubiegłym roku została m.in. podwyższona akcyza na napoje alkoholowe.
Litwini wypijają najwięcej alkoholu na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia, przeciętny mieszkaniec kraju wypija średnio 16 litrów czystego alkoholu rocznie. Niewykluczone, że zmiany mogą wywołać wzrost szarej strefy. Więcej Litwinów może też decydować się na zakup alkoholu w Polsce.

Co się z tobą stanie, jeśli przez miesiąc nie napijesz się alkoholu? Badania mówią same za siebie

Więcej o:
Komentarze (84)
Litwa: zaostrzone przepisy dot. sprzedaży alkoholu
Zaloguj się
 • najgorszy-sort-polakow

  Oceniono 21 razy 15

  historia z USA wskazuje że zabranianie nic nie da , ten co będzie chciał ćpać lub pić i tak to zrobi , lepiej zezwalać a nie ograniczać handel i doić podatki ....

 • kuba161048

  Oceniono 24 razy 12

  No to suweren teraz będzie rozpijał Litwę, może po pijaku da się coś załatwić z Litwinami.

 • cehaem

  Oceniono 13 razy 11

  No, pewnie. Jak komus na Litwie wieczorem zachce sie flaszki, to wskoczy do auta i pojedzie do Polski....
  Ograniczenia takie jak to nie sa zadnym srodkiem do walki z alkoholizmem, jak niektore media wciskaja, tylko maja uspokoic sytuacja w okolicach, w ktorych znajduja sie sklepy monopolowe.

 • dziadekjam

  Oceniono 17 razy 9

  Litwa wchdzi na ścieżkę prowadzącą do prohibicji. Widać chcą, z blisko stuletnim opóźnieniem, mieć u siebie USA.

 • zueoko

  Oceniono 8 razy 8

  Wygląda to sytuację mającą polepszyć polsko - litewskie stosunki.

 • krynolinka

  Oceniono 18 razy 8

  Robienie zakupów na zapas i wypijanie zapasu bo jest pod ręką to dopiero rozwiązuje problem picia..Kto będzie chciał to i tak się nachla.

 • zosima

  Oceniono 16 razy 6

  Spoko, kolejna nowelizacja naszej ustawy i to my będziemy po alko jeździć na Litwę.

 • semigetuza

  Oceniono 16 razy 6

  zawsze uwazalem, ze idiotyzmem Polacy zarazili się od Litwinow. Przed Unia królestwo Polskie było normalnym krajem z normalnymi ludzmi. Jazda w dol zaczela się od Unii Lubelskiej. Dziś tez można zauwazyc, ze wysyp wszelkiego rodzaju idiotyzmow i sklonnosci zamordystycznych na Litwie znacznie przewyzsza nasze polskie osiagniecia w tej materii.
  Znowelizowana polska ustawa o wych w trzezwosci jest durna do imentu, ale jak widąc litewska jest jeszcze bardziej idiotyczna.
  Strach pomyslec, co by się stało, gdyby Polska i Litwa znow....., nie daj Boze. Opary kretynizmu państwowego takiego tworu bylyby porazajace.

 • sake-origami

  Oceniono 6 razy 4

  Nie rozumiem sytuacji kiedy zgodnie z prawem będąc dorosłym i nie będąc pozbawionym praw obywatelskich nie można z nich w pełni korzystać. Albo się jest dorosłym i odpowiada za swoje czyny albo nie jest się wystarczająco dorosłym i wtedy przesuwa się granicę wieku dorosłości we wszystkich jej aspektach i ze wszystkimi tego konsekwencjami. Ten przepis to dyskryminacja ze względu na wiek. Ciekawe co mówi o tym konstytucja litewska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX