"Kim Koreańczyk" może nawet zniszczyć samochód. Niebezpieczne petardy we Włoszech

Nawet trzykilogramowe petardy "Bin Laden", "Bomba kalifatu" czy "Kim Koreańczyk" to "hity" włoskiego sylwestra. Jednak co roku petardy ranią, a nawet zabijają Włochów - dlatego policja zajmuje się walką z nielegalnymi i niespełniającymi norm materiałami pirotechnicznymi.

Włoska policja w tym tygodniu zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych fabryk petard i zarekwirowała 7 ton materiałów pirotechnicznych. Co roku we Włoszech w efekcie odpalania fajerwerków w Sylwestra ginie kilka osób, a kilkaset osób odnosi ciężkie obrażenia.

Potężne petardy przekraczające dozwolone normy produkowane są w nielegalnych fabrykach lub sprowadzane z Chin. Centrum produkcji, importu i handlu niebezpiecznym towarem jest Neapol. Procederem zajmują się klany lokalnej mafii camorry. Popyt, szczególnie wśród młodzieży, jest ogromny.

„Kim Koreańczyk” może zniszczyć samochód

Dla wielu młodych ludzi odpalenie w Sylwestra dużej petardy to kwestia zaimponowania rówieśnikom. Co roku w grudniu na nielegalnym rynku w Neapolu pojawia się ich kilka rodzajów.

Kilka lat temu furorę robiła trzykilogramowe petardy o nazwie „Bin Laden”, w ubiegłym - „Bomba kalifatu”. W tym roku bardzo modna jest „Kim Koreańczyk”. Wg agencji ANSA petarda - w właściwie bomba - jest tak duża, że może zniszczyć samochód, a nawet uszkodzić budynek. Na czarnym rynku kosztuje ok. 100 euro. 

Włoska policja od kilku dni ostrzega przed nielegalnymi, wielkimi petardami i apeluje o rozwagę w korzystaniu z tych legalnych.

 
Więcej o:
Komentarze (8)
Co roku w Sylwestra giną tam ludzie. Włoska policja zajęła tony nielegalnych fajerwerków
Zaloguj się
 • red.filipek

  Oceniono 8 razy 4

  Dziękuję za ten artykuł. Jestem we Włoszech, a wieczór sylwestrowy ZAMIERZALEM spędzać na placu :(

 • Beata Delekta

  Oceniono 4 razy 2

  We Włoszech od trzech lat NIE BYŁO ofiar śmiertelnych w noc sylwestrowa.
  W zeszłym roku w Polsce TRZY osoby straciły życie.
  W Rzymie właśnie został wprowadzony totalny zakaz na materiały wybuchowe i artykuły pirotechniczne.
  Bezpiecznego Sylwestra życzę nam wszystkim, bez względu na to, gdzie go spędzimy.
  Szczęśliwego Nowego Roku!

 • chi-neng

  Oceniono 8 razy 2

  Ten Nord- koreanski Kim niszczy nie tylko samochody, ale cala nacje...

 • jaceq

  Oceniono 2 razy 0

  Moja największa petarda, odpalona w zeszłym roku w Tyrolu, miała 6 kilogramów. Oczywiście import z Włoch. Lej miał ponad metr głębokości. Oczywiście w 20 minut zrobiło się niebiesko od świateł radiowozów. Rano na świerkach nie było ani jednej szyszki, bo wszystkie leżały pod drzewami. Podobno w Innsbrucku kilka psów tej nocy zwariowało.

 • chi-neng

  Oceniono 6 razy 0

  DO SIEGO ROKU

 • 31.februarius

  Oceniono 9 razy -3

  "Kilka lat temu furorę robiła trzykilogramowe petardy o nazwie „Bin Laden”, w ubiegłym - „Bomba kalifatu”. W tym roku bardzo modna jest „Kim Koreańczyk”."

  a o innym tegorocznym hicie, "terroryście" Hamsiku, ani słowa?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX