Naukowiec nuklearny z Korei Płn. próbował zbiec do Chin. Ucieczka zakończyła się tragicznie

Zagraniczne media opisują losy naukowca nuklearnego z Korei Północnej, który próbował uciec do Chin. Finał jego ucieczki okazał się jednak tragiczny.

Hyun Cheol Huh miał pracować dla północnokoreańskiej akademii nauk jako badacz nuklearny - podał portal Intelnews, zastrzegając przy tym, że może to nie być jego prawdziwe imię.

Mężczyzna zdecydował się na ucieczkę w trakcie urlopu. W tym celu najpierw zbiegł w okolice granicy z Chinami, nie zgłaszając wcześniej swojego wyjazdu odpowiedniemu urzędowi. Na początku listopada trafił z kolei do przygranicznej chińskiej miejscowości Dandong.

Tam wraz z grupą innych rodaków wpadł jednak w ręce chińskich służb, po czym został przymusowo odesłany do Korei Północnej. Według portalu Intelnews naukowiec został wówczas umieszczony w areszcie w Sinuiju.

Samobójstwo w celi

Północnokoreańskim służbom nie udało się go jednak przesłuchać. Mężczyzna został odnaleziony w celi martwy. Radio Free Asia podało, że naukowiec najprawdopodobniej popełnił samobójstwo już w ciągu pierwszych godzin pobytu za kratkami.

Dodano, że przyczyną jego śmierci miała być zażyta przez niego trucizna. choć nie wiadomo, w jaki sposób uzyskał do niej dostęp w areszcie.

Więcej o:
Komentarze (48)
Naukowiec z Korei próbował zbiec do Chin
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 21 razy 15

  W zasadzie to dlaczego nie ma jeszcze polskiego programu nuklearnego? Jak wstawać z kolan to na całego.
  Oczyma wyobraźni widzę parlamentarny zespół ds. Rozbicia Atomu. Kowadło trzyma poseł Suski, młotem uderza dr hab. Pawłowicz.

 • ziendor

  Oceniono 17 razy 7

  I co, nikt nie próbował się dowiedzieć jakie tajemnice skrywa ów naukowiec, tylko tak po prostu go odesłali?

 • ochujek

  Oceniono 8 razy 4

  Chińczyki wredne są.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 10 razy 4

  Trochę dziwne. Chiny otrzymały wiedzę o energii atomowej od Rosji. Ci otrzymali ją od naukowców pracujących przy produkcji pierwszej atomowej bomby w USA. Teraz Chiny nie są zainteresowane, wiedzą sąsiedniego państwa?

 • zerozer52

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe jak PiS dzielcy poradzą sobie w anclu?

 • dinamokutaisi

  Oceniono 6 razy 2

  Nie "miał pracować" tylko pracował.
  Nie "trafił z kolei do" tylko trafił do.
  Nie "za kratkami" tylko za kratami.

 • gdziekucharek6

  Oceniono 4 razy 2

  Niby naukowiec, a taki mądry że ucieka do Chin, które go deportują i zabijają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX