BBC proponuje czytelnikom "filozofię na trudne czasy". Chodzi o polskie powiedzenie

W Polsce często słyszymy "jakoś to będzie". To znane powiedzenie pojawiło się na łamach BBC i ma przekonać Brytyjczyków, że kierując się tą filozofią mogą osiągnąć wszystko.

W felietonie dla BBC Olga Mecking, Polka mieszkająca w Holandii, proponuje by nie uczyć się szczęśliwego życia w stylu modnego ostatnio duńskiego "hygge" czy szwedzkiego "lagom" - rzeczywistość Skandynawii trudno bowiem przełożyć na życie w mniej stabilnym, opiekuńczym kraju.

"To tak, jakby uczyć się o pieniądzach od milionera, kiedy samemu jest się ubogim. Zamiast tego powinniśmy się uczyć od kraju, który przeszedł piekło i nadal się trzyma" - zauważa autorka.

Mecking pisze o powiedzeniu "jakoś to będzie". "To działanie bez zamartwiania się konsekwencjami. To sięganie po niemożliwe. To ryzykowanie bez strachu" - czytamy.

"Jakoś to będzie" w praktyce

Autorka powołuje się też na opinię Beaty Chomątowskiej, autorki książki na ten temat. Ta uważa, że "jakoś to będzie" to przekonanie, że możemy osiągnąć wszystko, niezależnie od przeszkód, które spotkamy na drodze. "I to jest idealna filozofia na trudne czasy" - przekonuje Mecking.

Moim ulubionym przykładem jest sztuczna palma w centrum Warszawy. To zaskakujący widok w szarym i chłodnym mieście. Kiedy artystka Joanna Rajkowska wpadła na ten pomysł w 2002 roku, Warszawiacy twierdzili, że palma - jako obcy element - nie pasuje do miasta, a władze obawiały się o jej utrzymanie. Ale artystka zastosowała filozofię "jakoś to będzie", zrealizowała swój plan i palma od lat jest jednym z symboli Warszawy

- czytamy. Autorka przedstawia też Polskę jako kraj sprzeczności - zachwyt albo rozpacz, trochę Wschodu, a trochę Zachodu, namiętni i romantyczni, a jednocześnie praktyczni i zaradni.

Artykuł przywołuje też opinię Walliego Olinsa, eksperta od marek narodowych, który w 2006 roku pisał, że przeciwstawne cechy tworzą "twórcze napięcie" - nerwowość, niezadowolenie ze status quo, a to zawsze stymuluje i nierzadko zadziwia. - To dlatego Polska nieustannie zmienia się i ewoluuje, czasem burzliwie - uważa Olins.

Więcej o:
Komentarze (91)
BBC o Polsce: "jakoś to będzie" lepsze niż "hygge"
Zaloguj się
 • bb523

  Oceniono 23 razy 17

  jak ktoś zakłada, że "jakoś to będzie" to w najlepszym razie będzie miał właśnie "jakoś".
  To raczej nie jest powiedzenie ludzi, którym dobrze się powodzi.

 • kenrhe

  Oceniono 21 razy 15

  A nie lepiej: Alleluja i do przodu? Bierzcie przykład z człowieka sukcesu:)

 • lindhorst1

  Oceniono 22 razy 14

  "Jakoś to będzie". Tę mentalność wykpił już Mickiewicz w "Panu Tadeuszu: Oto jak Sędzie i Robaka przygotowują powstanie przeciwko carowi:

  „Strzelców zebrać - rzecz łatwa; prochu mam dostatek,
  W plebaniji u księdza jest kilka armatek;
  Przypominam, iż Jankiel mówił, iż u siebie
  Ma groty do lanc, że je mogę wziąć w potrzebie;
  Te groty przywiózł w pakach gotowych z Królewca
  Pod sekretem; weźmiem je, zaraz zrobim drzewca,
  Szabel nam nie zabraknie, szlachta na koń wsiędzie,
  Ja z synowcem na czele i? - jakoś to będzie !"
  Niestety Wieszcz nie przewidział, że kiedyś, w 1944 roku, prawdziwi generałowie dokładnie tak będą przygotowywać powstanie w Warszawie, wypożyczając armatki z plebaniji. "Jakoś to będzie" to przekleństwo Polaków, nie nasz towar eksportowy.

 • vilijonkka

  Oceniono 18 razy 14

  Brytyjczycy już mają "keep calm & carry on" i to faktycznie jest motto, a nie coś, co powtarza się przy braku argumentów albo chęci kontynuowania rozmowy. Co to ma mieć wspólnego z hygge i dlaczego filozofia wyluzowania i siedzenia w domu przy herbacie maiałaby być nieosiągalna dla Brytyjczyków - tego nie jestem w stanie skomentować. Coś się komuś mocno pomieszało.

 • my_kroolik

  Oceniono 17 razy 13

  Jakoś to będzie: filozofia pilotów prezydenckiego tupolewa, podchodzących do lądowania bez widoczności na pastwisku. Porównaj: zmieścisz się śmiało.

 • bling.bling

  Oceniono 30 razy 12

  Podobno kapitan TU154 Protasiuk kierował się tą zasadą i o niej myślał inspirowany wsparciem generała Błasika i zniecierpliwieniem braci Kaczyńskich na opóźnienie lądowania

 • aras f

  Oceniono 16 razy 10

  Co za belkot , zalatuje mi jakims suwerenem na emgracji, pochwala byle jakosci , nieudacznictwa , braku planowania , zycie na przetrwanie ,

 • konradmarburg

  Oceniono 18 razy 10

  Może przydałoby się uświadomić, że to nie żadna filozofia, a w 90% przypadków po taki zdaniu pada powiedzenie w stylu "potrzymaj piwo".

 • kocisia

  Oceniono 9 razy 9

  Żeromski napisał, że "jakoś to będzie" było ulubionym powiedzeniem tych, którzy przefrymarczyli Polskę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX