33-letnia Brytyjka wwiozła do Egiptu leki przeciwbólowe. Groziła jej nawet kara śmierci

Laura Plummer została skazana na trzy lata w egipskim więzieniu po tym, jak uznano ją winną przemytu silnych leków przeciwbólowych. Wyrok i tak wydaje się łagodny. Zarzut jest bowiem zagrożony karą 25 lat więzienia, a nawet śmiercią.

33-latka od niemal trzech miesięcy przebywa w areszcie. Doprowadzono ją tam prosto z lotniska w Hurghadzie, gdzie wykryto w jej bagażu 290 tabletek tramadolu. Kobieta twierdzi, że leki wiozła dla swojego męża, Egipcjanina, który cierpi na przewlekły ból pleców. Rodzina Plummer poinformowała, że mężczyzna przedstawił w sądzie dokumentację medyczną, która potwierdziła jego problemy zdrowotne.

Tramadol to silny lek przeciwbólowy z grupy opioidów. Lek może uzależniać, a w niektórych krajach - w Egipcie, ale też np. w Emiratach Arabskich - jego wwożenie w taki sposób jest niezgodne z prawem. Z kolei m.in. w Kandzie czy Wietnamie kontrola graniczna może zażądać pokazania recepty na lek. Tramadol jest najczęściej nadużywanym w Egipcie lekiem. Można go dostać na receptę, jednak uzależnieni kupują go na czarnym rynku i używają jaku substytutu heroiny.

Nie była zmuszana

Kobieta nie próbowała ukrywać leków, a gdy została zatrzymana, myślała, że to żart. Rodzinna Laury Plummer broniła również jej męża przez zarzutem, jakoby miał zmuszać kobietę do przemytu. Para jest razem od 4 lat, a od 1,5 roku są małżeństwem. Ślub musieli zawrzeć m.in., aby mieszkać w jednym hotelu podczas podróży do Egiptu - według miejscowego prawa Egipcjanin nie może być zameldowany w pokoju razem z obcokrajowcem, jeśli nie są małżeństwem.

25-osobowa cela

Karl Turner parlamentarzysta z okręgu, w którym zameldowana jest Plummer, zapewnia, że kobieta nie jest przemytniczką i zwyczajnie nie rozumiała z jakim niebezpieczeństwem wiąże się transport tramadolu.

- Ministerstwo spraw zagranicznych wyśle swoich reprezentantów do Egiptu, żeby zobaczyć, co da się zrobić w tej szokującej sprawie - powiedział. Turner zwrócił się do MSZ-u, by postarano się o transport kobiety do więzienia w Kairze, co ułatwiłoby widzenia z rodziną. Szuka też możliwości, by Plummer mogła część wyroku odbyć w brytyjskim więzieniu. Z relacji rodziny wynika, że kobieta przebywa teraz w 25-osobowej celi.

Więcej o:
Komentarze (52)
Egipt: Brytyjka skazana za przemyt leków przeciwbólowych
Zaloguj się
 • 0apud0

  Oceniono 40 razy 18

  Taak, na bolące plecy Egipcjanina kupiła w UK 290 tabletek na receptę. Ciekawe na kogo ta recepta była wystawiona, pomijając fakt że żaden lekarz nie przepisałby tyle tramadolu na raz. Oraz drugi fakt, że w UK podawanie leków na receptę innej osobie jest przestępstwem.
  Albo doskonale wiedziała co robiła, albo jest niezbyt bystra i dała się wmanewrować temu egipskiemu "mężowi".

 • jag_2002

  Oceniono 2 razy 2

  W Polsce można przepisać na 4 miesiące na 1 recepcie łącznie 48000 mg tramadolu, co daje 480 tbl 100 mg lub 960 tbl 50 mg. Dawka dobowa maksymalna 400 mg.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 2 razy 2

  Tramadol chyba nie jest stosowany przez ćpunów jako substytut heroiny. Blokuje receptory opioidowe więc u ćpunów wywoła efekt głodu. Browniarze w szpitalach będą się zapierali rękoma i nogami żeby nie dostać tramadolu, wymyślą sobie nawet bajeczki, że mają na niego jakieś koszmarne uczulenie, byle tylko dostać "tradycyjne" opiaty, które nie wywołają u nich efektu głodu.

 • kzet69

  Oceniono 26 razy 2

  zapomnieliście dodać że te środki wwiozła w ilościach hurtowych, na dodatek są używane w Egipcie do produkcji narkotyków czy też ichnich dopalaczy, wyrok bardzo łagodny

 • gokle

  Oceniono 11 razy 1

  Drukarz odmowil druku gejom. Ziobro powiedzial,ze w Polsce jest wolnosc przekonan wiec nie musial. Skoro tak, ja jestem nauczycielem i nie bede uczyl o Smolensku.....

 • dr_bloger

  Oceniono 7 razy 1

  Jedno opakowanie tabletek z tramadolem, polskiej produkcji, ma do 100 tabletek. 290 to nie ilości hurtowe. Zażywa się (zależnie od dawki) do 6 sztuk dziennie, na recepcie może być ilość leku na 4 miesiące, można wystawić kilka recept łącznie na pół roku.

 • cezaryk

  Oceniono 27 razy 1

  Nic tak nie cieszy, jak 2 miesięczne newsy publikowane ponownie na stronie główniej Wyborczej.
  Przemycała opioidy? Przemycała.
  Cenimy dobre dziennikarstwo.

 • michaelus_maximus

  Oceniono 8 razy 0

  "...a gdy została zatrzymana, myślała, że to żart."
  Ale ta lewacka narracja jest naiwna. Takie rzeczy dzieją się codziennie: "Jest pani aresztowana. Ha, ha, ha, żartowaliśmy!"
  Co za głupek to wymyśla?!

 • kaviar100

  Oceniono 14 razy 0

  Nie trzeba daleko sięgać. Na Ukrainie Tramadol jest zakazany.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX