Rosyjskie okręty panoszą się w pobliżu podmorskich kabli na Atlantyku. NATO zaniepokojone

NATO jest zaniepokojone wzmożoną aktywnością rosyjskich okrętów podwodnych na Atlantyku. Obawy biorą się stąd, że jednostki coraz częściej zatrzymują się w pobliżu kabli telekomunikacyjnych.

Podmorskie kable telekomunikacyjne zapewniają internet i inne rodzaje połączenia między Europą, a Ameryką. Dzięki nim dokonuje się też wielomiliardowych transakcji. Rosyjskie okręty podwodne coraz częściej grasują w okolicach tych linii, co niepokoi NATO - informuje "Washington Post".

Doniesienia oparte są o opinie wysokich rangą przedstawicieli wojskowych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Niepokojący jest fakt, że uszkodzenie tych podmorskich kabli miałoby kolosalne konsekwencje dla handlu na całym świecie. Ponadto, gdyby Rosji udało się podpiąć do linii telekomunikacyjnych, miałaby ona dostęp do niezwykle cennych danych internetowych.

- Takiej aktywności Rosji w pobliżu podmorskich kabli telekomunikacyjnych nigdy dotąd nie widzieliśmy - powiedział admirał amerykańskiej marynarki Andrew Lennon. W odpowiedzi NATO zamierza otworzyć ponownie północnoatlantyckie stanowisko dowodzenia zamknięte od czasów zimnej wojny. Planowany jest też rozwój technologii do walki z okrętami podwodnymi.

Rozpoczęły się manewry rosyjsko-białoruskie Zapad-17. NATO uważnie im się przygląda

Więcej o:
Komentarze (178)
Rosyjskie okręty panoszą się wokół kabli telekomunikacyjnych
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 38 razy 20

  Przynajmniej mają się czym panoszyć. My dzięki usilnym staraniom MON-a a nie panoszymy ani nie latamy.

 • pumpernik

  Oceniono 21 razy 11

  USA ma tylko około 800 baz na całym świecie, a ci się, kurde, bezczelnie panoszą.

 • dramaturgwasilyj

  Oceniono 20 razy 10

  Ja słyszałem, że załogi okrętów podwodnych ostatnio powszechnie podłączają się do kabli transoceanicznych żeby obejrzeć siostry Godlewskie.

 • bratjolki

  Oceniono 25 razy 9

  Panoszą się????
  CO Kanada robi na Bałtyku?
  CZEGO US szuka na Morzu Czarnym?
  Atlantyk należy do wszystkich a NATO moze sie niepokoić o cos innego.

 • niko8472

  Oceniono 14 razy 8

  "Rosyjskie okręty panoszą się w pobliżu podmorskich kabli na Atlantyku."

  PANOSZA sie;) Jak to bylo z ta wolnoscia zeglugi? No i NATOwskie PANOSZA sie na Baltyku co moze Rosjan niepokoic;)

 • pierre_doleto

  Oceniono 23 razy 7

  Ten kotlet odgrzewany będzie regularnie, na potrzeby masy półgłówków wierzących święcie w broń masowego rażenia Saddama Husaina i np. w kreacjonizm.
  Ostatni raz ten sam bełkot, z tymi samymi obawami zaserwowano w październiku 2015.
  Wtedy obawiał się niejaki Marks (ale nie Karol tylko William, rzecznik US Navy) i admirał Fergusson. Kontekst był identyczny.
  Teraz to tylko powtórka z rozrywki.
  Dawno nie było już przechwycenia prowokujących ruskich samolotów szpiegowskich, albo nieprofesjonalnych przechwyceń przez ruskich pilotów, amerykańskich maszyn zwiadowczych.
  Ale i tym już niedługo przeczytamy ponownie.

 • Zbigniew Piróg

  Oceniono 16 razy 6

  Jankesy natomiast na wszystkich wodach świata badają tylko ryby czy są demokratyczne i zdrowe.Dbają o ludność świata,obecnie arabskich wód pilnują żeby te rybki nie były zatrute ropą.Irak już odtruły wspólnie z bandytami skrzkntymi z jewopy.Złote rybki z Irackich banków zabrali do usa,żeby ktoś im krzywdy nie zrobił.

 • twzelnik

  Oceniono 10 razy 6

  Błagam, NIE PISZCIE BZDUR!
  Rosjanom nie uda się podpiąć do kabli.
  Teoretycznie to wykonalne, ale bardzo trudne. wymaga specjalistycznego sprzętu (w tym statku i robotów dennych) i ABSOLUTNIE NA PEWNO NIE DA SIĘ ZROBIĆ NIEZAUWAŻENIE.
  Więcej - po wpięciu zwykle "nic nie słychać". To są specjalizowane światłowody jednomodowe, "nadajniki" DWDM, lasery (relatywnie) dużej mocy i wzmacniacze EDFA.

  Uzyskanie skutecznego podsłuchu jest techniczne wykonalne, ale bardzo trudne nawet w warunkach laboratoryjnych.

  Ponadto: jak analizować podsłuchane dane?
  Wyobraźcie sobie np. jednoczesny dostęp do miliona rozmów telefonicznych. Co słychać? Którą rozmowę wybrać?

  I jeszcze jedno: najgłupsze połączenia transakcyjne (banki, sklepy) są szyfrowane. Podsłuchać je można, ale odszyfrować treść już nie.

  Co mogą Rosjanie? Mogą zerwać kabel (co się zdarza głównie ...rybakom) i zapłacić sowite odszkodowanie, bo prawo międzynarodowe reguluje takie kwestie.

 • vinogradoff

  Oceniono 15 razy 5

  Na wodach dostepnych dla kazdego czyli miedzynarodowych NIKT nie moze sie panoszyc bo kazdy jest rowny i sam sobie panem. Polacy tez moga sobie zbudowac np. 50,- podwodnych okretow i wyslac na wody meidzynarodowe zeby sobie poplywaly i nie bedzie to jakies panoszenie sie. A poza tym Rosjanie musza wiedziec co,, w trawie piszczy,, aby podjac ewentualna Obrone przed Prawdopodbnym Napastnikiem i to methoda ataku prewencyjnego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX