Odwołali Boże Narodzenie w mieście Jezusa. Powodem decyzja Trumpa

W izraelskim Nazarecie, gdzie wychował się Jezus, odwołano obchody nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. To reakcja muzułmanów na decyzję Donalda Trumpa uznającą Jerozolimę za stolicę kraju.

Nazaret uznawany jest za "arabską stolicę" Izraela - dwie trzecie mieszkańców to muzułmanie. To jednocześnie miejsce kultu katolickiego w Ziemi Świętej. Wg Nowego Testamentu właśnie tam mieszkali Maria i Józef, razem ze swoim synem Jezusem.

W okresie Bożego Narodzenia Nazaret gościł dziesiątki tysięcy katolików z całego świata. Odbywały się parady, świąteczny targ i koncerty.

W tym roku uroczystości bożonarodzeniowe zostały odwołane. Tak zdecydował burmistrz Nazaretu, który zaprotestował w ten sposób przeciwko niedawnej decyzji prezydenta Donalda Trumpa, który uznał Jerozolimę za stolicę Izraela.

"Cios nożem w plecy"

- Jego czyn zabrał nam całą radość - powiedział Ali Salam. Prezydenta USA nazwał "draniem" i dodał, że uznanie Jerozolimy za stolicę to "cios nożem w plecy społeczności muzułmańskiej".

Organizacje palestyńskie - OWP i Hamas - solidarnie potępiły decyzję Donalda Trumpa. - Oznacza ona otwarcie bram piekieł - oświadczył przedstawiciel Hamasu. Organizacja wezwała również wszystkie państwa arabskie do zerwania kontaktów dyplomatycznych z USA i do wydalenia amerykańskich dyplomatów.

Administracyjną stolicą Izraela jest Tel Awiw, tam znajdują się urzędy i ambasady. Przeniesienie amerykańskiej placówki do Jerozolimy, podzielonej na części żydowską i arabską, Donald Trump zapowiadał jeszcze w kampanii wyborczej.

Ta decyzja Donalda Trumpa może podpalić cały Bliski Wschód

Więcej o:
Komentarze (38)
Nazaret odwołuje Boże Narodzenie przez Donalda Trumpa
Zaloguj się
 • muledet.3

  Oceniono 5 razy 5

  Jerozolima jest i zawsze bedzie stolica Izraela .Trump nie wymyslil nic nowego, potwierdzil istniejacy fakt.

 • klan_fan

  Oceniono 15 razy 5

  Odwołali Boże Narodzenie.
  A Jarek myślał, że to on jest wszechmocny.

 • y.woodoo

  Oceniono 6 razy 4

  Jest szansa ze Izrael raz na zawsze rozwiaze problem arabstwa przy wszelkim poparciu swiata katolickiego. Ukradzione swieta boszonarodzeniowe w zamian za Swieto Przesilenia Slonecznego jest bardzo waznym elementem kulury od czasow pierwszych religii przedchrystusowych.

 • Wieslaw Lipowski

  Oceniono 3 razy 3

  "Przeniesienie amerykańskiej placówki do Jerozolimy, podzielonej na części żydowską i arabską, Donald Trump zapowiadał jeszcze w kampanii wyborczej" JerozolimaNIE jest podzielona. Była podzielona do 1967, kiedy to żaden Żyd nie mógł się znliżyć do Ściany Płaczu.

 • Adam Persson

  Oceniono 11 razy 3

  LOL. Tak jakby wyznawcy religii pokoju potrzebowali wymowek do rozpoczecia czystek i przesladowan...

 • krynolinka

  Oceniono 11 razy 3

  Miejskie obchody..Muzułmański burmistrz Nazaretu, Ali Salam, postanowił odwołać w tym roku miejskie uroczystości Bożego Narodzenia, z wyjątkiem oświetlenia choinek i tradycyjnego corocznego marszu.

 • Damian Glaa

  Oceniono 2 razy 2

  Chwilunia!!! A pozostał tam ktokolwiek by święta takie tam obchodzić???? Przecież każde kraje wyznające islam zakazują ukazywania oficjalnych wizerunek świąt w owym kraju !!! Więc moim pytaniem kto się tym tam przeją że święta odwołane???? Ps Mikołaj na pewno szczęśliwszy lata mu lecą a tu mniej pracy idealny prezent

 • zawsze888

  Oceniono 3 razy 1

  .....no zaraz, zaraz....czy to arabstwo troche nie przesadza.....Jerozolima jest ich stolica.....teraz Nazaret jest tez arabska stolica....araby zdecydujcie sie gdzie chcecie miec ta stolice....bo strach sie bac....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX