Zima paraliżuje zachodnią Europę. W Belgii po kolana śniegu na autostradach. Co czeka Polskę?

Amsterdam zasypany sniegiem

Amsterdam zasypany sniegiem (Fot. Peter Dejong)

Obfite opady śniegu i silny wiatr sparaliżowały kraje zachodniej Europy, m.in. Holandię, Wielką Brytanię i Francję. W Polsce jest znacznie lepiej: pogoda rozpieści nas wysoką temperaturą.

Holendrzy umieszczają w internecie zdjęcia zasypanych miast. Widać na nich ukochany środek transportu mieszkańców Holandii, rowery, które są całe białe.

Uwięzieni na lotniskach

Największe problemy śnieżyce sprawiły Brytyjczykom. W Wielkiej Brytanii spadło najwięcej śniegu od czterech lat, przez co odwołano wiele lotów. Setki ludzi utknęły na wiele godzin. Wczoraj informowaliśmy o problemach na brytyjskich lotniskach.

"Jesteśmy traktowani jak śmiecie". Polacy utknęli na londyńskim lotnisku

Brytyjczycy mieli też trudności w poruszaniu się po lądzie. Najtrudniejsza sytuacja była drogach w Walii i centralnej Anglii. Policja wezwała kierowców, by poruszali się po drogach tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. We wtorek rano temperatura w Wielkiej Brytanii spadła do -13 stopni Celsjusza. To najniższa temperatura odnotowana w tym kraju w 2017 roku.

Paraliż we Frankfurcie, problemy w Calais

Podobne problemy od kilku dni mają nasi zachodni sąsiedzi. W Niemczech z powodu śnieżycy i niskiej temperatury setki pasażerów zostało uwięzionych na lotnisku w Frankfurcie. Około 330 lotów było opóźnionych, z kolei na lotnisku w Duesseldorfie na cztery godziny zamknięto pasy startowe. Opóźnienia nie ominęły też pociągów, szczególnie w Nadrenii- Północnej Westfalii.

Z kolei belgijskie autostrady w nocy nie wyglądały najlepiej. Całe były zasypane.

We francuskim Calais w niedzielę z powodu silnego wiatru utknął na mieliźnie prom z ponad trzystoma pasażerami na pokładzie. Doprowadziło to do paraliżu jednego z największych portów pasażerskich w Europie. Nikt nie ucierpiał, jednak jednostka była unieruchomiona przez kilka godzin. W ponad 30 departamentach ogłoszono alert przed silnym wiatrem, a na południu Francji około 20 tysięcy domów było pozbawionych prądu.

Problemy na lotnisku w Nicei

Jedna z naszych czytelniczek informuje, że wciąż występują ogromne problemy na lotniskach. W poniedziałek wieczorem miała lecieć z linią Wizz Air z Nicei do Warszawy. Lot jednak został odwołany. Jak donosi kobieta, na lotnisku panował chaos, bo nie było żadnego przedstawiciela przewoźnika, który mógłby odpowiedzieć na pytania. Naszej czytelniczce szczątkowych informacji udzieliła przypadkowo spotkana Polka pracująca na lotnisku.

Jak zapewnia kobieta, warunki pogodowe były złe przez cały dzień, jednak przewoźnik wysyłał wiadomości o opóźnieniu lotu dopiero kilkadziesiąt minut przed planowanym wylotem, gdy wszyscy pasażerowie byli już na terenie lotniska. Gdy wróciła z powrotem do mieszkania, udało jej się dodzwonić na infolinię przewoźnika. Zaproponowali jej lot w piątek. O zapewnieniu czegokolwiek - noclegu, posiłków - nie było mowy.

Ciepło i wietrznie

Polskę ominęły śnieżyce, jednak nie silne wiatry. W nocy w górach wiatr pędził z prędkością 180 km/h, w Bielsku-Białej – 134 km/h. Jednak pogoda trochę nas rozpieszcza, jeśli chodzi o temperatury. Na południu Polski termometry pokazują 13 stopni Celsjusza. Na północy i w centrum – od 5 do 10 stopni.

Prześwietlamy rynek mieszkaniowy w Polsce. "W większym ścisku niż my żyją tylko Rumuni" [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 13]

Odgadniesz polskie miasto po symbolu?
1/10Krasnal jest bez wątpienia symbolem:
Zobacz także
 • Wybory samorządowe 2018. Jaka będzie pogoda w dniu głosowania?
 • Wybory samorządowe 2018. Lista kandydatów - Warszawa Wybory samorządowe 2018 - kandydaci Warszawa
 • Psalm 'Pan miłuje prawo i sprawiedliwość' "Pan miłuje prawo i sprawiedliwość" - usłyszą wierni w kościołach. To zbieg okoliczności
Komentarze (100)
Pogoda: u nas ciepło, na zachodzie Europy mrożno i śnieżnie
Zaloguj się
 • Paweł Dudek

  Oceniono 20 razy 16

  Nie ma czegoś takiego jak ciepła temperatura. Temperatura może być wysoka albo może być ciepło. Kiedy skończycie zatrudniać do pisania artykułów idiotów

 • ouimet

  Oceniono 7 razy 5

  to" po kolana" w tytule nasuwa mi kawal:Otoz zlota rybka jadac na urlop prosi krokodyla o zastepstwo.Po powrocie pyta jak bylo z zyczeniami od rybakow.Krokodyl odpowiada:jeden chcial miec przyrodzenie do ziemi.I co?Spelniles zyczenie?Tak.Odgryzlem mu nogi .Na fotkach widac max 10 cm...czyli kleczac...po kolana:)

 • korkodyl_nilowy

  Oceniono 13 razy 3

  Tarcie miedzy elementami dyktatury pisiarni
  ogrzewa powietrze nad wschodnia czescia kontynentu

 • bartekgryko

  Oceniono 1 raz 1

  No proszę... w Holandii zobaczyli zimę i przestali jeździć na rowerach... u nas zima jest normą, a wmawia nam gazeta, że rower jest alternatywą dla autobusu czy samochodu. Najwyraźniej NIE jest.

 • maadzik3

  Oceniono 9 razy 1

  otwieram pogodę dla amsterdamu a tam w obecnej chwili plus 3 a jutro plus 6 i trochę pada. to kto tu podaje prawdę?

 • 31.februarius

  Oceniono 4 razy 0

  "We wtorek rano temperatura w Wielkiej Brytanii spadła do -13 stopni Celsjusza. To najniższa temperatura odnotowana w tym kraju w 2017 roku."

  Więc mówię; armageddon!

 • lukask73

  0

  Tak tak, autostrada z ostrym zakrętem pod górę. Może to my powinniśmy ich uczyć jak się buduje autostrady?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje