Nowy Jork: eksplozja na Manhattanie. Źródła policyjne mówią o wybuchu rurobomby

Improwizowana bomba miała zostać zdetonowana na dworcu autobusowym w okolicach Times Square - informuje ABC News, powołując się na źródła policyjne. Do wybuchu doszło w godzinach szczytu.

Policja potwierdza, że prowadzi akcję w rejonie 42. Ulicy i 8. Alei na Manhattanie. Ładunek został podłożony w przejściu między dworcem a liniami metra A, C, E. Linie te zostały ewakuowane. 

Mężczyzna zdetonował niewielki ładunek wybuchowy. Według lokalnych mediów była to domowej produkcji rurobomba przymocowana do jego ciała. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Nowojorska policja i straż poinformowały, że obrażeń doznały cztery osoby. Obrażenia nie zagrażają ich życiu. Ranny jest też sprawca ataku. Służby traktują zdarzenie jako próbę ataku terrorystycznego.

Sprawca wykonał bombę w pracy

Służby poinformowały, że sprawcą ataku był Akajed Ullah. Mężczyzna pochodzi z Bangladeszu, a w Stanach Zjednoczonych mieszka od siedmiu lat. Ostatnio mieszkał na Brooklynie. Były komisarz policji nowojorskiej mówił w MSNBC, że 27-latek był inspirowany przez tzw. państwo islamskie. Funkcjonariuszom miał powiedzieć, że wykonał bombę w firmie z elektryką, gdzie pracuje.

Lokalny serwis pix11.com twierdzi, że podejrzany - "potencjalnie z drugim ładunkiem" - został zatrzymany w tunelu metra. Spod ubrania mężczyzny miały wystawać przewody. Świadek, na którego powołuje się CNN, słyszał dwie eksplozje. - To były dwie wyraźne eksplozje, jedna zaraz po drugiej - powiedział. 

Nieoficjalne: Jest nagranie wybuchu

W sieci pojawiło się nagranie z monitoringu miejskiego. Widać na nim moment wybuchu, jednak służby na razie nie potwierdziły autentyczności nagrania.

Zastępy służb na miejscu

Na nagraniu widać, że na miejsce przyjechało wiele zastępów straży pożarnej. Wraz z policją odgradzają teren zdarzenia. Jak informuje ABC News, policja uważa, że sytuacja jest pod kontrolą.

Port Authority Bus Terminal to główny dworzec obsługujący połączenia międzystanowe. Jest to największy terminal w Stanach Zjednoczonych, obsługujący 65 milionów pasażerów rocznie. 

O zdarzeniu poinformowani zostali prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump i burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio. Burmistrz jest w drodze na miejsce zdarzenia.

 

Zobacz także
  • Wybory samorządowe 2018. Lista kandydatów - Warszawa Wybory samorządowe 2018 - kandydaci Warszawa
  • Psalm 'Pan miłuje prawo i sprawiedliwość' "Pan miłuje prawo i sprawiedliwość" - usłyszą wierni w kościołach. To zbieg okoliczności
  • Kraków. Kto zostanie prezydentem Krakowa? Wybory samorządowe 2018. Kto wygra w Krakowie? Podsumowanie sondaży

Najnowsze informacje