Bliski Wschód w ogniu. Państwa arabskie wzywają Trumpa do cofnięcia decyzji w sprawie Jerozolimy

Liga Arabska skrytykowała Stany Zjednoczone za uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela. W przyjętym w Kairze dokumencie zaapelowała do Waszyngtonu o cofnięcie tej decyzji.

Ministrowie spraw zagranicznych krajów Ligi spotkali się na nadzwyczajnym szczycie zwołanym w związku z decyzją amerykańskiego prezydenta . Donald Trump w środę zadecydował o przeniesieniu amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy.
Saudyjski szef dyplomacji Adel al-Jubeir podkreślił, że rząd w Rijadzie zrobi wszystko, by Palestyńczycy odzyskali należne im prawa. "Mamy nadzieję, że międzynarodowa społeczność zintensyfikuje wysiłki, by rozwiązać ten historyczny konflikt i będzie kontynuować proces pokojowy. Palestyńczycy mają prawo do traktowania Wschodniej Jerozolimy jako swojej stolicy. Muszą zostać przywrócone warunki bezpieczeństwa, stabilizacji i pokoju w regionie" - cytuje słowa ministra saudyjska gazeta "Arab News".

Politycy z państw arabskich spotykają się w trzecim dniu protestów Palestyńczyków oburzonych decyzją amerykańskiej administracji. Od czwartku na Zachodnim Brzegu Jordanu dochodzi do starć protestujących z izraelskimi siłami bezpieczeństwa. Liga Arabska uważa, że decyzja prezydenta Donalda Trumpa jest "niebezpiecznym naruszeniem międzynarodowego prawa" i doprowadzi do eskalacji przemocy na całym Bliskim Wschodzie.

Ministrowie spraw zagranicznych państw arabskich nazwali decyzję Donalda Trumpa "nie mającą mocy prawnej", "sprzeczną z międzynarodowym prawem" oraz "sprzeczną z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ". Przestrzegli również przed jakimikolwiek "jednostronnymi działaniami zmierzającymi do zmiany statusu Jerozolimy". Zdaniem arabskich ministrów USA utraciły również zdolność pośredniczenia w pokojowym uregulowaniu bliskowschodniego konfliktu. Autorzy komunikatu zaapelowali do Rady Bezpieczeństwa, by potwierdziła sprzeczność amerykańskiej decyzji z międzynarodowym prawem.

Radykalne islamskie organizacje - Hamas i Hezbollah - wezwały do nowej intifady. W sobotę prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas poinformował, że nie spotka się z amerykańskim wiceprezydentem Mikiem Pence'em, przy okazji jego wizyty na Bliskim Wschodzie.

Komentarze (193)
Bliski Wschód ciągle w ogniu. Państwa arabskie wzywają Trumpa do zmiany decyzji
Zaloguj się
 • poppers68

  Oceniono 26 razy 8

  Kocham Bliski Wschód!
  Jak są u siebie, to albo się wyżynają, albo wszystko płonie bo wystarczy tylko czyiś idiotyczny ruch, albo toczą wojny ze sobą lub sąsiadami krwawe i długie...
  A jak już się wyprowadzają np. do Europy to " na dzień dobry" nienawidzą tej Europy ( wypowiedzi młodych ludzi w obozach na wyspie Lesbos), nie chcą przyjmować wartości europejskich i demokratycznych ( ale pieniążki - a jakże) aby od czasu do czasu wsiadać do ciężarówki lub chwytać AK47 i lecieć do jak największego skupiska Europejczyków.
  Naprawdę, uwielbiam Bliski Wschód!

 • zigzaur

  Oceniono 28 razy 8

  Bliski Wschód jest w ogniu od tysięcy lat i wszyscy do tego przywykli. Ziew.

 • mazzini890

  Oceniono 8 razy 6

  I tak Trump mocniej "zaprosił" Rosję i/lub Chiny na Bliski Wschód, po co to było Donald?

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 18 razy 6

  Polacy też mają takiego wariata jak tramp,nazywa się kaczyński vel kalkstein.

 • kniazwitold

  Oceniono 26 razy 6

  Co państwa arabskie mają do decyzji innego państwa która dotyczy jej ambasady na terenie innego państwa?

  Arabusy uważają, że mogą rozkazywać każdemu i zmuszać go do uległości ciągłymi atakami terrorystycznymi? Sodówka, która uderza do głów polityków arabskich będzie kosztować życie miliony ich ich obywateli, bo nikt normalny nie pozwoli sobie na takie patologiczne zachowanie bandytów islamskich.

 • dwa_grosze

  Oceniono 9 razy 5

  Cos sie tym Arabom pomerdalo. Kraje arabskie moga zadac od euroszkapy, ktora siedzi u nich w kieszeni ale USA to zupelnie inna liga i niech lepiej maja sie na bacznosci:)

 • mazzini890

  Oceniono 8 razy 4

  Problem polega tez na tym że w żyłach Palestyńczyków płynie sporo żydowskiej krwi.Nauka już dawno obaliła tezę o całkowitym wygnaniu Żydów z Palestyny za Hadriana.Część została .I większość z tej części się schrystianizowała a potem zislamizowała.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 8 razy 4

  że rząd w Rijadzie zrobi wszystko.... a tak niedawno tańczył pan Trump w Rijadzie sprzedając temu państwu uzbrojenie za $100 miliardów ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX