Poruszające sceny w parlamencie w Australii. W Polsce czegoś takiego nie było. Wielki wybuch radości

"Miłość wygrała, czas otworzyć szampana". Australijski parlament zalegalizował małżeństwa jednopłciowe. Australia stała się 26 krajem świata, który uznał równość małżeńską.

W połowie listopada w Australii odbyło się referendum korespondencyjne dotyczące równości małżeńskiej. Wzięło w nim udział 80 proc. uprawnionych do głosowania. 62 proc. z nich powiedziało „tak”. Tuż po nim premier Malcolm Turnbull obiecał, że przed świętami równość wejdzie w życie. Tak też się stało. W czwartek australijski parlament przyjął ustawę legalizującą małżeństwa jednopłciowe. Tym samym Australia stała się 26 krajem na świecie, który uznaje równość małżeńską.

Australijczycy zagłosowali za równością małżeńską. Ogromna porażka b. premiera i zwycięstwo jego siostry

"Czas otworzyć szampana"

- To wspaniały dzień dla miłości, równości i szacunku. Dzięki Australii – powiedział premier Turnbull. -  Miłość wygrała i czas otworzyć szampana - powiedział deputowany Adam Bandt.

Pary jednopłciowe już od soboty będą mogły składać wnioski o zawarcie małżeństwa, z kolei pierwsze śluby mają odbyć się za miesiąc.

Wspólne śpiewanie w parlamencie

Izba Reprezentantów, czyli niższa izba australijskiego parlamentu zmieniła za pomocą uchwalonej ustawy definicję małżeństwa. Od teraz nie jest to „związek między kobietą a mężczyzną”, tylko „związek między dwojgiem ludzi”. Tylko czterech ze 150 posłów było przeciwnych. Senat zatwierdził ją z kolei w zeszłym tygodniu liczbą 43 głosów „za”. Przeciwnych było 12 senatorów.

Tuż po przegłosowaniu legalności małżeństw jednopłciowych posłowie byli tak szczęśliwi, że zaczęli się wzajemnie ściskać. Niektórzy nakładali na siebie tęczowe flagi. Osoby zgromadzone na publicznej galerii razem z posłami zaśpiewali piosenkę "I Am Australian". Ten popularny wśród Australijczyków utwór wykonywany jest m.in. w Nowy Rok i w święto państwowe Australia Day. 

Pod parlamentem zebrali się działacze na rzecz legalizacji małżeństw jednopłciowych. Przedstawiciel australijskiej Kampanii na Rzecz Równości, Alex Greenwich podziękował mieszkańcom Australii. - Dziękujemy wszystkim Australijczykom za ich głos na „tak”. Dziękujemy wszystkim tym, którzy od lat walczą w imię sprawiedliwości i równości - powiedział pod australijskim parlamentem.

Australia przeżywa inwazję kangurów. Zwierząt jest tak dużo, że eksperci proponują, by na nie polować

Więcej o:
Komentarze (148)
Autstralia: parlament zalegalizował małżeństwa jednopłciowe
Zaloguj się
 • Piotr

  Oceniono 33 razy 13

  Brawo Australia! W Polsce od wielu lat politycy w ponoć wolnym kraju nie mogą nawet przegłosować ustawy o związkach partnerskich.

 • polokbo

  Oceniono 20 razy 12

  Do autorów homofobicznych.
  Polska to taki kraj w którym zawsze trzeba kogoś nienawidzieć i kopać. Przed wojną wasi dziadowie prześladowali Żydów, na kresach mniejszości narodowe. Po wojnie po utraceniu kresów Polska stała się państwem narodowościowo jednolitym, zniknęli również Żydzi wymordowani w holokauście, resztę wypędził Gomółka w 1968 roku , Ale nienawiść pozostała. A że przyroda nie znosi pustki więc gej zastąpił Żyda. Tak to działa u was. Daleko wam do współczesnego wolnego świata w Polsce. To wasz kościół porodził taki chory mentalitet, którego uosobieniem o.Rydzyk a wy jesteście jego wiernymi synami i jego odbiciem , czy tego chcecie czy nie chcecie. Katolicyzm od którego jesteście chorzy zabił w was wolne myślenie. Wylewacie swój jad i nienawiśc, która was zaleje pewnego dnia jak przysłowiowa krew.

 • alex1w

  Oceniono 26 razy 10

  Są państwa cywilizowane i nowoczesne... Jest też zaścianek, wieś, IV RP i Wolska.
  PiSuar.

 • zebrzec

  Oceniono 34 razy 8

  ludzie, a kto Wam nakazuje brać slub jednopłciowy?? Strzelaja do was z możdzierzy te lesby ? niech se zyją jak chca. Ja jestem hetero ale mnie to nie rusza... Wazne by ludzie sie czuli dobrze w swoim kraju. W naszym..napewno tak się nie zyje pry rzadach Pisssolandu i katolibów.

 • faustxyz

  Oceniono 15 razy 7

  Brawo, ale to normalny, piękny kraj, nie to co pisdzielcza dyktatura o obliczu ponurego dziada z Nowogrodzkiej i rozdartej japy Pawłowicz, oboje samotni i wredni, taki los czeka i Polskę, osamotnienie i zdziwaczenie, skończymy pod butem Rosji.
  Homofoby i dewoci czyli osobnicy o niskim IQ nie mają wiele możliwości w dzisiejszym świecie, ot lizanie doop Jarkaczowi, Koorwinowi, Winnickiemu i Międlarorobakowi. Nawet papież się brzydzi pisich dupków, nienawistników, głąbów, morderców puszczy.

 • polokbo

  Oceniono 11 razy 5

  Do autorów homofobicznych.
  Polska to taki kraj w którym zawsze trzeba kogoś nienawidzieć i kopać. Przed wojną wasi dziadowie prześladowali Żydów, na kresach mniejszości narodowe. Po wojnie po utraceniu kresów Polska stała się państwem narodowościowo jednolitym, zniknęli również Żydzi wymordowani w holokauście, resztę wypędził Gomółka w 1968 roku , Ale nienawiść pozostała. A że przyroda nie znosi pustki więc gej zastąpił Żyda. Tak to działa u was. Daleko wam do współczesnego wolnego świata w Polsce. To wasz kościół porodził taki chory mentalitet, którego uosobieniem o.Rydzyk a wy jesteście jego wiernymi synami i jego odbiciem , czy tego chcecie czy nie chcecie. Katolicyzm od którego jesteście chorzy zabił w was wolne myślenie. Wylewacie swój jad i nienawiśc, która was zaleje pewnego dnia jak przysłowiowa krew. Czego i wam życzę.

 • hefajstos1

  Oceniono 29 razy 5

  Dopóki kościół będzie mieszał w głowach Polakom, dopóty w Polsce to nie nastąpi.

 • czarna.stopa

  Oceniono 24 razy 4

  Szczęśliwy kraj, wspaniali ludzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX