Trump swoją decyzją rozpalił Bliski Wschód. Płoną flagi USA, Hamas wzywa do intifady

07.12.2017 12:57
Palestyński Hamas wezwał do nowego powstania przeciwko Izraelowi. Według lidera tej grupy piątek ma być "dniem gniewu". To reakcja na decyzję amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy stolicą Izraela.

W środę prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone uznały Jerozolimę za stolicę Izraela. Do tego miasta z Tel Awiwu ma zostać przeniesiona amerykańska ambasada.

Piątek "dniem gniewu"

Ta reakcja wywołała falę protestów na Bliskim Wschodzie.  Do wycofania się z tej decyzji wzywa Irak. Dziś ma się zebrać z tej sprawie Rada Bezpieczeństwa ONZ. W czwartek do nowego powstania przeciwko Izraelowi wezwał palestyński Hamas. Według lidera tej grupy piątek ma być "dniem gniewu". To reakcja na decyzję amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy stolicą Izraela.
"Powinniśmy wołać i pracować nad rozpoczęciem nowej intifady" - powiedział lider Hamasu Ismail Hanija podczas przemowy w Strefie Gazy. Wezwał Palestyńczyków, muzułmanów i Arabów do zorganizowania w piątek protestów przeciwko Stanom Zjednoczonym. Lider Hamasu nazwał piątek "dniem gniewu". "Niech 8 grudnia będzie pierwszym dniem nowej intifady" - mówił lider palestyńskiego Hamasu.

"Otwarcie bram piekieł"

Zdaniem Hamasu uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela to "akt jawnej agresji przeciwko palestyńskiemu narodowi". Wczoraj Hamas wezwał do działań wymierzonych w amerykańskie interesy w regionie. Przedstawiciele Hamasu nazwali decyzję amerykańskiego prezydenta "otwarciem bram piekieł".
Wczoraj przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas potępił i odrzucił decyzję prezydenta USA Donald Trumpa. Podkreślił, że tego typu "godne pożałowania i nieakceptowalne" działania podważają wszelkie pokojowe starania. "Stany Zjednoczone nie mogą dalej pośredniczyć w bliskowschodnim procesie pokojowym" - uważa Mahmud Abbas.

Poznasz znanego Polaka po rozpikselowanym zdjęciu? [QUIZ]
1/16Na zdjęciu jest:
Zobacz także
Komentarze (182)
Trump swoją decyzją rozpalił Bliski Wschód. Płoną flagi USA, Hamas wzywa do intifady
Zaloguj się
 • mazzini890

  Oceniono 11 razy 9

  W sytuacji gdy Trump planuje : rozwiązanie konfliktu z Koreą Północną, oś antyirańską oraz re-
  industrializacje USA, to nie mnoży się frontów.

 • punter

  Oceniono 25 razy 9

  Pentagonowi przeterminowały się składy amunicji i trzeba ją gdzieś zużyć. No to może mała wojenka na Bliskim Wschodzie ?

 • alik444

  Oceniono 17 razy 7

  No cóż, jaki jest facet z dziwną czupryna każdy widzi. Dyplomatą z pewnością nie jest.

 • my_kroolik

  Oceniono 14 razy 6

  Słoń w składzie porcelany. Najpotężniejszy kraj na świecie wybrał sobie na prezydenta półgłupka, którego jedyną umiejętnością jest obsługa Twittera.

 • kniazwitold

  Oceniono 11 razy 5

  Tak wygląda "religia pokoju".

  Skończyło się udawanie cywilizowanych - wyszła prawdziwa natura piaskowych ludzi - zniszczyć, zabić spalić, zayebać.

 • kunwyscigowy

  Oceniono 12 razy 4

  no to pisoswcy fani Trampka maja problem...
  A jednej strony ich idol dokopał ciapatym, z drugiej wspiera Żydów.
  No i co o tym myśleć przygłupy???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje