KE pozwie Polskę za odmowę przyjęcia uchodźców. Komisarze już uzgodnili decyzję w tej sprawie

Syryjscy uchodźcy na wyspie Lesbos (fot. materiały prasowe)

Syryjscy uchodźcy na wyspie Lesbos (fot. materiały prasowe) (Syryjscy uchodźcy na wyspie Lesbos (fot. materiały prasowe))

Będzie pozew Komisji Europejskiej przeciwko Polsce za odmowę przyjęcia uchodźców - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio. Szefowie gabinetów komisarzy uzgodnili decyzję w tej sprawie, która w czwartek ma być oficjalnie zatwierdzona przez komisarzy.

O tym, że Komisja Europejska jest zdecydowana skierować pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, mówił kilka razy komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopulos.

Bruksela domagała się bowiem wypełnienia decyzji z jesieni 2015 roku, kiedy większość krajów zgodziła się na obowiązkowy podział uchodźców, którzy przedostali się na Stary Kontynent i przebywają w obozach w Grecji i we Włoszech. Jednak kiedy Komisja zapowiadała pozew, unijny program relokacji jeszcze obowiązywał, był rozpisany na 2 lata. Wygasł we wrześniu tego roku i już nie obowiązuje. Dlatego wiele osób wątpiło, by Komisja zdecydowała się na pozew. Bruksela jednak uznała, że skoro było to obowiązujące unijne prawo, to wszystkie kraje powinny go przestrzegać i przyjąć wyznaczoną liczbę uchodźców.

W tej sprawie Komisja przeprowadziła już dwuetapowe postępowanie przeciwko Polsce dotyczące naruszenia unijnego prawa. Polski rząd w piśmie do Komisji wnosił o umorzenie postępowania. Argumentował odmowę przyjmowania uchodźców względami bezpieczeństwa. Podkreślał, że kształtowanie polityki migracyjnej to prawo każdego państwa i zapowiedział, że jest gotów bronić racji przed Trybunałem.

Czy zdasz test na amerykańskie obywatelstwo?
1/15Jakie kolory ma flaga USA?
Zobacz także
  • Uchodźcy na wyspie Lesbos - zdjęcia wykonane w trakcie pracy przez Annę Björk i Mattiasa Beijmo, autorów książki 'Łódź 370' "Gdyby to był wypadek polskiego samolotu, byłoby wielkie śledztwo". Oni zbadali zatonięcie łodzi uchodźców
  • Szwecja. Protest przeciwko handlowaniu ludźmi w Libii Po światowym oburzeniu Macron ogłasza decyzję. Będzie ewakuacja ludzi z obozów
  • Bergen, Norwegia Bracia z Polski podpalili hotel, który miał być ośrodkiem dla uchodźców. Idą do więzienia

Najnowsze informacje