Nie pokazuj tego artykułu swoim dzieciom. Zwłaszcza w Mikołajki

To kość św. Mikołaja?

To kość św. Mikołaja? (Keble College)

Kość świętego Mikołaja odnaleziona? Naukowcy z Oxfordu podejrzewają, że przebadany przez nich fragment kości miednicy może należeć do słynnego świętego.

Święty Mikołaj zmarł około 343 roku naszej ery na terenie współczesnej Turcji. Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie – prof. Rom Higham i dr Georges Kazan z Oxford Relics Cluster w Keble College's Advanced Studies Centre nie mają stuprocentowej pewności, że przebadana przez nich kość należała do świętego Mikołaja.Udało im się jednak potwierdzić, że pochodzi z tego samego okresu, kiedy zmarł. Dlatego zamierzają poddać ją kolejnym badaniom.

Relikwie świętego Mikołaja

- Ten fragment kości sugeruje, że patrzymy na szczątki samego świętego Mikołaja - powiedział archeolog prof. Tom Higham z Uniwersytetu w Oxfordzie w rozmowie z BBC.

Relikwie świętego Mikołaja od XI wieku są przechowywane w krypcie kościoła we włoskim Bari. Z powodu popularności świętego Mikołaja wiele innych kości – podobno również należących do słynnego biskupa z Miry – trafiło w różne miejsca świata.

Naukowcy z Oxfordu przyjrzeli się fragmentowi kości miednicy, który obecnie jest własnością amerykańskiego księdza Dennisa O’Neilla z Illinois. Wcześniej kość była przechowywana w kościele we Francji. Oxfordzcy naukowcy za pomocą datowania radiowęglowego potwierdzili, że kość pochodzi z tego samego okresu co święty Mikołaj. Kolejnym etapem badań będzie porównanie fragmentu miednicy z reliktami w Bari.

Pierwowzór świętego Mikołaja

Święty Mikołaj był biskupem Miry. Żył w IV wieku naszej ery. Urodził się w zamożnej rodzinie. Wsławił się rozdawaniem majątku biednym i potrzebującym. W dniu swojego święta – 6 grudnia – był szczególnie hojny wobec dzieci, którym chętnie wręczał prezenty. Został uznany świętym krótko po śmierci. Biskup z Miry jest pierwowzorem popularnego w  kulturze masowej świętego Mikołaja - starszego mężczyzny z białą brodą, ubranego w czerwony strój i rozdającego prezenty z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Czy zdasz test na amerykańskie obywatelstwo?
1/15Jakie kolory ma flaga USA?
Zobacz także
 • Paweł. M. po przesłuchaniu w krakowskiej prokuraturze "Misiek" na trzy miesiące trafił do aresztu. Wcześniej nie przyznał się do zarzutów
 • Smog w Krakowie Smog w Krakowie, 2018-10-21. Sprawdź jakość powietrza w mieście
 • Pogoda w niedzielę. Będzie chłodno, pojawią się opady. Pogoda na niedzielę. Aura nie będzie nas rozpieszczać. Będzie chłodno, pojawi się deszcz
Komentarze (26)
Mikołajki. "Kość św. Mikołaja" przebadana
Zaloguj się
 • mcguirre

  Oceniono 8 razy 6

  Lecę powiedzieć dzieciakom :) Coś mi mówiło, żeby się wstrzymać z prezentami :) :)

 • wawiak57

  Oceniono 8 razy 4

  Ten fragment kości sugeruje, że patrzymy na szczątki samego świętego Mikołaja - proste i genialne. Ja sugeruję, że to jednak batman. Równie prawdopodobne.

 • 31.februarius

  Oceniono 3 razy 3

  "Nie pokazuj tego artykułu swoim dzieciom. Zwłaszcza w Mikołajki"

  a to ich więcej było?!

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 5 razy 3

  No to niech założą czapkę na ten temat i wystawią na widok publiczny.

 • wawiak57

  Oceniono 7 razy 3

  "Według średniowiecznych przekazów święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem Miry w Licji i uczestniczył w soborze nicejskim z 325 roku. Historycy nie odnaleźli jednak żadnego zapisu z III, IV czy nawet V wieku, który potwierdzałby istnienie takiej postaci." i to tyle natemat istnienia tego świetego.

 • pan.szklanka

  Oceniono 6 razy 2

  Modlą się do kości, znaczą teren i warczą na obcych.
  Normalnie jeden wielki powszechny Kościół kynoligiczny.

 • bronek77

  Oceniono 6 razy 2

  "był szczególnie hojny wobec dzieci, którym chętnie wręczał prezenty" - mieliśmy wielu takich biskupów, czy zwykłych księży. Święci nie byli. Nawet wyroki dostali niektórzy.

 • rasta-mw

  Oceniono 8 razy 2

  Jak dla mnie to jakaś czarna magia, satanizm, powinno być zakazane kupczenie częściami ciała w celach pseudoreligijnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje