151 przestępstw seksualnych w jednej wiosce. Ofiary szły do kościoła, zamiast na policję

151 przestępstw na tle seksualnym, w tym gwałty na dzieciach. Norweskim miasteczkiem Tysfjord wstrząsnął skandal. Miasto ma mniej niż 2 tys. mieszkańców.

Tysfjord znajduje się na północy Norwegii, w regionie Nordland. Miasteczko zamieszkuje 1960 mieszkańców. We wtorek lokalna policja podała, że w miejscowości odnotowano 151 przestępstw na tle seksualnym, a do najstarszego z nich miało dojść w 1953 roku.

82 ofiary

Norweska policja wszczęła śledztwo po tym, jak dziennikarze „Verdens Gang” w 2016 roku opublikowali wyznania 11 mężczyzn i kobiet, którzy twierdzili, że doświadczyli przemocy na tle seksualnym w Tysfjord.

Łącznie policjanci wykryli 151 przypadków przestępstw na tle seksualnym. Wśród nich są 43 gwałty, w tym trzy na dzieciach. Ofiary mają od 4 do 75 lat. Łącznie w policyjnym raporcie wymieniono 82 poszkodowanych i 92 podejrzanych.

"Pochodzenie ani religia nie są wyjaśnieniem"

Jak podaje policja, prawie 70 proc. ofiar i sprawców należy do społeczności lapońskiej. Wielu z nich to przedstawiciele laestadianizmu, konserwatywnego nurtu luterańskiego. Jego wyznawcy opierają się na doktrynie „usprawiedliwiania przez wiarę”, są także abstynentami, potępiają nowoczesne idee, takie jak równouprawnienie, a także unikają rozrywek takich jak sport, telewizja czy kino. Członkowie takich społeczności wzajemnie się kontrolują.

Norweska policja zapewnia jednak, że przestępstw nie wiąże z religijnością ani pochodzeniem etnicznym.

 - Policja nie ma powodów by sądzić, że pochodzenie etniczne lub wierzenia religijne stanowią wyjaśnienie napaści, które miały miejsce - powiedziała na konferencji przedstawicielka norweskiej policji, Tone Vangen. Dodała jednak, że te czynniki miały wpływ na trudność w wykryciu opisanych przestępstw, bo niektórzy podejrzani zamiast do stróżów prawa, zwracali się do przedstawicieli kościoła. Jednocześnie przedstawicielka policji przyznała, że funkcjonariusze mieli wcześniej kilka zgłoszeń w tej sprawie, które jednak zbagatelizowali. W imieniu policji przeprosiła.

"Jestem dumny, że społeczność przerwała milczenie"

Jak podaje "Guardian", do tej pory oskarżono dwie osoby. Łącznie są podejrzane o 10 przestępstw.

- To bolesne, uzmysłowić sobie skalę przemocy, do której dochodziło przez wiele lat. Ale jestem także dumny, że społeczność przerwała milczenie. W przypadku Tysfjord zmowa milczenia panowała zarówno w środowisku ofiar, jaki i władz - powiedział na konferencji prasowej Lars Magne Andreassen, szef ośrodka kultury Lapończyków w Tysfjord.

- Skala przemocy jest przerażająca. Jesteśmy niewielką społecznością, która będzie musiała uporać się ze swoją przeszłością - dodał burmistrz Tysfjord, Tor Asgeir Johansen.

Liczebność Lapończyków szacuje się na 40-60 tys. osób, jednak z powodu koczowniczego trybu życia nie ma dokładnych danych. Los Lapończyków nie należał do najłatwiejszych. W 1997 roku król Norwegii Harald przeprosił całą społeczność za dyskryminację, której przez lata doświadczali.

Dość wizualnego syfu! "Polska przypomina mołdawską serwetę" [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 11]

Więcej o:
Komentarze (140)
Norwegia: w Tysfjord wykryto 151 przestępstw na tle seksualnym, również na dzieciach
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 51 razy 25

  Myślałem, że to "u nasz", na Podkarpaciu gdzieś...

  Religia to jednak trucizna.

 • pan.szklanka

  Oceniono 36 razy 22

  Należy zerwać z polityczną poprawnością i twierdzeniem, że religia to prywatna sprawa. O ile dorosły niech sobie wierzy w co chce, to zgoda na indoktrynację dzieci jest zbrodnią.

 • macwies

  Oceniono 22 razy 10

  Religia powstała, gdy pierwszy oszust spotkał pierwszego głupca. – MARK TWAIN

 • jezus.chytrus.krulem.polski

  Oceniono 11 razy 9

  64 lata, 151 przestępstw na tle seksualnym, w 2 tysięcznej społeczności. Ciekawe jak to wygląda na tle statystyk w większych społecznościach.

 • fakiba

  Oceniono 20 razy 8

  Jednak religia to zaraza

 • ochujek

  Oceniono 6 razy 6

  Religia to zło. Wojtyła przykładem. Umiłował Lawa, Maciala, Skorodeckiego, Wesołowskiego, Pinocheta. Gardził ich ofiarami.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 14 razy 6

  Nie ma gorszej, bardziej bezsensownej i ludobójczego pomysłu ludzkości-jak religia.

 • yuo7leo9

  Oceniono 9 razy 5

  151 przestępstw o 1953 - sądzę, że w wielu miłych polskich prowincjonalnych miasteczkach zdarza się więcej gwałtów i napaści seksualnych, niż 2 rocznie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX