Rząd próbował ukryć wyciek chemikaliów, Nguyen pisał o tym na blogu. 22-latka spotka surowa kara

Proces wietnamskiego aktywisty Nguyena Van Hoa skazanego za poinformowanie opinii publicznej o wycieku z fabryki stali

Proces wietnamskiego aktywisty Nguyena Van Hoa skazanego za poinformowanie opinii publicznej o wycieku z fabryki stali (Fot. Cong Tuong)

Wiele lat w więzieniu spędzi 22-letni bloger z Wietnamu. Sąd skazał go za artykuł o chemicznym wycieku, który zdewastował wybrzeże w zeszłym roku.

Nguyen Van Hoa po krótkim procesie w prowincji Ha Tinh usłyszał wyrok 7 lat więzienia za szerzenie antypaństwowej propagandy. Za to, że na swoim blogu opublikował filmy i artykuły informujące o protestach, które miały miejsce po toksycznym wycieku z fabryki Formosa Ha Tinh Steel Corporation w kwietniu 2016 roku. Przedsiębiorstwo skaziło środowisko cyjankiem i innymi chemikaliami, które zniszczyły życie morskie 200 km wzdłuż wybrzeża i spowodowały choroby wśród wielu Wietnamczyków z okolicy. Skażenie było jedną z największych katastrof środowiska w tym kraju. 

"Paranoiczna chęć rządu do utrzymania kontroli"

Hoa, który został aresztowany w kwietniu br., jest jednym z wietnamskich aktywistów, którzy używają internetu do informowania o postępowaniach wietnamskiego rządu.

- Skazanie Nguyen Van Hoa pokazało, jak głęboko paranoiczna jest chęć rządu do utrzymania kontroli politycznej, która przeważa nad sprawiedliwością i prawami człowieka - powiedział dla "New York Timesa" Phil Robertson, dyrektor organizacji Human Rights Watch w Azji, która zajmuje się ochroną praw człowieka.

- Jak inaczej można wytłumaczyć, że dyrektorzy międzynarodowej firmy, która zatruła ocean, niszcząc gospodarkę przybrzeżną w czterech prowincjach, mogą swobodnie zajmować się swoimi sprawami, podczas gdy ten idealistyczny młody dziennikarz zmierza do więzienia za pomoc w ujawnianiu złych uczynków? - dodał Robertson.

Rząd oszukiwał nawet lekarzy

To nie pierwszy przypadek wyroku skazującego za pisanie o skażeniu. W czerwcu sąd skazał innego blogera, Nguyena Ngoc Nhu Quynh, znanego jako Mother Mushroom, na 10 lat więzienia za opublikowanie na blogu artykułu o śmierci ryb.

Początkowo rząd zbagatelizował skażenie i przekazywał niewiele informacji na temat wycieku, ukrywając nazwy toksycznych środków, nawet przed lekarzami, którzy leczyli zatrutych Wietnamczyków. Krytycy zarzucili władzom, że próbują ukryć winę przedsiębiorstwa. W czerwcu 2016 roku firma Formosa Ha Tinh Steel Corporation została uznana winną skażenia. Przedstawiciele przedsiębiorstwa przeprosili i zapłacili 500 mln dolarów kary.

Potężne trzęsienie ziemi na granicy Irak-Iran

Wiesz, które słowo wybrać, żeby nie zmienić znaczenia zdania? Quiz z synonimów
1/15Wyróżnione słowo zastąp wymienionymi, tak żeby zdanie nie zmieniło swojego znaczenia. ''Udało nam się PRZECIĄGNĄĆ Pawła na naszą stronę''
Zobacz także
Komentarze (40)
Wietnam. Bloger Nguyen Van Hoa skazany za pisanie o wycieku
Zaloguj się
 • monoekann

  Oceniono 23 razy 17

  Jeszcze parę dni temu chcieli wsadzić za kraty gościa który opisywał morderstwo na komendzie..
  Zabrakło jednak ustaw.

 • chi-neng

  Oceniono 17 razy 9

  Powtarzam od kastrofy konsekwentnie:

  Zbudzcie sie, dokad nie jest jeszcze (byc moze....) za pozno, bo to Was niebawem czeka w Polsce.

 • marcinpies

  Oceniono 10 razy 8

  Zamiast skazać na kary trucicieli skazują tego, który to ujawnił - w sumie klasyka. Amnesty International i ktokolwiek jeszcze powinni upominać się o tego więźnia.

 • wkoz1

  Oceniono 7 razy 7

  dupa pojedzie i pomoze .. to pewne..

 • liberau

  Oceniono 11 razy 7

  Krok po kroczku, krok po kroczku - idziemy w tym kierunku. Na razie próbują szarpać punktowo - terroryzować dziennikarza za ujawnienie prawdy o morderstwie Igora Stachowiaka itp. Ale to będzie się rozlewać - jeśli pozwolimy.

 • ferroetigni

  Oceniono 15 razy 7

  Nie ma się co dziwić, przecież tam rządzi Komunistyczna Partia Wietnamu
  W czasie wojny wietnamskiej z rąk Amerykanów zginął ok. milion Wietnamczyków, natomiast wojska komunistycznego Wietnamu Północnego zabiły 2 miliony swoich obywateli, do czego bez skrupułów przyznała się partia komunistyczna po wojnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje