Rząd próbował ukryć wyciek chemikaliów, Nguyen pisał o tym na blogu. 22-latka spotka surowa kara

Proces wietnamskiego aktywisty Nguyena Van Hoa skazanego za poinformowanie opinii publicznej o wycieku z fabryki stali

Proces wietnamskiego aktywisty Nguyena Van Hoa skazanego za poinformowanie opinii publicznej o wycieku z fabryki stali (Fot. Cong Tuong)

Wiele lat w więzieniu spędzi 22-letni bloger z Wietnamu. Sąd skazał go za artykuł o chemicznym wycieku, który zdewastował wybrzeże w zeszłym roku.

Nguyen Van Hoa po krótkim procesie w prowincji Ha Tinh usłyszał wyrok 7 lat więzienia za szerzenie antypaństwowej propagandy. Za to, że na swoim blogu opublikował filmy i artykuły informujące o protestach, które miały miejsce po toksycznym wycieku z fabryki Formosa Ha Tinh Steel Corporation w kwietniu 2016 roku. Przedsiębiorstwo skaziło środowisko cyjankiem i innymi chemikaliami, które zniszczyły życie morskie 200 km wzdłuż wybrzeża i spowodowały choroby wśród wielu Wietnamczyków z okolicy. Skażenie było jedną z największych katastrof środowiska w tym kraju. 

"Paranoiczna chęć rządu do utrzymania kontroli"

Hoa, który został aresztowany w kwietniu br., jest jednym z wietnamskich aktywistów, którzy używają internetu do informowania o postępowaniach wietnamskiego rządu.

- Skazanie Nguyen Van Hoa pokazało, jak głęboko paranoiczna jest chęć rządu do utrzymania kontroli politycznej, która przeważa nad sprawiedliwością i prawami człowieka - powiedział dla "New York Timesa" Phil Robertson, dyrektor organizacji Human Rights Watch w Azji, która zajmuje się ochroną praw człowieka.

- Jak inaczej można wytłumaczyć, że dyrektorzy międzynarodowej firmy, która zatruła ocean, niszcząc gospodarkę przybrzeżną w czterech prowincjach, mogą swobodnie zajmować się swoimi sprawami, podczas gdy ten idealistyczny młody dziennikarz zmierza do więzienia za pomoc w ujawnianiu złych uczynków? - dodał Robertson.

Rząd oszukiwał nawet lekarzy

To nie pierwszy przypadek wyroku skazującego za pisanie o skażeniu. W czerwcu sąd skazał innego blogera, Nguyena Ngoc Nhu Quynh, znanego jako Mother Mushroom, na 10 lat więzienia za opublikowanie na blogu artykułu o śmierci ryb.

Początkowo rząd zbagatelizował skażenie i przekazywał niewiele informacji na temat wycieku, ukrywając nazwy toksycznych środków, nawet przed lekarzami, którzy leczyli zatrutych Wietnamczyków. Krytycy zarzucili władzom, że próbują ukryć winę przedsiębiorstwa. W czerwcu 2016 roku firma Formosa Ha Tinh Steel Corporation została uznana winną skażenia. Przedstawiciele przedsiębiorstwa przeprosili i zapłacili 500 mln dolarów kary.

Potężne trzęsienie ziemi na granicy Irak-Iran

Wiesz, które słowo wybrać, żeby nie zmienić znaczenia zdania? Quiz z synonimów
1/15Wyróżnione słowo zastąp wymienionymi, tak żeby zdanie nie zmieniło swojego znaczenia. ''Udało nam się PRZECIĄGNĄĆ Pawła na naszą stronę''
Zobacz także
 • Smog w Krakowie Smog w Krakowie, 2018-10-21. Sprawdź jakość powietrza w mieście
 • Pogoda w niedzielę. Będzie chłodno, pojawią się opady. Pogoda na niedzielę. Aura nie będzie nas rozpieszczać. Będzie chłodno, pojawi się deszcz
 • Czy w wybory wypada niedziela handlowa? Niedziele handlowe - październik 2018. Czy w dniu wyborów samorządowych sklepy będą otwarte?
Komentarze (40)
Wietnam. Bloger Nguyen Van Hoa skazany za pisanie o wycieku
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 31 razy 19

  To zupełne jak u nas , Polska w ruinie a rząd chwali się "sukcesami"

 • monoekann

  Oceniono 23 razy 17

  Jeszcze parę dni temu chcieli wsadzić za kraty gościa który opisywał morderstwo na komendzie..
  Zabrakło jednak ustaw.

 • chi-neng

  Oceniono 17 razy 9

  Powtarzam od kastrofy konsekwentnie:

  Zbudzcie sie, dokad nie jest jeszcze (byc moze....) za pozno, bo to Was niebawem czeka w Polsce.

 • marcinpies

  Oceniono 10 razy 8

  Zamiast skazać na kary trucicieli skazują tego, który to ujawnił - w sumie klasyka. Amnesty International i ktokolwiek jeszcze powinni upominać się o tego więźnia.

 • wkoz1

  Oceniono 7 razy 7

  dupa pojedzie i pomoze .. to pewne..

 • liberau

  Oceniono 11 razy 7

  Krok po kroczku, krok po kroczku - idziemy w tym kierunku. Na razie próbują szarpać punktowo - terroryzować dziennikarza za ujawnienie prawdy o morderstwie Igora Stachowiaka itp. Ale to będzie się rozlewać - jeśli pozwolimy.

 • ferroetigni

  Oceniono 15 razy 7

  Nie ma się co dziwić, przecież tam rządzi Komunistyczna Partia Wietnamu
  W czasie wojny wietnamskiej z rąk Amerykanów zginął ok. milion Wietnamczyków, natomiast wojska komunistycznego Wietnamu Północnego zabiły 2 miliony swoich obywateli, do czego bez skrupułów przyznała się partia komunistyczna po wojnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje