"Rzeźnik Bałkanów" winny ludobójstwa w Bośni. Przed wyrokiem usunięto go z sali sądowej

Generał Ratko Mladić winny zbrodni ludobójstwa w czasie wojny w Bośni - tak po pięciu latach procesu orzekł Trybunał do spraw Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii.

Ratko Mladić został uznany winnym 10 z 11 stawianych mu zarzutów, w tym zbrodni przeciwko ludzkości, ludobójstwa i zbrodni wojennych.

W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że oskarżony dopuścił się ohydnych zbrodni. Był członkiem "związku przestępczego", dążącego do usunięcia z Bośni ludzi narodowości innej niż serbska. Ratko Mladić dążył też według sądu do wyniszczenia muzułmańskiej ludności Srebrenicy, gdzie w 1995 roku Serbowie zamordowali przeszło 8 tysięcy osób. Miał też osobiście nakazać ostrzał Sarajewa.

Oskarżonego nie było na sali sądowej w momencie ogłoszenia wyroku. Ratko Mladić skarżył się na złe samopoczucie. Zmierzono mu ciśnienie, ale sąd odrzucił wniosek obrony o przerwanie rozprawy. Ratko Mladić zaczął wtedy krzyczeć "Kłamcy!" i sąd nakazał wyprowadzenie go z sali.

Ratko Mladić. "Rzeźnik Bałkanów"

75-letni dziś Ratko Mladić był dowódcą oddziałów serbskich, które brały czynny udział w trakcie wojny w Bośni w latach 1992-1995.

W 1995 roku jego żołnierze wywieźli do pobliskiego lasu i zamordowali niemal 8 tysięcy mężczyzn i chłopców. Ratko Mladić miał też dowodzić trwającym ponad trzy lata oblężeniem Sarajewa, podczas którego zginęło 10 tysięcy osób.

Mladić ukrywał się od zakończenia wojny bałkańskiej w 1995 roku. Stany Zjednoczone oferowały 5 milionów dolarów za informacje o serbskim zbrodniarzu, a serbski rząd był gotowy zapłacić 10 milionów za wskazanie jego miejsca pobytu.

Pięć lat procesu

Schwytano go 26 maja 2011 roku w miejscowości Lazarewo na północy Serbii. Mieszkał tam pod przybranym nazwiskiem.

Niemal natychmiast po aresztowaniu Serbia zgodziła się na jego ekstradycję do Holandii, gdzie stanął przed Międzynarodowym Trybunałem ONZ do spraw Zbrodni Wojennych w byłej Jugosławii. Proces rozpoczął się w maju 2012 roku.

O obszernym akcie oskarżenia informowała ówczesna korespondentka Polskiego Radia w Hadze Jolanta van Grieken-Barylanka: "Siedem zarzutów dotyczy zbrodni przeciwko ludzkości, jak prześladowania na tle politycznym, rasowym i religijnym. Eksterminacja, morderstwa, deportacje i nieludzkie traktowanie. Sześć zarzutów obejmuje zbrodnie wojenne, w tym terroryzowanie ludności cywilnej".

Pucz w kraju 93-letniego dyktatora

Więcej o:
Komentarze (108)
Ratko Mladić winny ludobójstwa. Wyrok Trybunału ONZ
Zaloguj się
 • antoszek22

  Oceniono 23 razy 19

  polski prezes nie przyszedł dzisiaj na posiedzenie Sejmu na którym ma być głosowana likwidacja Państwowej Komisji Wyborczej bo oglądając tę transmisję przygotowywał się do swojego życiowego występu przed Trybunałem do spraw Zbrodni przeciwko Państwu Polskiemu ?

 • fleshless

  Oceniono 18 razy 16

  do pierdla gnoja,
  taki był gieroj gdy mordował bezbronnych, to niech teraz będzie gieroj do końca

 • jakobhorner

  Oceniono 30 razy 10

  Tymczasem Bandera, Szuchewycz i Kliawczyński - pomniki, szkoły, ulice i parady ku czni swej obrsanej. A my przed nimi na kolanach, zaczadzeni medialnie, w uporze rusofobii. Tymczasem NSZ-y, Ognie, Bure, Łupaszki, Żelazne - tańcują po sejmach, ipeenach i najważniejszych muzeach Polski. Pomniki i murale. A my, naród, przed mordercami na baczność.

 • auruss

  Oceniono 9 razy 7

  Skazano Mladic'a ? A kiedy wyrok na właściwego winowajcę masakry w Srebrenicy, Thoma KARREMANSA, dowódcę batalionu który zwiał, zamiast bronić ludności cywilnej przed bojówkarzami, którzy cywilów mordować potrafili ale których wartość bojowa porównywalna była z bandą kiboli ?
  KARREMANS, zamiast zawisnąć na rynku Srebrenicy został generałem holenderskiej armii. HAŃBA !

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 7 razy 7

  Co z Holenderskimi "żołnierzami", którzy się wycofali i pozwolili wyrżnąć Bośniaków?

 • iffa4

  Oceniono 8 razy 6

  Dobra wiadomość.
  Pamiętam jego twarz z telewizji z czasów wojny w Jugosławii - twarz pełną buty i pogardy dla innych. Czuł się bezkarny.
  Memento dla wszystkich ludobójców, dyktatorów i polityków łamiących prawo.

 • Daniel Kepinski

  Oceniono 7 razy 5

  Ci maja krew na rękach co doprowadzili do tego nie ta tempa marionetka

 • mtarczynski

  Oceniono 15 razy 5

  a zbrodniarz który rozpętał wojnę która przyniosła na Bliskim i Sr. Wschodzie setki tysiecy ofiar spokojnie dozywa w Texasie cieszac sie sloncem swoich dni

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX