Szyszko znów tłumaczy się z wycinki Puszczy Białowieskiej. I zapowiada: Żadnych kar nie będzie

Jan Szyszko zwołał konferencję w odpowiedzi na ultimatum Trybunału UE ws. Puszczy Białowieskiej. - Będziemy spełniali sugestie zapisane we wniosku tymczasowym - zapowiedział. Jednocześnie minister utrzymuje, że "żadnych kar nie będzie".

Unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Jeśli Polska nie zastosuje się do zakazu, Trybunał zasądzi karę w wysokości co najmniej 100 tys. euro dziennie. Minister Jan Szyszko twierdzi jednak: Żadnych kar nie będzie. - Będziemy spełniali sugestie we wniosku tymczasowym i terminów dotrzymamy - zapowiedział minister środowiska.

Trybunał nakazał Polsce, aby powiadomiła Komisję, najpóźniej w ciągu 15 dni od doręczenia niniejszego postanowienia, o wszelkich środkach, jakie przyjęła w celu jego pełnego poszanowania, wskazując z uzasadnieniem te z rozpatrywanych działań aktywnej gospodarki leśnej, które zamierza ona kontynuować ze względu na ich konieczność dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego

- czytamy w komunikacie sędziów. Polska ma 15 dni na poinformowanie Brukseli o działaniach. Jeśli Komisja uzna, że rząd nie wypełnia postanowienia unijnego Trybunału, wtedy może pozwać Polskę, żądając nałożenia kary finansowej.

Wniosek tymczasowy i nadzwyczajny

Decyzja sędziów o wstrzymaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej to środek nadzwyczajny i tymczasowy. Ma obowiązywać do czasu rozstrzygnięcia głównego sporu, czyli zarzutu kierowanego pod adresem Polski przez Komisję, dotyczącego naruszenia unijnych dyrektyw - siedliskowej i ptasiej.

- Ten wniosek tymczasowy jest bardzo dobry. Tak jak poprzednio, w stu procentach będziemy spełniali sugestie. Mamy 15 dni, aby odpowiedzieć na uwagi. Tego terminu również dokonamy - ocenił Szyszko.

Rozpatrzenie skargi Komisji Europejskiej przeciwko Polsce odbędzie się 12 grudnia. - Stawimy się na tej rozprawie - obiecał minister. - Wykonujemy w stu procentach prawo Unii Europejskiej od momentu zaistniałego sporu - zapewniał.

Harwestery już nie pracują

Jeśli Komisja uzna, że rząd nie wypełnia postanowienia unijnego Trybunału, wtedy może pozwać Polskę, żądając nałożenia kary finansowej.

W odpowiedzi na nakaz zaprzestania wycinki w całej puszczy, Dyrektor Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski poinformował o wstrzymaniu pracy harwesterów - kombajnów używanych przy wycinaniu drzew - na terenie Puszczy Białowieskiej. 

Jak mówił Tomaszewski, teraz muszą zostać uregulowane kwestie prawne, dotyczące wycinki. Zaznaczył, że dzisiaj są renegocjowane umowy właścicieli harwesterów z poszczególnymi nadleśnictwami.

Walka z kornikiem?

Unijne gremia od dawna są zaniepokojone wycinką w Puszczy Białowieskiej. Polski rząd tłumaczy, że chodzi o walkę z plagą kornika. W puszczy przeciw wycinaniu drzew protestują ekolodzy, także z zagranicy.

Jeśli zaliczysz ten quiz na 13/15, to możesz nazwać siebie prawdziwym erudytą
1/15Która nazwa z podanych nie jest po polsku nazwą pierwiastka?
Zobacz także
 • Paweł. M. po przesłuchaniu w krakowskiej prokuraturze "Misiek" na trzy miesiące trafił do aresztu. Wcześniej nie przyznał się do zarzutów
 • Smog w Krakowie Smog w Krakowie, 2018-10-21. Sprawdź jakość powietrza w mieście
 • Pogoda w niedzielę. Będzie chłodno, pojawią się opady. Pogoda na niedzielę. Aura nie będzie nas rozpieszczać. Będzie chłodno, pojawi się deszcz
Komentarze (128)
Ultimatum Trybunału UE ws. puszczy. Minister Jan Szyszko: będziemy spełniali sugestie we wniosku tymczasowym
Zaloguj się
 • brunon_k

  Oceniono 31 razy 21

  Przed chwilą konferencja szkodnika Szyszki.
  Następny wyciera sobie mordę bezpieczeństwem publicznym i naszym dobrem bo aż 20 osób zginęło w lasach w Polsce od upadających gałęzi.
  Wycieranie sobie mord bezpieczeństwem publicznym, dobrem obywateli to charakterystyka każdej władzy. Jednak ta wadza przebija bezczelnością wszystkich!

  Gdzie jest zakaz chodzenia po chodnikach i przechodzenia na przejściach dla pieszych? Ile ludzi ginie w tych miejscach? Zakazać chodzenia po chodnikach i przejściach! Proste!

  Róbmy swoje. Wycinajmy Suweren w podatkach zapłaci. Następna wadza przebaczy nie rozliczy bo i ich by rozliczono. Dziadowski kraj!

 • evergreen111

  Oceniono 28 razy 20

  Nie tylko Białowieską niszczy ten nędznik. Równie ostro wycina podszczecińskie puszcze Bukową i Wkrzańską! Tnie się tam na potęgę!

 • rasta-mw

  Oceniono 26 razy 20

  na tvpinfo pis ani słowa, tylko maglują do znudzenia ambergold, który już nikogo nie interesuje i tak wiadomo, że SKOKi za tym stoją, to one finansowały początki tego przekrętu.

 • single_malt

  Oceniono 21 razy 17

  "Tego terminu również dokonamy" - ocenił Szyszko.

  wstyd ze takim jezykiem mowi po polsku minister i profesor.

 • robsonac222

  Oceniono 21 razy 13

  Minister szkodnik tłumaczy swojemu koledze:
  - Nie ma bardziej chytrych zwierząt od lisa. Wczoraj przez
  cały dzień tropiłem jednego lisa, a gdy w końcu go
  zastrzeliłem, okazało się, że to pies!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 18 razy 10

  a co on tak zmiękł nagle?
  z drugiej strony 100 tysięcy euro dziennie piechota nie chodzi :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje