Tak, to zdjęcie powstało w środku nocy. Niebo rozświetlił blask meteoroidu [WIDEO]

Finlandia od kilku dni żyje niezwykłym zjawiskiem, jakie udało się zaobserwować na jej niebie. W czwartek wieczorem okolice jeziora Inari na północy kraju na kilka sekund rozświetlił blask spadającego meteoroidu.

Ten niezwykły moment udało się uchwycić za pomocą kilku niezależnych od siebie kamer. Za pomocą jednej z nich można np. obserwować na żywo zorze polarne występujące w okolicach koła podbiegunowego.

Na nagraniu z tej właśnie kamery początkowo widać niewiele - w końcu był wtedy środek nocy. Dopiero po kilku chwilach niebo rozjaśnia silny blask spadającego na Ziemię meteoroidu. Zagraniczne media opisują, że światło miało moc "stu pełni Księżyca".

Nic zatem dziwnego, że okolica przez moment wyglądała wówczas dokładnie tak, jak w środku słonecznego dnia. Zresztą, przekonajcie się sami:

 

Meteoroid udało się też uchwycić Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na poniższym filmie widać go dosłownie przez chwilę pomiędzy 7. a 9. sekundą w górnej, prawej części kadru:

 

Zjawisko zarejestrowały nawet geofizyczne urządzenia pomiarowe, co zdaniem ekspertów oznacza, że uderzenie meteorytu w ziemię miało znaczną siłę (meteoryt to część meteoroidu, która nie uległa spaleniu i dotarła na Ziemię - red.).

"Podobny rozbłysk zdarza się raz na dekadę"

Według fińskich naukowców czwartkowej nocy na ziemię spadły meteoryty o wadze nawet kilkudziesięciu kilogramów. Wylądowały one najprawdopodobniej w południowej części jeziora Inari.

Jednocześnie podkreślono, że taki rozbłysk jak ten zdarza się w Finlandii "raz na dziesięć lat".

Kolejny zaskakujący pomysł Elona Muska. Miliarder chce zbudować kolonię na Marsie

Więcej o:
Komentarze (26)
Meteor nad Finlandią. Film z Laponii
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 2 razy 2

  Oho! OHO! Czyżby nowe zwiastowanie??? A 3 króli nikt nie widział po drodze???

 • glos.wolny

  Oceniono 10 razy -2

  Co wy z ta Finlandia od 3 dni, a to finski system edukacyjny, a to minister w bagazniku, teraz meteory... z wakacji ktos wrocil? Czy przyjeliscie stazyste, ktory zna finski?

 • jozbieszczad

  Oceniono 11 razy -3

  Acha .
  I delikatnie chciałem zasugerować ,że macie chatkę bimbrownika na fotce dołączonej do 'artykułu' .
  Wiem ,bo mam podobną .
  I często wymieniamy się przepisami na samogon z kolegami z Finlandii,Syberii czy Kanady.

 • Karl Kopferkingl

  Oceniono 12 razy -4

  Nie mam siły do ciemnoty czerskiej. To był meteor. Meteoroid to kawał skały, który nie świeci. Meteoroid wpada w atmosferę, spala się i wywołuje zjawisko meteoru. A jak doleci do ziemi to mamy mateoryt.

 • lanou

  Oceniono 13 razy -5

  Gazeto ogarnij się. Na głównej stronie "spadający meteroid". Co to takiego ten meteroid? Jakieś stworzenie? Rasa człowieka jak negroid?

 • jozbieszczad

  Oceniono 12 razy -8

  Tego meteroida w Wiadomościach widziałem na TVP o 19 30 .
  Tam były też wypowiedzi fachowców w temacie .
  Naprawdę .
  Podajecie więc spóźnione info i nie macie tych komentarzy ludzi ,którzy są najlepszymi w Polsce w tej dziedzinie .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX